PROGRAM MAJSKIH MOLITVENIH 15 MINUT ZA ŽUPNIJO

Molitvenih 15

Pretekle razmere so botrovale ideji, da so molitve za župnijo, imenovane molitvenih 15, postale tudi spletne. Naj tako njihovo sporočilo doseže še več ljudi in nas poveže v eno skupnost božjih oznanjevalcev.

Dragi mladi: priskočite na pomoč starejšim faranom, ki so pri hiši, da bodo lahko molili in premišljevali ob molitvenih 15. Naj bo to tudi ideja za druženje. V duhu smo povezani.

Za molitev in premišljevanje se je najprej potrebno pripraviti. K sodelovanju povabi še druge družinske člane, moliš pa lahko tudi sam. V prostoru naj se sliši le nežne melodije tezejskih spevov:

Pripravi križ (ali v majniku Marijin kipec) in ga postavi na vidno mesto predse. Vzemi tudi rožni venec/molek. Prižgi svečo (če jo imaš) in luči z manj svetlobe.

Umiri se, globoko dihaj, glej Božjo podobo pred seboj ali pa zapri oči. (trenutki tišine)

Ko si pripravljen začni z Molitvenih 15.

Kratka razlaga namena srečanja

(beri počasi)

Pretekle krizne razmere s koronavirusom so nas lahko marsikaj tudi naučile: kako pomembno je skrbeti za svoje najdražje, kako pomembna vrednota je zdravje in skupnost, kako smo včasih nebogljeni in moramo še bolj držati skupaj, verovati in (za)upati Bogu… težki časi nas lahko marsikaj naučijo, so preizkušnje, ki so potrebne za osebno rast. Kaj so pa mene naučili ti časi? Premisli, kaj je zares pomembno in za kaj si boš prizadeval v življenju.

Danes pri molitvenih 15 razmišljam o POMEMBNOSTI ISKANJA BOGA.
(trenutek)

V imenu Očeta…

Molitvenih 15Uvodna molitev

Molim k Jezusu našemu Odrešeniku, da spregovori v mojem srcu:

(trenutek)

V zbranosti in premišljevanju dvakrat ponovim tezejske vzklike k našemu Gospodu (lahko tudi zaprem oči).

Nič te ne moti, nič ne vznemirja, –ii- (enako ponovim še enkrat)
Če mu zaupaš nič ti ne manjka. –ii- (enako ponovim še enkrat)
Ponovim trikrat.
Nič te ne moti, nič ne vznemirja, –ii- (enako ponovim še enkrat)
Saj Bog je dovolj. –ii- (enako ponovim še enkrat)
Zdaj in vekomaj: amen!

Kratka zgodba

Sedaj premišljujem ob kratki zgodbi, ki me nagovarja s svojim sporočilo takole:

Neki upokojeni ladijski kapitan je kupil čoln in z njim prevažal ljudi po sejšelih. Nekoč so bili v čolnu mladi. Ko so videli, da kapitan pred začetkom plovbe moli, so se mu posmehovali, kajti dan je bil čudovit in morje mirno. Nenadoma pa je začela divjati nevihta, da je čoln premetavalo. Preplašeni mladi potniki so prosili kapitana, naj moli z njimi. Odgovoril jim je:” Jaz molim, ko je morje mirno. Ko je razburkano, se posvečam krmarjenju.” (zbral Božo Rustja)

Kaj mi zgodba sporoča? Kaj me uči? Kaj vse še želim povedati Bogu?

Sedaj si vzemi nekaj trenutkov tišine za osebni premislek … (tišina ob tezejskih spevih)

Molitvenih 15Trenutki tišine za poglobitev misli

Vsaj 2-3 min

Sporočilo zgodbe je jasno: iščimo boga tudi v mirnih trenutkih življenja, ne le ko nastopijo težave. Bog je vedno z nami, da nas spremlja, varuje in vodi. Mi pa se moramo truditi, ne le čakati, da bo bolje. Kaj pa jaz naredim za to? Iščem Boga tudi v dobrih časih?

(trenutek)

Razmere se hvala Bogu umirjajo, a še kako moramo paziti in se truditi, da v tem času ne bomo pretiravali, temveč bomo skrbeli za zdravje sebe in drugih. Pomislimo na druge in iščimo Boga. Že preprosta jutranja priprošnja in večerna zahvala sta okrepčilo za dušo. Poskusimo, to ni težko, težko šele lahko pride…

(trenutki tišine)

Desetka rožnega venca za povezanost in upanje faranov

Počasi se pripravi za desetko rožnega venca. V tišini ali na glas izreci namen te molitve.

V tej destki rožnega venca gospod, pa te tudi prosimo za povezanost in upanje faranov naše čemšeniške župnije:
Oče naš, ki si v nebesih, posvečeno bodi tvoje ime, pridi k nam tvoje kraljestvo, zgodi se tvoja volja kakor v nebesih tako na zemlji. Daj nam danes naš vsakdanji kruh in odpusti nam naše dolge, kakor tudi mi odpuščamo svojim dolžnikom, in ne vpelji nas v skušnjavo, temveč reši nas hudega. Amen.
10x Zdrava, Marija, milosti polna, Gospod je s teboj, blagoslovljena si med ženami in blagoslovljen je sad tvojega telesa, Jezus.
10x Sveta Marija, Mati božja, prosi za nas grešnike zdaj in ob naši smrtni uri. Amen.
Slava Očetu in Sinu in Svetemu Duhu, kakor je bilo v začetku, tako zdaj in vselej in vekomaj. Amen.
O jezus, odpusti nam naše grehe….

Molitvenih 15Spontane prošnje

Eden izmed pregovorov pravi: Pomagaj si sam in Bog ti po pomagal.

Bog je z nami, pripravlja nam življenjsko pot, mi pa smo tisti, ki moramo pogumno živeti in se truditi, da živimo dobro.

Sedaj je čas za prošnje k Bogu. Prosim lahko za karkoli: za župnijo, družino, soljudi, za vrednote, za domovino, za ljudi, ki rabijo našo pomoč, za boljše čase…, vse karkoli izrečem iz srca bo slišano.

(trenutki tišine za spontane prošnje)
(preberem lahko tudi katero izmed spodnjih prošenj)

Prosim te dobri Jezus, da bi te iskali tudi v mirnih časih in se obračali k Tebi. Prosimo te usliši nas. (trenutek)
Prosim se dobri Jezus za vse širom sveta, ki so zboleli za koronavirusom ali katero drugo boleznijo; potolaži jih in jim daj moči, nam pa odprta srca za pomoč in molitev zanje. Prosimo te usliši nas.
Gospod, prosim te za našo župnijo in cerkev, ki jo z velikim trudom in prizadevanjem obnavljajo, naj farani ostanemo povezani v Tebi in med seboj. Prosimo te usliši nas. (trenutek)
Marija naša pomočnica, prosim te za zdravje vseh, ki so v naših mislih. Prosimo te usliši nas.
Devica Marija prosim te, razsvetljuj nas, da bomo tudi po tej krizi skrbeli drug za drugega in naše zdravje. Prosimo te usliši nas.
Gospod Jezus prosim te za vse, ki jih imam rad in jih že dolgo nisem mogel videti; blagoslavljaj jih in jih čuvaj. Prosimo te usliši nas.

Prosim, te tudi za vse tihe prošnje v mojem srcu (trenutek) sprejmi jih Gospod. Prosimo te usliši nas.

Skupna molitev za župnijo

(trenutek)

S trdno vero, pogumnim upanjem in optimizmom želim zmoliti molitev za povezanost in upanje faranov v čemšeniški župniji.

Vsemogočni, večni Bog, ki z modrostjo vodiš naša pota. Ponižno te prosimo, daj, da bomo farani med seboj eno, kljub vsem preizkušnjam; da bodo naši koraki skupni, da bodo naše roke zbirale skupno. Prosimo te, naj naša srca bijejo kot eno in naše duše čutijo medsebojno povezanost. Želimo si, da bodo naše misli skupne, da bodo naša ušesa skupaj poslušala v tišini in naše oči gledale drug na drugega. Skupaj molimo, da te bodo naše ustnice skupno prosile za usmiljenje in blagoslov!

Danes molimo za župnijo, v kateri živimo; za vse naše bližnje, da bi vsak od nas našel človeško sožitje in kraj miru. Poglej na nas in nam podeli svojega blagoslova, da bomo poglobili vero, okrepili upanje in ti zaupali, da boš varoval in spremljal nas, našo župnijo ter vse, ki jih priporočamo zdaj in vekomaj. Amen!

Za blagoslov se še pokrižam: V imenu Očeta… (trenutek)

Zaključek

Naj v meni odzvanja sporočilo današnje zgodbe: Bog je vedno z nami, iščimo ga v mirnih časih, da nam bo lažje, ko bo hudo pa se trudimo po najboljših močeh, da si med seboj pomagamo in dobro živimo. Ti Gospod, nas vedno blagoslavljaš.

Hvala ti Gospod za to!

Ko želiš, lahko ugasneš tezejsko glasbo in živiš sporočilo, ki ga je prinesel Gospod, preko teh Molitvenih 15, v tvoje srce.

Pripravil Blaž Vozelj

Za vas objavil:

Spletna stran | Zadnje objave

Življenje je lepo, zato karkoli se ti zgodi, nikoli ne pozabi živeti!
Živeti je ena najbolj redkih stvari na tem svetu, saj večina ljudi samo obstaja. – Marcus Aurelius