Glasilo 46 November 2021

Glasilo

NA KRIŽU NI NAREDIL NIČESAR

Kot danes mnogi, ki ne verujejo v Boga pravijo, da Boga ni in ga nihče ni videl, tako v času, ko je Jezus bil med izbranim ljudstvom prav tako niso verovani vanj. Druge je rešil, sebe pa ne more rešiti! Izraelov kralj je, naj stopi zdaj s križa in bomo verovali vanj (Mt 27,42). Lahko bi ga zagovarjali in rekli »Saj ne more, ko je pribit na križu.« A mislite, da je to predstavljalo za Jezusa kakšno težavo? Spomnimo se … in en Gospod, Jezus Kristus, po katerem je vse in mi po njem (1 Kor 8,6). Ali bi Zanj, ki je samo rekel »Bodi svetloba!« In nastala je svetloba (1 Mz 1,3) bil kakšen problem, da bi sestopil s Križa? Jezus bi to lahko naredil mimogrede.

Bi kdo rekel: »Ja, če bi stopil s Križa, potem bi ljudje verovali vanj!« Prepričan sem, da ne, saj je obudil že razpadajočega Lazarja, ki je vstal iz groba, na tisoče jih je ozdravil mnogih bolezni in nadlog, pa še niso verovali vanj. Mnogo čudežev je naredil v Horazinu, Betsajdi in Kafarnaumu, pa ga ljudje niso spoznali kot Mesijo. Ljudje so ga na Križu pljuvali, se mu posmehovali, prebičali so ga, a Jezus je molčal na Križu. Tam je bil nemočen, poražen in slab. On, ki samo z Besedo ustvarja, Njegova Beseda ima nepredstavljivo moč, visi nemočno na Križu. Vendar marsikdo bi pomislil, če ni zmogel priti s križa, kako naj verujem vanj? Kako me bo potem Jezus ob koncu časov rešil? Toliko in toliko težav imamo, kako naj verujemo Vanj, ki sploh ni zmogel priti s križa? Vprašajte se, koliko krat se zjezimo ali nergamo na Boga, ne samo zaradi velikih ampak tudi zaradi majhnih, nepomembnih stvari?

Vero imamo zamajano, dvomimo in smo nejevoljni. Običajno za čudeže iščemo razlage in izgovore, čeprav so vsi za čudeže vedeli. Na tisoče je nahranil praktično iz nič, malo kruha in rib. Tudi so vedeli, da je hodil po vodi. In? Zakaj kljub vsem čudežem niso verjeli Vanj? Ker se Jezus ni prilagodil njim. Ker ni izpolnjeval tistega, kar so oni želeli, na njihov način in takrat, ko bi to zahtevali. Če tega ne narediš, ne bom verjel vate. Ta zgodba se odvija tudi danes. Menite, da ne? Vprašam vas, kaj bi se zgodilo, če bi Jezus sestopil s Križa? Bi ljudje verovali Vanj? Mogoče kakšen in vprašanje kako dolgo. Ampak ali bi mi, ki verujemo v Jezusov drugi prihod bili odrešeni? Če bi Jezus sestopil s Križa, za nas nebi bilo Odrešenja, ker Jezus nebi premagal smrti na Križu. Odrešenjski načrt bi padel v vodo.

Želim vas spomniti, da ko Bog ne odgovarja na naše molitve je vprašanje, zakaj ne pride do njihovih uresničitev. Je molitev v skladu z Božjo voljo? Je tisto, kar prosimo za nas res dobro? Jezus res ni odgovoril na zahteve ljudi, naj sestopi s Križa. Vendar je ljudstvu odgovoril na ta način, da jim je priboril možnost Odrešitve. Bog s Svojo modrostjo, Svojo milostjo in s Svojimi zaslugami odgovarja na naše molitve. Jezus je rekel »Ne potrebujejo zdravnika zdravi, ampak bolni. Nisem prišel klicat pravičnih, ampak grešnike« (Mr 2,17). Mnogokrat podzavestno je naša vera odvisna od odgovorov na molitve oziroma od čudežev. Naša vera ne sme temeljiti na čudežih. Hitro se pojavijo v življenju situacije, ki bi zahtevale božansko posredovanje in če ga nebi bilo, bi bila naša vera zamajana in bi v veri padli.

SVETE MAŠE V ŽUPNIJI IZLAKE IN ČEMŠENIK (od 21.11. do 28.11.2021)

NED 21.11. Izlake Ob 7.00 ZA FARANE IZLAK, ČENŠENIKA; 2.+PAVLIČ Joža
Čemšenik Ob 8.30 + PUSTOTNIK Alojz (obl), Marija
2. + KREŽE, DRNOVŠEK
Izlake Ob 10.00 + IZLAKAR Anton
PON 22.11. Čemšenik Ob 18.00 + KLOPČIČ (Sp.Ržiše);   2.+ ZUPAN Vencel
Šemnik Ob 19.00 + RAZPOTNIK Pavla (obl), Avgust
TOR 23.11. Izlake Ob 18.00 + FORTE Joža roj.Rozina,
2.+ PRAŠNIKAR Frančiška
Podlipovica Ob 19.00 + GRABNAR Ema (obl), Ivan
SRE 24.11. Šemnik Ob 18.00 ZA RAJNE (Očenaši)
Podlipovica Ob 19.00 + BRVAR Janez (obl)
ČET 25.11. Čemšenik Ob 18.00 ZA RAJNE (Očenaši)
Izlake Ob 19.00 + FORTE Alojz;   2.+ SKRINJAR Marija
PET 26.11. Podlipovica Ob 18.00 ZA RAJNE (Očenaši)
Čemšenik Ob 19.00 + ZUPAN Štefana, Ana (obl);
2. + RAZBORŠEK Ivan
SOB 27.11. Šemnik Ob 18.00 + KNEZ Leopold (obl)
Čemšenik Ob 19.00 + MACERL Janez, Marija;  2.+ GROBLJAR Albina
Čemšenik Ob 8.30 + ŠTRUKELJ Andreja;   2.+ PAVLIČ Joža
2.+ ALEKŠEVE, MINKOVČEVE
Izlake Ob 10.00 + SMRKOLJ Franc, Marija, sorodniki

*Čemšenik: v soboto 27.11. bo molitvenih 15 za župnijo. Vabljeni k molitvi.

*V nedeljo (soboto), začetek ADVENTA, pri vseh nedeljskih mašah bo blagoslov adventnih venčkov. Povabljeni, da jih prinesete k blagoslovu.

*Vsi vemo, da nas branje bogati. Kdor želi, lahko pri župniku naroči slikanico Blaža Vozelj z naslovom Miklavž že ve, ki govori o lepoti različnosti med nami.

* V Čemšeniku se Miklavž že pripravlja na prihod v župnijo. Obiskal nas bo na soboto, 4.12. na drive-in Miklavževanju. Točen razpored prihodov z avtomobili bo še javljen vsem prijavljenim staršem po e-pošti. Ne pozabite oddati prijavnic do nedelje 28.11., kasnejše prijave zaradi organizacije ne bodo možne.

*Če bi kdo želel da se krsti otroka, kontaktirajte župnika in se bomo dogovorili.