Glasilo 43 Oktober 2021

Glasilo

ROJEN IZ DUHA

Med farizeji pa je bil človek, ki mu je bilo ime Nikodém; bil je prvak med Judi. Ponoči je prišel k Jezusu in mu rekel: »Rabi, vemo, da si prišel od Boga kot učitelj; kajti nihče ne more delati teh znamenj, ki jih ti delaš, če ni Bog z njim.« Jezus je odgovoril in mu rekel: »Resnično, resnično, povem ti: Če se kdo ne rodi od zgoraj, ne more videti Božjega kraljestva.« Nikodém mu je dejal: »Kako se more človek roditi, če je star? Mar more drugič v telo svoje matere in se roditi?« Jezus mu je odgovoril: »Resnično, resnično, povem ti: Če se kdo ne rodi iz vode in Duha, ne more priti v Božje kraljestvo. Kar je rojeno iz mesa, je meso, in kar je rojeno iz Duha, je duh. Ne čudi se, da sem ti rekel: Morate se roditi od zgoraj (Jn 3,1-7).

Nikodem je bil med najpametnejšimi Judi tistega časa, a vendar ni razumel, kako naj se rodi na novo. Jezus je popolnoma jasen, če nisi rojen iz vode in Duha ne moreš priti v Božje kraljestvo, ne moreš biti rešen. To je pogoj! Rojen od zgoraj, pomeni rojen od Duha. Jezus je Nikodemu moral štirikrat reči, ker ni razumel, kako mora biti rojen odzgoraj. Sprašujem se, ali mi zastopimo, kako naj bomo rešeni, kako naj bomo pravični ob Drugem Jezusovem prihodu? Ali vemo kaj bo tisto, kar nas bo rešilo, da nas Jezus popelje v Nebo? Mar nismo kot Nikodem? Obstaja mnogo »idej«, kako naj bi bili pravični, kaj nam je potrebno za naše odrešenje. In živimo v pravi zmedi tovrstnih idej.

Zagotovo poznamo Jaz sem pot, resnica in življenje. Nihče ne pride k Očetu drugače kot po meni (Jn 14,6). Osnovna težava je, da ne nimamo pravilnega pojmovanja pomena greha. Eni govore, da lahko grešimo, saj je Sveti Duh v nas. Drugi govorijo, da smo opravičeni, da samo zavržemo greh in zadošča. Tretji pravijo, da posvečenje ni pomembno. Nekateri govorijo, da zadošča, če samo verujemo v Jezusa. In kako naj svoj um svojo voljo pokorimo Jezusu? In Jezus Nikodemu odvrne Ti si učitelj v Izraelu in tega ne veš? (Jn 3, 10) Rojstvo na novo, pomeni novo bitje v Kristusu. Sprašujem se, ali sem jaz Nikodem? Sprašujem se, kaj pomeni biti Pravi Kristjan? Sem res duhovno rojen? Kot dojenček, ko je rojen mora biti hranjen, drugače umre. Tudi ko smo duhovno rojeni, se moramo hraniti z duhovnim, drugače umremo.

Ali je kdo izkusil delovanje Svetega Duha? Spomnite se prilike o Desetih devicah. Vse so imele svetilke, kar pomeni, da si vse imele Biblijo – Božjo besedo. Vendar so samo nekatere imele olje za svetilko – Svetega duha, in so lahko šle z Ženinom z Jezusom v Nebeško kraljestvo. Beseda je bila na svetu in svet je po njej nastal, a svet je ni spoznal. V svojo lastnino je prišla, toda njeni je niso sprejeli. Tistim pa, ki so jo sprejeli, je dala moč, da postanejo Božji otroci, vsem, ki verujejo v njeno ime in se niso rodili iz krvi ne iz volje mesa ne iz volje moža, ampak iz Boga (Jn 1,10-13). Seveda smo telesno rojeni od naših staršev, vendar, če želimo postati Božji otroci, moramo sprejeti Božjo besedo. In sprejeli bomo, da je Bog Oče naš oče. Takrat bomo dovolili, da bomo spremenili sebe, spremenili naš um. Spremenili se bomo s pomočjo Svetega Duha.

Pripravil: Štefan

SVETE MAŠE V ŽUPNIJI IZLAKE IN ČEMŠENIK (od 31.10. do 7.11.2021)

NED 31.10. Izlake Ob 7.00 ZA FARANE IZLAK, ČEMŠENIKA
Čemšenik Ob 8.30 + rodbina REMC; 2. + GLOBOKAR Marija (30.dan)
Izlake Ob 10.00 + FORTE Joža roj.Rozina
PON 1.11. Izlake Ob 7.00 ZA + SORODNIKE; DOBROTNIKE; PRIJATELJE
Čemšenik Ob 8.30 + PUSTOTNIK Marija
Podlipovica Ob 10.00 PO NAMENU
Čemšenik Ob 13.30 ZA FARANE ČEMŠENIKA, IZLAK
Izlake Ob 15.00 + ROTAR Jernej
TOR 2.11. Podlipovica Ob 10.00 + PRAŠNIKAR Leopold, Marija (obl), sorodnike
Izlake Ob 17.00 PO NAMENU SVETEGA OČETA
Čemšenik Ob 19.00 ZA VSE VERNE RAJNE
SRE 3.11. Izlake Ob 18.00 + ČEPIN Anton (7.dan);  2.+ SMRKOLJ Vida
Šemnik Ob 19.00 + ZUPANČIČ Andrej
ČET 4.11. Izlake Ob 18.00 + Burja Rajko (obl)
Čemšenik Ob 19.00 + DROBEŽ Karli, sorodnike; 2.+ KREŽE Ivan
PET 5.11. Čemšenik Ob 18.00 + POLC Janez
Izlake Ob 19.00 + BOŽIČ Jožef (obl);  2.+ KLANČIŠAR Gizela
2.+ PIKELJ Jože
SOB 6.11. Sv. Lenart Ob 15.00 V ČAST SV. LENARTU ZA SOSESKO
Izlake Ob 18.00 + Anton ROZINA (obl) star.ROZINA; BUTARA
Čemšenik Ob 19.00 + Anton, Marija IZLAKAR (obl)
V zahvalo za srečno vrnitev iz gora
NED 7.11. Izlake Ob 7.00 ZA FARANE IZLAK, ČEMŠENIKA
Čemšenik Ob 8.30 + POVŠE Leopold (obl)
2. + GROBLJAR Jože (bl);  + MACERL Ivana
Izlake Ob 10.00 + DROLC Francka (obl),Slavko; KNEZ Franc
Sv. Lenart Ob 15.00 + MATKO, KUDER

OBVESTILA

*V Čemšeniku – namesto sveč, dar za cerkev – zastavice.

*Na praznik vseh svetih bodo maše: na Izlakah ob 7 h; v Čemšeniku ob 8.30; Podlipovica ob 10 h in po maši blagoslov pokopališča; Čemšenik ob 13.30 in po maši blagoslov pokopališča; Izlake ob 15 h in po maši blagoslov pokopališča. Čemšenik ob 17 h – molitev za rajne.

*Spomin vseh vernih rajnih v torek, 2.11. Maša v Podlipovici ob 10h; molitev »OČENAŠEV« – Izlake ob 17h nato maša; molitev »OČENAŠEV« – Čemšenik ob 19h, nato maša.

*Prvi petek, 5.11. obhajanje bolnikov starejših na domu, če kdo želi da prinesem Jezusa naj to sporoči.

*V soboto, 6.11. ob 15 h maša pri sv. Lenartu (Vrhe),

*Nedelja, 7.11., prva v mesecu – darovanje – ofer za župnijske potrebe.

*KRST – Po dogovoru, pokličite župnika.

*Svoj dar za župnijo lahko nakažete na spodnji račun. Hvala za Vašo skrb za župnijo. Bog Vam povrni.

TRR: SI56-0430-2000-2980-018

Za vas objavil:

Spletna stran | Zadnje objave

Življenje je lepo, zato karkoli se ti zgodi, nikoli ne pozabi živeti!
Živeti je ena najbolj redkih stvari na tem svetu, saj večina ljudi samo obstaja. – Marcus Aurelius