Papež mladim: V življenju ciljajte visoko

Papež Frančišek mladim: V življenju ciljajte visoko
Srečanja s papežem se je udeležilo približno 12.000 mladih. FOTO: Vatican Media

Papež Frančišek se je v okviru apostolskega potovanja na Madžarskem razveselil tudi srečanja z mladimi v športni areni Papp László v Budimpešti in jih spodbudil, naj v življenju »ciljajo visoko« ter jih spomnil, da nihče ne more zasesti njihovega mesta v zgodovini Cerkve in sveta.

Sveti oče je mladim položil na srce, naj vlagajo energijo v velike življenjske cilje ter naj trenirajo dialog z Jezusom. Na zadnjem javnem dogodku drugega dne svojega apostolskega potovanja je mlade opogumil, naj premagajo svoje strahove in stopijo naprej ter se vedno pogovarjajo z Jezusom, svojim najboljšim prijateljem in bratom.

Kako zmagati v življenju?

Na srečanju so pričevali štirje mladi, papež pa je po prvem pričevanju poudaril, da »Jezus želi, da v življenju dosežemo velike stvari« in »nikoli ne omalovažuje naših pričakovanj«.

Jezus ne želi, da smo leni kavčarji. Noče, da smo tihi in plašni. Želi si, da smo živi, aktivni, pripravljeni prevzeti odgovornost. Jezus bi se strinjal z vašim pregovorom, za katerega upam, da ga dobro izgovarjam: Aki mer az nyer [Tisti, ki si upajo, dobijo nagrado]. (papež Frančišek)

»Toda kako zmagati v življenju?« je vprašal papež. »Tako kot v športu obstajata dva osnovna koraka. Prvi korak je ciljati visoko, dobro izkoristiti svoje talente in jih vložiti v velike cilje življenja. Veličine ne dosežemo tako, da teptamo druge, ampak tako, da služimo drugim!«

Mladi so z zanimanjem prisluhnili papežu Frančišku. FOTO: Vatican Media

Jezus je najboljši trener

Drugi korak pa je, tako Frančišek, urjenje skozi dialog z Jezusom, »ki je najboljši med trenerji«. Papež je podčrtal: »Jezus te spodbuja, verjame vate in vedno vabi, da si timski igralec, nikoli sam, ampak z drugimi: v Cerkvi, v skupnosti, deli svoje izkušnje z drugimi.«

Pomemben element tega »usposabljanja« je po papeževih besedah tišina. V svetu, »bombardiranem s sporočilom, da moramo biti hitri, učinkoviti in praktično popolni, kot stroji, se moramo naučiti, kako se ustaviti in napolniti svoje rezervoarje, napolniti svoje baterije«.

FOTO: Vatican Media

Molk, je pripomnil sveti oče, »ni pritrjen na mobilni telefon ali na družbenih omrežjih«, temveč na »tla, na katerih gojimo dobre odnose«. Tišina je torej »vrata k molitvi, ki je dialog z Jezusom«, s katerim svobodno delimo svojo ranljivost, »ne da bi kar koli skrivali ali prikrivali«.

FOTO: Zajem zaslona

Gospod želi našo pristnost

Evangelij nam govori, da Gospod ne dela velikih stvari z izjemnimi ljudmi, ampak z navadnimi ljudmi, je nadaljeval papež. »Tisti, ki računajo na lastne sposobnosti in si vedno prizadevajo, da bi bili videti dobri pred drugimi, oddaljijo Boga od svojih src.«

Jezus te ljubi takšnega, kakršen si. (papež Frančišek)