Program januarskih molitvenih 15 minut

Program januarskih molitvenih 15 minut

Molitvenih 15 minut ponovno molimo skupaj v čemšeniški kapeli, enkrat mesečno ob sobotah zvečer.

Besedilo molitvenih 15 za družinsko ali osebno molitev doma

Pripravi miren, napol svetel prostor in Božjo podobo. Umiri se in pomisli na Boga. Razmišljaj ob tezejski glasbi (ekumenske skupnosti Taize za mlade, iz Francije):

KRATKA RAZLAGA NAMENA SREČANJA

Dragi farani čemšeniške župnije!

Dodobra smo že zakorakali v novo koledarsko leto. Kakšno bo, kako bo? – vse to so vprašanja mnogih. In odgovor je preprost: naj se zgodi Božja volja, mi pa lahko molimo za milosti in po svojih močeh izpolnjujemo nauk Ljubezni, ki nas ga uči Jezus. Za to pa moramo biti odprti za Božje delovanje in s pogledom zazrti naprej v prihodnost. Pa smo res?

Danes pri Molitvenih 15 razmišljamo o NAŠEM POGLEDU NA PRIHODNOST.

(trenutek)
V imenu Očeta…

UVODNA MOLITEV

Poglejmo v svoja srca. Tam je prostor za srečanje z Bogom. Molimo s ponižnim srcem, da nam nakloni milosti in nam spregovori: (trenutek)

V zbranosti in premišljevanju dvakrat ponovimo tezejski spev (lahko tudi zapremo oči):

Sveti Bog, sveti Močni, sveti Vsemogočni, usmili se nas. –II-  (enako ponovim še enkrat)

Zdaj in vekomaj; amen!

KRATKA ZGODBA

Tokrat pa premišljujmo kaj nam Bog sporoča preko poučne zgodbe takole:

Neki mož je na cesti slučajno našel 10- evrski bankovec. Od takrat je imel med sprehodi svoj pogled vedno uprt na tla in je iskal denar. V več letih je našel 20 evrskih bankovcev, več kovancev po 2 in 1 evro ter mnogo bakrenih kovancev. Na svojih poteh je tako zamudil 4235 sončnih vzhodov in zahodov in nikoli ni pomagal nikomur, ki bi bili mogoče potreben pomoči na poti. Nikoli ni videl veselih otrok, ki so se igrali in mnogih drugih osrečujočih prizorov življenja. (zbral Božo Rustja)

Sedaj si vzemimo nekaj trenutkov tišine za osebni premislek, kaj nam ta zgodba sporoča in se pogovorimo z Bogom … (tišina ob tezejskih spevih)

TRENUTKI TIŠINE ZA POGLOBITEV MISLI

vsaj 2-3 min

Kako lepo je življenje in svet okoli nas, kajne?! A le, če ga zares živimo in čutimo. Znamo dvigniti svoj pogled kvišku iz svoje zaverovanosti vase in pogledati svet v vsej svoji lepoti, bogastvu, ali bolje rečeno bistvu? (trenutek)

Pogosto smo zelo individualistično in materialistično usmerjeni, podobno kot mož v nocojšnji zgodbi. Ne znamo pa živeti v skupnosti drug z drugim, se kvalitetno pogovarjati in občudovati stvarstvo okoli sebe. Tako zamujamo življenje v polnosti, ki nam ga je pripravil Bog. Žal prevelikokrat znamo le tožiti kako nam je težko, pozabljamo pa, da je z Jezusom lažje. Nocoj premislimo ali smo odprti za Boga, da usmerjamo pogled k njemu v nebo in v stvarstvo, ki ga je ustavil, ljudi, ki nam jih je naklonil, da jih srečamo na naših poteh, ali tudi mi gledamo v tla in ne znamo zares živeti. Pogled kvišku je pogled k Bogu in življenju v prihodnosti, saj gre naša pot lahko le naprej. Razmislimo o tem in se pogovorimo z Bogom.

Naj nas Bog razsvetljuje, da bomo znali usmeriti pogled kvišku. Po Kristusu našem Gospodu-amen.

(trenutek)

DESETKA ROŽNEGA VENCA ZA POVEZANOST IN UPANJE FARANOV

Počasi se pripravimo za desetko rožnega venca.

V tišini ali na glas naj vsak izreče namen te molitve.

V tej desetki rožnega venca Gospod, pa te tudi prosimo za povezanost in upanje faranov naše čemšeniške župnije:

Oče naš, ki si v nebesih, posvečeno bodi tvoje ime, pridi k nam tvoje kraljestvo, zgodi se tvoja volja kakor v nebesih tako na zemlji. Daj nam danes naš vsakdanji kruh in odpusti nam naše dolge, kakor tudi mi odpuščamo svojim dolžnikom, in ne vpelji nas v skušnjavo, temveč reši nas hudega. Amen.

10x Zdrava, Marija, milosti polna, Gospod je s teboj, blagoslovljena si med ženami in blagoslovljen je sad tvojega telesa, Jezus.

10x Sveta Marija, Mati božja, prosi za nas grešnike zdaj in ob naši smrtni uri. Amen.

Slava Očetu in Sinu in Svetemu Duhu, kakor je bilo v začetku, tako zdaj in vselej in vekomaj. Amen.

O Jezus, odpusti nam naše grehe….

SPONTANE PROŠNJE

Eden izmed bratov redovnikov je dejal: ”Človek naj hodi pokonci, da bo z očmi in srcem srečeval ljudi.”

Dandanes bolj kot kadarkoli potrebujemo Boga. Bog je tu za nas.

Naš pogled mora biti resda usmerjen naprej, da pa znamo živeti v trenutku, moramo biti pomirjeni s svojo preteklostjo. V preteklem letu se je tako zgodilo marsikaj lepega za kar smo lahko hvaležni. To lepo moramo, kljub preizkušnjam videti in se za to Bogu zahvaliti. Tako je sedaj čas za zahvale k Bogu. Povabljeni, da na glas poveste svoje. Po vsaki bomo vzklikali: Hvala ti Gospod!

(trenutki tišine za spontane zahvale)

(Preberemo lahko tudi katero izmed spodnjih zahval)

Dobri Bog, hvala, da nas učiš kako prav živeti in gledati naprej z očmi in srcem. Hvala ti Gospod! (trenutek)

Dobri Bog, hvala, da nas še naprej zbiraš v naši kapeli, kjer se lahko srečujemo s Teboj in s sofarani.  Hvala ti Gospod! (trenutek)

Dobri Bog, hvala, da se v naši župniji nadaljujejo prizadevanja in delo okrog čemšeniške cerkve.  Hvala ti Gospod! (trenutek)

Dobri Bog, hvala da blagoslavljaš in vodiš našega gospoda župnika.  Hvala ti Gospod!  (trenutek)

Dobri Bog, hvala, da nas preko preizkušenj spremljaš in učiš kako živeti v ljubezni drug do drugega.  Hvala ti Gospod!  (trenutek)

Dobri Bog, hvala za vse, ki skrbijo za našo družbeno dobro: za učitelje, zdravnike, duhovnike, komunalne delavce, poštarje, voznike idr.  Hvala ti Gospod! (trenutek)

Dobri Bog, hvala, da navdihuješ Marka, da z dobro voljo skrbi za objave na župnijski spletni strani.

Darujemo pa ti tudi za vse tihe zahvale v našem srcu (trenutek), sprejmi jih Gospod.   Hvala ti Gospod!

SKUPNA MOLITEV ZA ŽUPNIJO

(trenutek)

Z odločitvijo za živo vero in ljubezen želimo zmoliti molitev za povezanost in upanje faranov v čemšeniški župniji.

Vsemogočni, večni Bog, ki z modrostjo vodiš naša pota. Ponižno te prosimo, daj, da bomo farani med seboj eno, kljub vsem preizkušnjam; da bodo naši koraki skupni, da bodo naše roke zbirale skupno. Prosimo te, naj naša srca bijejo kot eno in naše duše čutijo medsebojno povezanost. Želimo si, da bodo naše misli skupne, da bodo naša ušesa skupaj poslušala v tišini in naše oči gledale drug na drugega. Skupaj molimo, da te bodo naše ustnice skupno prosile za usmiljenje in blagoslov!

Danes molimo za župnijo, v kateri živimo; za vse naše bližnje, da bi vsak od nas našel človeško sožitje in kraj miru. Poglej na nas in nam podeli svojega blagoslova, da bomo poglobili vero, okrepili upanje in Ti zaupali, da boš varoval in spremljal nas, našo župnijo ter vse, ki jih priporočamo zdaj in vekomaj. Amen!

Za blagoslov se še pokrižamo: V imenu Očeta  (trenutek)

ZAKLJUČEK

Naj v nas odzvanja sporočilo današnje zgodbe: »Dvignimo pogled kvišku, da bomo videli lepoto stvarstva, ljudi okoli nas, Božjo navzočnost in bomo v bratski ljubezni usmerjeni v prihodnost.«

Povabimo v svoje srce našega Boga pri večerni molitvi in obisku svete maše. Poskrbimo za svoje najdražje, da bomo gradili povezanost med nami. Darujmo kaj za našo župnijsko skupnost. Spomnimo se rajnih in jih priporočimo Bogu. Molimo za vse, ki so bolni in za vse, ki se trudijo zoper bolezni. Poslušajmo prave strokovnjake, podpirajmo drug drugega in bodimo zgled v besedah in dejanjih.

Kdor želi, lahko nocojšnji program Molitvenih 15 vzame tudi na listu pri izhodu iz kapele ali pa ga najde na spletni strani župnije, kot do sedaj.

Snidemo se zopet v februarju! Bog vas živi!

Za vas pripravil: Blaž Vozelj

Za vas objavil:

Spletna stran | Zadnje objave

Življenje je lepo, zato karkoli se ti zgodi, nikoli ne pozabi živeti!
Živeti je ena najbolj redkih stvari na tem svetu, saj večina ljudi samo obstaja. – Marcus Aurelius