Glasilo 8 Februar 2023

MAR RES NE MOREMO DRUGAČE, KOT GREŠITI?

Rekel jim je: »Pojdite po vsem svetu in oznanite evangelij vsemu stvarstvu! Kdor bo sprejel vero in bo krščen, bo rešen, kdor pa ne bo sprejel vere, bo obsojen. Tiste pa, ki bodo sprejeli vero, bodo spremljala ta znamenja: v mojem imenu bodo izganjali demone, govorili nove jezike, z rokami dvigali kače, in če bodo kaj strupenega izpili, jim ne bo škodovalo. Na bolnike bodo polagali roke in ti bodo ozdraveli.«(Mr 16:15-18) To je obljuba! Na nekaj bi vas opozoril. Svetopisemsko besedilo govori o »novih jezikih«. To niso nerazumljivi jeziki, s katerimi nas nekateri želijo prepričati o povezanosti s Svetim duhom, nikakor.

Vsi so bili napolnjeni s Svetim Duhom in začeli so govoriti v tujih jezikih, kakor jim je Duh dajal izgovarjati.(Apd 2:4). Ko se je razširil glas o tem, se je zbrala množica ljudi, ki so bili vsi iz sebe, ker jih je vsakdo slišal govoriti v svojem jeziku. Strmeli so, se čudili in govorili: »Glejte, ali niso vsi ti, ki govorijo, Galilejci? Kako, da jih slišimo vsak v svojem materinem jeziku? (Apd 2:6-8) Svetopisemsko besedilo ne govori o nekakšnem jezikanju, blebetanju in nerazumljivem mrmranju, ki ga lahko zasledite kot o nekem »višjem nivoju duhovne molitve«. V tem primeru se srečujemo z demonskim delovanjem, zato bodite zelo pazljivi. Božji glas, ki ga lahko slišimo je razumljiv, kot tihi glas ali jasna misel in zmeraj ga je potrebno preveriti. Kako?

O tem smo že govorili, pa ponovimo Ljubi, ne zaupajte vsakemu duhu, ampak duhove preizkušajte, ali so od Boga, kajti veliko lažnih prerokov je prišlo v svet. Božjega duha spoznavate po tem: vsak duh, ki prizna, da je Jezus Kristus prišel v mesu, je od Boga; noben duh, ki Jezusa ne priznava, pa ni od Boga. (1 Jn 4:1-3) V mislih glas, ki ga slišite vprašate »Ali je bil Jezus v padlem telesu na Zemlji?« Če je odgovor pritrdilen, je glas od Boga, v nasprotnem vas druga stran želi zavesti. In bližje, ko želite biti Bogu, več bo zavajanj in skušnjav. Če se vrnemo na zgornjo vsebino. Učenci so govorili v jezikih tistega področja, v njihovih materinih jezikih. To je delovanje Svetega duha. Izpostavil bom še eno zadevo, ki ste jo zgoraj prebrali. Krst, ki ga zasledimo v Svetem pismu je krst s potopom, ki se razlikuje od drugih oblik krstov. Jezus ni bil krščen kot otrok, ampak vemo pri tridesetih. Ne zato, ker nebi imel prej časa, ampak je to obdobje, ko se oseba poduči o vsej Pisani besedi o vsej veri, njenem pomenu, jo razume in jo prostovoljno sprejme, saj nam Bog Oče daje svobodno voljo pri naših odločitvah.

Čeprav je bil namreč v podobi Boga, se ni ljubosumno oklepal svoje enakosti z Bogom, ampak je sam sebe izpraznil tako, da je prevzel podobo služabnika in postal podoben ljudem. Po zunanjosti je bil kakor človek in je sam sebe ponižal tako, da je postal pokoren vse do smrti, in sicer smrti na križu. (Fil 2: 7-8) Bil je kakor vsaki izmed nas, a ne zato, da bi se skrival in pretvarjal. Jezus je moral biti preskušan v vsem, v čemer je človek lahko, da je lahko prevzel grehe vsega človeštva nase. Obenem pa nam je pokazal, da se lahko upiramo grehu, ker je Jezus kot človek živel brezgrešno življenje.

SVETE MAŠE V ŽUPNIJI IZLAKE IN ČEMŠENIK (od 19.2. do 26.2.2023)

Čemšenik Ob 8.30 + VRAN Marija (obl), sorodnike
Izlake  Ob 10.00 Za zdravje, razumevanje v družini, srečen porod
PON 20.2. Čemšenik Ob 18.00 + JELŠEVAR Franc (obl) Frančiška; 2.+ KOVAČ Jože
TOR 21.2. Izlake Ob 18.00 + ARH Oto, Starše, stare starše;
Podlipovica Ob 19.00 + Angela MALI (obl),Ivan, druž. KLOPČIČ, DOLINŠEK
2.+ LEBAR Janez; + GRABNAR Karolina
SRE 22.2. Čemšenik Ob 18.00 + Marta, Franc BOKAL;  2.+ KAJBIČ Jožef;
2. + KAJBIČ Leopold
Izlake Ob 19.00 + URBANČIČ Dionizij
ČET 23.2. Podlipovica Ob 18.00 + RAZPOTNIK Jože (Gladež 45); 2.+ PRAŠNIKAR Jožko
Izlake Ob 19.00 Za razumevanje v družini sinov; 2.+ SMRKOLJ Jože
PET 24.2.  Izlake Ob 19.00 + JUVAN Štefan (30.dan)
SOB 25.2. Čemšenik Ob 19.00 + VRTNIKOVE;  2.+ RAVNIKAR Franci
NED 26.2. Izlake Ob 7.00 PO NAMENU
Čemšenik Ob 8.30 ZA FARANE ČEMŠENIKA, IZLAK
Izlake  Ob 10.00 + KLJUČEVŠEK Mari, Jože;  2.+ JENKO Blaž

*V nedeljo (19.2.) je ob 15 h, na Zasavski Sveti Gori maša za + župnika Kozjek Maksa kot 30.dan.

*V ponedeljek (20.2.) srečanje staršev prvoobhajancev v Čemšeniku po maši ob 18.30.

*V sredo 22.2. je pepelnica, začetek postnega časa. Pri obeh mašah bo obred pepeljenja.

*Srečanje staršev prvoobhajancev na Izlakah v četrtek (23.2.) ob 20h.

*V soboto 25.2. bo v Čemšeniku ob 18.45 molitvenih 15 za župnijo.

*Kulturno društvo svoboda Elektroelement vabi v soboto, 25. 2,  ob 18. uri  bo v kulturnem domu Izlake premierna uprizoritev komedije, TUDI SLAB NASVET JE LAHKO DOBER.

*Ob postnih petkih bo križev pot tam, kjer bo sveta maša. Povabljeni k tej pobožnosti. V petek (24.2.) bo križev pot na Izlakah.

*Na 1. postno nedeljo (26.2.) bo križev pot – pohodni. Zberemo se ob 15 h pri župnišču na Izlakah in nato križev pot na poti do podružne cerkve sv. Miklavža. Lepo povabljeni.