Papež Frančišek: Svet potrebuje nove zemljevide

Papež Frančišek: Svet potrebuje nove zemljevide
Papež obiskal Vatikansko knjižnico: Človeštvo potrebuje nove zemljevide

V Vatikanski apostolski knjižnici so v petek, 5. novembra, odprli novi stalni razstavni prostor. Na ogled so bila dela sodobnega italijanskega umetnika Pietra Ruffa. Med prvimi obiskovalci je bil papež Frančišek, ki je med otvoritveno slovesnostjo dejal, da »svet potrebuje nove zemljevide«

Odprtje novega razstavnega prostora, ki je bilo izvedeno s podporo dedičev ameriškega podjetnika in filantropa Kirka Kerkoriana, predstavlja novo poglavje v stoletni zgodovini poslanstva Vatikanske apostolske knjižnice. Prva razstava ima naslov »Vsi. Človeštvo na poti« in obsega zbirko utopičnih in alegoričnih zemljevidov umetnika Pietra Ruffa, ki se je navdihoval pri papeževi okrožnici Fratelli tutti. In ravno papež Frančišek je bil prvi, ki si je ogledal razstavljena dela ter dejal, da »človeštvo potrebuje nove zemljevide, da bi odkrilo smisel bratstva«.

Človeško srce ne potrebuje le kruha, ampak tudi kulturo

»Lepota ni bežna iluzija videza ali okraska, ampak izvira iz korenine dobrote, resnice in pravičnosti, ki so njene sopomenke,« je med otvoritveno slovesnostjo zatrdil sveti oče, ki je najprej izpostavil, da Jezus ni le »dobri pastir, ampak tudi lepi«. Poudaril je, da ne smemo pozabiti razmišljati in govoriti o lepoti, saj »človeško srce ne potrebuje samo kruha, ne potrebuje le tistega, kar mu zagotavlja neposredno preživetje: potrebuje tudi kulturo, tisto, kar se dotakne duše, kar človeka približa njegovemu globokemu dostojanstvu. Zato mora Cerkev pričevati o pomembnosti lepote in kulture, pri tem pa biti v dialogu s posebno žejo po neskončnem, ki opredeljuje človeka.«

Življenje je umetnost srečevanja

Papež Frančišek je z naklonjenostjo izpostavil pomembno delo, ki ga opravlja Vatikanska knjižnica, ter zaželel, da bi njena luč sijala preko znanosti in tudi lepote. Zaustavil se je pri razstavi, ki je povezana z okrožnico Fratelli tutti in zasnovana kot »konstruktiven dialog« med preteklim in sedanjim, med bogato večstoletno dediščino knjižnice in sodobnim umetniškim izražanjem današnjega časa. »Življenje je umetnost srečevanja,« je nadaljeval. »Kulture zbolijo, ko postanejo samozadostne, ko izgubijo radovednost in odprtost za drugega. Ko izključujejo, namesto da bi vključevale. Kakšno prednost imamo, če postanemo varuhi meja, namesto da bi postali varuhi naših bratov? Vprašanje, ki nam ga ponavlja Bog, je: “Kje je tvoj brat?” (prim. 1 Mz 4,9).«

Potrebujemo nove zemljevide

Kot je izpostavil papež, svet potrebuje nove zemljevide: »V tej epohalni spremembi, ki jo je pandemija še pospešila, človeštvo potrebuje nove zemljevide, da bi odkrilo smisel bratstva, socialnega prijateljstva in skupnega dobrega. Logika zaprtih blokov je sterilna in polna nesporazumov. Potrebujemo novo lepoto, ki ne bo več običajen odsev moči peščice, temveč pogumen mozaik raznolikosti vseh. Da ne bo ogledalo despotskega antropocentrizma, ampak nova pesem ustvarjenih bitij, kjer celostna ekologija najde dejansko konkretnost.«

Vatikanska apostolska knjižnica bo po papeževih besedah »še bolje služila Cerkvi, če si bo poleg varovanja preteklosti, upala biti meja med sedanjostjo in prihodnostjo«. In tega, se v knjižnici tudi zavedajo: »da je naša odgovornost ohranjati žive korenine, spomin, vedno usmerjeni proti cvetovom in sadovom«, je še dejal in spodbudil: »Skupaj sanjajmo “nove zemljevide”.«

Vir: Vatican News

Za vas objavil:

Spletna stran | Zadnje objave

Življenje je lepo, zato karkoli se ti zgodi, nikoli ne pozabi živeti!
Živeti je ena najbolj redkih stvari na tem svetu, saj večina ljudi samo obstaja. – Marcus Aurelius