Glasilo 49 December 2021

Oznanila

KRŠČEN V DUHU

Pogosto slišimo izjavo, da smo vsi Božji otroci. Vendar poglejmo, kaj pravi Sveto Pismo o tem. Beseda je bila na svetu in svet je po njej nastal, a svet je ni spoznal. V svojo lastnino je prišla, toda njeni je niso sprejeli. Tistim pa, ki so jo sprejeli, je dala moč, da postanejo Božji otroci, vsem, ki verujejo v njeno ime in se niso rodili iz krvi ne iz volje mesa ne iz volje moža, ampak iz Boga (Jn 1,10-13). Kot beremo, je osnova, da smo Božji otroci, da sprejmemo Božjo besedo, da sprejmemo, da je Stvarjenje nastalo po Besedi in da je Beseda prišla med nas, vendar je človeštvo ni sprejelo. Zelo zgoščeno napisano Božje delovanje, človeška zgodovina.

Vsi mi smo rojeni iz mesa in krvi od naših staršev. Vendar Bog želi, da nam da duhovni zapis, da je Bog naš nebeški Oče. S tem dovolimo, da nam spremeni naš um in s tem spremeni človeka. In človek več ne razmišlja samo telesno, grešno, ampak nam Bog s svojo božansko naravo da svoj duhovni zapis. Kaj bi bil rezultat naše duhovne spremembe? Npr.»Človeško« se nam zdi, da sovražnika sovražimo. Vendar Bog nam govori, da ljubimo svoje sovražnike Ne upirajte se hudobnežu, ampak če te kdo udari po desnem licu, mu nastavi še levo (Mt 5,39). Molimo za ljudi s katerimi se ne  razumemo, ni važno kdo ima prav.

Molimo, da Bog posreduje med nami za spravo. Kajti tisti, ki so po mesu, mislijo na to, kar je meseno; tisti pa, ki so po Duhu, mislijo na to, kar je duhovno. Toda meseno mišljenje je smrt, duhovno mišljenje pa življenje in mir. Kajti meseno mišljenje je sovraštvo do Boga, ker se ne podreja Božji postavi in se podrejati tudi ne more. Tisti, ki živijo po mesu, ne morejo biti všeč Bogu. Vi pa niste v mesu, ampak v Duhu, če le prebiva v vas Božji Duh. In če kdo nima Kristusovega Duha, ni njegov. Če pa je v vas Kristus, je telo sicer mrtvo zaradi greha, duh pa je življenje zaradi pravičnosti. In če prebiva v vas Duh njega, ki je obudil od mrtvih Jezusa, bo on, ki je obudil Kristusa od mrtvih, po svojem Duhu, ki prebiva v vas, priklical v življenje tudi vaša umrljiva telesa (Rim 8,5-11).

Nujno je, da Božji duh prebiva v nas, da imamo Duhovno naravo, ker drugače nismo Njegovi, nismo Božji otroci. Zato je Jezus Nikodemu govoril o novem rojstvu, a ga ta ni razumel, kako se lahko na novo rodi s Svetim duhom. Ko pa pride on, Duh resnice, vas bo uvedel v vso resnico, ker ne bo govoril sam od sebe, temveč bo povedal, kar bo slišal, in oznanjal vam bo prihodnje reči (Jn 16,13). Si kdo tega ne želi? Vendar so zelo redki tisti, ki k temu težijo. Kako? Njegova božanska moč nam je podarila vse, kar je potrebno za življenje in pravo pobožnost, prek spoznanja tistega, ki nas je poklical s svojo slavo in odličnostjo. Po njiju nam je podaril tiste dragocene in največje obljube, da bi po teh postali deležni božanske narave in ubežali pred svetno, poželjivo pokvarjenostjo (2 Pt 1:3-4).

Mi imamo lahko delež božanske narave s svojim življenjem in pravo pobožnostjo. Podobno, kot je imel Jezus združeno človeško naravo z božansko. In preko delovanje Svetega Duha je bil Kristus usposobljen za boj. In mi smo lahko Njegovi dediči.

SVETE MAŠE V ŽUPNIJI IZLAKE IN ČEMŠENIK (od 12.12. do 19.12.2021)

2. + RAZPOTNIK Jani, sorodnike;  + PAVLIČ Joža
Čemšenik Ob 8.30 + SUŠA Ivanka, Miran, GROBLJAR Andreja
2. + JUVAN Franc, sin Franci
Izlake Ob 10.00 + SMRKOLJ Silva
PON 13.12. Čemšenik Ob 18.00 + POLC Janez
TOR 14.12. Šemnik Ob 19.00 + JUVAN Majda, sorodniki
SRE 15.12. Izlake Ob 7.30 PO NAMENU
ČET 16.12. Čemšenik Ob 18.00 V ČAST MATERI BOŽJI ZA ZDRAVJE, DRUŽINO
Izlake Ob 19.00 + ROTAR Jernej
PET 17.12. Čemšenik Ob 18.00 + ROBAVS, sorodniki;  2.+ MIZORI Anton (30.dan)
2.+ DROLC Joži (obl), Ivan
Izlake Ob 19.00 + SKRINJAR Marija
SOB 18.12. Izlake Ob 18.00 + PIKELJ Jože
Čemšenik Ob 19.00 + GROBLJAR albina
Čemšenik Ob 8.30 + KRALJ Rado, Nande, star. KRALJ, RAVNIKAR
Izlake Ob 10.00 + MLINARIČ Jože

*SPOVEDOVANJE pred Prazniki: Čemšenik: nedelja 12.12. ob 16 h (pridejo tuji spovedniki); Izlake: – spovedovanje v Jurijev domu : nedelja 19.12. ob 14 h (pridejo tuji spovedniki). (spovedovanje v dekaniji: Zagorje: sobota 18.12. od 14 h naprej; Kisovec: 18.12. od 15.30 h naprej; Šentgotard: 19.12. od 16 h naprej; Kolovrat: 19.12. od 16 h naprej).

*V četrtek se prične devetdnevnica pred Božičem, vabljeni otroci. Na Izlakah bomo ob pesmi skupaj spremljali Jožefa in Marijo na poti v Betlehem.

*V času božične devetdnevnice tudi možnost pobožnosti »MARIJO NOSIJO«, družina dobi Marijin kip in ob njem se moli, prepeva, kot priprava na praznik Jezusovega rojstva.

*V župnišču lahko dobite kadilo in oglje – za kajenje za tri svete večere (pred Božičem, Novim letom, Tremi svetimi kralji).

*V nedeljo, 19.12. prinesejo skavti BETLEHEMSKO LUČKO na Izlake in v Čemšenik med mašo. Betlehemsko lučko postavimo na vidno mesto, s tem tudi na zunaj pokažemo, da pričakujemo Odrešenika.

*Če bi kdo želel da se krsti otroka, kontaktirajte župnika in se bomo dogovorili