Program decemberskih molitvenih 15 minut

Molitvenih 15

Pripravi miren, napol svetel prostor in Božjo podobo. Umiri se in pomisli na Boga. Razmišljaj ob tezejski glasbi (ekumenske skupnosti Taize za mlade, iz Francije):

KRATKA RAZLAGA NAMENA SREČANJA

Dragi farani čemšeniške župnije!

Vesele božične praznike! Rešenik je rojen, Ljubezen se je učlovečila med nami. Kako lepo! Naj se rodi tudi v naših srcih, da bomo znali videti vso lepoto in milosti, ki jih prejemamo. Leto, ki se poslavlja je prineslo marsikatero bolečino, preizkušnjo. A ozirajoč se nazaj; smo prepoznali tudi lepote in danosti, ki smo jih doživeli?

Kaj nam je pa iztekajoče se leto prineslo dobrega, lepega, dragocenega? Vsak lahko najde nekaj takega: konec koncev tudi spomini so lepi in pomembni, da iz njih rastemo v večnost.

Danes pri Molitvenih 15 razmišljamo o LEPOTAH DANOSTI, KI OSTANEJO.

(trenutek)

V imenu Očeta…

Molitvenih 15

UVODNA MOLITEV

Molimo k Bogu, ki nam daje zgled in svojo ljubezen, da spregovori v naših srcih:

(trenutek)

V zbranosti in premišljevanju dvakrat ponovimo tezejske vzklike k našemu Gospodu (lahko tudi zaprete oči).

Slava Bogu na višavah in na zemlji mir ljudem. –II- (enako ponovim še enkrat)
Slava Bogu na višavah in na zemlji mir ljudem. –II- (enako ponovim še enkrat)

Po Kristusu našem Gospodu: Amen!

KRATKA ZGODBA

Sedaj premišljujmo ob kratki zgodbi, ki nas tokrat nagovarja s svojim sporočilom takole:

Leta 1954 je v starosti 86 let umrl veliki francoski slikar Henry Mattisse. Zadnja leta svojega življenja je umetnik opešal in roke ga niso več ubogale. Bolele so ga, če je samo prijel za čopič. Toda nadaljeval je s slikanjem. Med prste je dal blago, da bi trdneje držal čopič in mu ne bi padal iz rok.

Nekoč ga je nekdo vprašal, zakaj se tako muči. Zakaj nadaljuje s slikanjem, ko pa ima tako velike bolečine. Slikar je odgovoril: “Bolečine minejo, lepota ostane.”
(Božo Rustja – Zgodbe s semeni upanja)

Sedaj si vzemi nekaj trenutkov tišine za osebni premislek … (tišina ob tezejskih spevih)

Molitvenih 15

TRENUTKI TIŠINE ZA POGLOBITEV MISLI

vsaj 2-3 min

Pridejo bolečine, pridejo preizkušnje in skrbi, pridejo tegobe. To je življenjsko. A kljub temu je nekaj večjega, nekaj kar nas poživlja in ostaja. Vidimo vse tisto lepo, kar nam Bog daje, vse tisto lepo, kar se nam dogaja in cenimo to?

Pomislimo, kaj vse lepega imamo, smo doživeli v tem letu… to je tisto, kar ostane. Bog sam nam je na božič dal svojega Sina, da se je učlovečil. Želel je, da bi lepota Ljubezni prebivala med nami in v nas. Božič je ravno zato tako lep praznik. Pa čeprav so letos razmere za praznovanje drugačne. Kaj lahko naredimo? Razmišljajmo pozitivno, vera nam vliva optimizem in se zahvaljujmo za vse, kar imamo in nam je dano. To nam bo dajalo moč za naprej.

Naj nas Bog po Svetem Duhu razsvetljuje, da bomo zmogli to, po Kristusu našem Gospodu- amen.

(trenutek)

DESETKA ROŽNEGA VENCA ZA POVEZANOST IN UPANJE FARANOV

Počasi se pripravimo za desetko rožnega venca. V tišini ali na glas izreci namen te molitve. V tej desetki rožnega venca Gospod, pa te tudi prosimo za povezanost in upanje faranov naše čemšeniške župnije:

Oče naš, ki si v nebesih, posvečeno bodi tvoje ime, pridi k nam tvoje kraljestvo, zgodi se tvoja volja kakor v nebesih tako na zemlji. Daj nam danes naš vsakdanji kruh in odpusti nam naše dolge, kakor tudi mi odpuščamo svojim dolžnikom, in ne vpelji nas v skušnjavo, temveč reši nas hudega. Amen.
10x Zdrava, Marija, milosti polna, Gospod je s teboj, blagoslovljena si med ženami in blagoslovljen je sad tvojega telesa, Jezus.
10x Sveta Marija, Mati božja, prosi za nas grešnike zdaj in ob naši smrtni uri. Amen.
Slava Očetu in Sinu in Svetemu Duhu, kakor je bilo v začetku, tako zdaj in vselej in vekomaj. Amen.
O Jezus, odpusti nam naše grehe….

Molitvenih 15

SPONTANE PROŠNJE

Študent teološke fakultete v Ljubljani je zapisal tole: ”Lepota je ena izmed poti, po kateri Bog nagovarja človeka”. Jezus se je v božični noči rodil brez hiše, zato da bi nam dal pravi dom, lepoto ljubezni, hvaležnosti, upanja, vere…

Tokrat, ob zadnjih Molitvenih 15 v letu 2020, se bomo Bogu zahvaljevali za vse kar nam je dano. Čas je za zahvale Bogu. Zahvalimo se lahko za karkoli: za župnijo, družino, soljudi, za vrednote, za domovino,……, vse karkoli izrečemo iz srca bo slišano.

(trenutki tišine za spontane prošnje)

(Preberemo lahko tudi katero izmed spodnjih prošenj)

Ljubeznivi Bog, zahvaljujemo se ti, da si nam z rojstvom Jezusa pokazal lepoto resnične Ljubezni, ki je večna. Hvala ti, Gospod. (trenutek)
Dobri Jezus, zahvaljujemo se ti za vse nauke, ki nas jih učiš in s svojim zgledom kažeš, za vse preizkušnje, ki nas utrjujejo, da bi znali dobro živeti. Hvala ti, Gospod.
Gospod, hvala ti za blagoslov naše župnije, župnika in faranov. Hvala ti, Gospod. (trenutek)
Marija pomoč kristjanov, hvala ti, da stojiš ob strani vsem, ki so bolni, osamljeni, revni. Hvala ti, Gospod.
Jezus, pravi Bog in pravi človek, hvala ti, da nam tudi v času preizkušenj, ne le ob božiču, pač pa vsak dan, vlivaš pravo ljubezen in upanje. Hvala ti, Gospod. (trenutek)
Dobri Bog, zahvaljujemo se ti, da nam po Svetem Duhu pošiljaš dobre ljudi v naša življenja. Hvala ti, Gospod. (trenutek)
Marija Vnebovzeta , hvala, da navdihuješ Marka, ki z veseljem skrbi za čemšeniško župnijsko spletno stran. Hvala ti, Gospod. (trenutek)
Darujemo pa ti tudi za vse tihe zahvale v našem srcu (trenutek) sprejmi jih Gospod. Hvala ti, Gospod.

SKUPNA MOLITEV ZA ŽUPNIJO

(trenutek)
Z odločitvijo za živo upanje in ljubezen želimo zmoliti molitev za povezanost in upanje faranov v čemšeniški župniji.

Vsemogočni, večni Bog, ki z modrostjo vodiš naša pota. Ponižno te prosimo, daj, da bomo farani med seboj eno, kljub vsem preizkušnjam; da bodo naši koraki skupni, da bodo naše roke zbirale skupno. Prosimo te, naj naša srca bijejo kot eno in naše duše čutijo medsebojno povezanost. Želimo si, da bodo naše misli skupne, da bodo naša ušesa skupaj poslušala v tišini in naše oči gledale drug na drugega. Skupaj molimo, da te bodo naše ustnice skupno prosile za usmiljenje in blagoslov!

Danes molimo za župnijo, v kateri živimo; za vse naše bližnje, da bi vsak od nas našel človeško sožitje in kraj miru. Poglej na nas in nam podeli svojega blagoslova, da bomo poglobili vero, okrepili upanje in Ti zaupali, da boš varoval in spremljal nas, našo župnijo ter vse, ki jih priporočamo zdaj in vekomaj. Amen!

Za blagoslov se še pokrižam: V imenu Očeta (trenutek)

Molitvenih 15

ZAKLJUČEK

Naj v nas odzvanja sporočilo današnje zgodbe: Veliko lepega se dogaja okrog nas in nam je po Božji milosti danega. Lepota ljubezni, ki jo je Bog poslal na svet ob rojstvu Jezusa Kristusa je večna. Vera nam omogoča, da opazimo vse to in razmišljamo optimistično.

Povabimo v teh dneh s svoj dom našega Boga pri večerni molitvi, prenosu svete maše… Pokličimo svoje najdražje, pošljimo jim lepe misli, da bomo gradili povezanost med nami. Spomnimo se rajnih in jih priporočimo Bogu. Molimo za vse, ki so bolni in za vse, ki se trudijo zoper bolezni. Poslušajmo prave strokovnjake, podpirajmo drug drugega in bodimo zgled v besedah in dejanjih. ”Rojen je Odrešenik, pojdite ga pozdravit.” (nagovor angela pastirjem iz Svetega pisma)

Molitvenih 15 minut še naprej molimo po svojih domovih, povezani v istem Duhu. Kdor želi, lahko natisnjen program dobi tudi v župnišču, v času, ko je možnost individualnega svetega obhajila in molitve.

Pripravil: Blaž Vozelj

Za vas objavil:

Marko
marko.drobne@gmail.com | Spletna stran | Zadnje objave

Življenje je lepo, zato karkoli se ti zgodi, nikoli ne pozabi živeti!
Živeti je ena najbolj redkih stvari na tem svetu, saj večina ljudi samo obstaja. – Marcus Aurelius