Glasilo 42 Oktober 2022

BOŽJE ZAPOVEDI SO VEČNE

Posamezniki, ki se bojijo Boga, ali izpolnjujejo Božje zapovedi? Poglejmo »Če se boste bali Gospoda, Mu služili in se podrejali Njegovemu glasu ter se ne boste upirali Gospodovim zapovedim, …« vidite kaj vse ima vezo z bati se Boga? »če se boste bali Gospoda in mu služili in Mu bili pokorni, ubogali Njegov glas ter se ne boste upirali Gospodovim zapovedim, boste živeli tako vi kot kralj, ki kraljuje nad vami še naprej. Če boste sledili Gospodu, vašemu Bogu; če pa ne boste ubogali Gospodovega glasu, temveč se upirali Gospodovim zapovedim, takrat bo Gospodova roka proti vam, kot je bila proti vašim očetom. Samo bojte se Gospoda in Mu služite v resnici z vsem svojim srcem: ker poglejte kako velika dela Je naredil za vas. Toda če boste kljub temu delali zlo …« opazite, da je strah nasprotno od zlih, hudobnih dejanj. »Toda če boste kljub temu delali zlo, boste propadli vi in vaš kralj.« (1 Sam 12:14-25) Poseben verz v Svetem pismu, kateri je zelo povezan s tistim, kar najdemo v sporočilu prvega angela.

Sporočilo prvega angela pravi: »Bojte se Boga, slavite Ga, ker je prišel čas Njegove sodbe. Poglejmo Pridigar Prd 12:13-14 podobnost tega teksta s katerim se končuje knjiga Pridigar. Salomon je v knjigi Pridigar pravzaprav povedal svojo življenjsko zgodbo. Opisuje, kako je zamočil, da bi skoraj postal ateist. Poligamija, mnogoženstvo, zakon moža z več ženami. Da je imel vso to bogastvo in vse te stvari, na koncu življenja je hotel narediti samomor. To je napisal v Pridigarju. Bil je popolnoma jezen na življenje. Ker je ugotovil, da vse kar je imel za pomembno v življenju, bilo nepomembno, ničvredno. To je bila v bistvu tolažba. Beseda tolažba se v Pridigarju uporablja 35-krat. Tolažba, tolažba, vse te tolažbe, pravi Salomon, ko govori o vsemu kar je imel v življenju. Poglejmo kako zaključi svojo knjigo. Poglejmo zaključek glede vsega navedenega: Boj se Boga in izpolnjuj Njegove zapovedi, kajti to je vsa dolžnost človeka!« (Prd 12:13-14) Bodite pozorni na sodbo!. »Ker Bog bo vsako delo, dejanje izročil v sodbo, tudi vsako zakrito, naj bo dobro ali zlo«.

Kot je rečeno v sporočilu prvega angela: Bog bo vsako delo izročil na sodbo, tudi vsako skrito, naj bo dobro ali zlo. Se spomnite, ko je Bog zahteval oz. ukazal Abrahamu, da odpelje svojega sina na hrib Morija in ga žrtvuje? Dvignil je roko in bil pripravljen zabosti nož v svojega sina, toda glas mu je rekel: »Ne poškoduj svojega sina.« Želim, da pogledamo, kaj je Bog rekel. Geneza 1Mz 22:12 »In mu reče: »Ne izteguj svoje roke na dečka in nič mu ne stori, kajti zdaj vem, da se bojiš Boga, saj mi nisi odrekel svojega sina, svojega edinca.« Naj vas vprašam: Je strah pred Bogom privedel Abrahama do poslušnosti Bogu, do točke da je bil pripravljen žrtvovati svojega lastnega sina? Seveda. Strah pred Gospodom ima zvezo s spoštovanjem zapovedi. To je tisto kar želim, da si zapomnite. Bog je večen, je nespremenljiv, nezmotljiv. Kar je Bog rekel, zapovedal se ne spreminja in je za vekomaj. In Božje zapovedi so večne in neminljive. Nihče jih ne sme niti jih ne more spremeniti, saj je Božja beseda zanesljiva.

SVETE MAŠE V ŽUPNIJI IZLAKE IN ČEMŠENIK (od 23.10. do 30.10.2022)

Čemšenik Ob 8.30 + BENKOVE
Izlake Ob 10.00 + HRIBAR Marija, Janko, Janez
2. + URBANČIČ Anton (obl), Mici, RAVNIKAR
PON 24.10 Čemšenik Ob 15.00 + GOLČNIK Silva (pogrebna maša)
TOR 25.10. Izlake Ob 18.00 V ZAHVALO IN PRIPROŠNJO
2. + URBANČIČ Dionizij
SRE 26.10. Izlake Ob 7.30 PO NAMENU
ČET 27.10 Izlake Ob 18.00 + JENKO Leopolda, Rudolf
PET 28.10 Čemšenik Ob 17.00 + BOKAL Edi (obl), starši; 2.+ ŠTEHARNIK Frančiška
Izlake Ob 18.00 + GRDENOVE, KOVAČEVE; 2.+ VIDRGAR Slavica
SOB 29.10. Čemšenik Ob 19.00 + ZUPAN Franc, ŠPANOVE; + GOLČNIK Silva (7.dan)
2.+ GROBLJAR Majda (obl)
NED 30.10 Izlake Ob 7.00 + PRAŠNIKAR Jožko
Čemšenik Ob 8.30 ZA FARANE ČEMŠENIKA, IZLAK
Izlake Ob 10.00 + PIKELJ Ivan; starše PIKELJ, PRESTOR, Mimi PRESTOR

*V ponedeljek, 24.10. ob 15 h je pogreb za + Golčnik Silve v Čemšeniku. Na željo pokojne Silve in domačih darujte namesto sveč in cvetja za obnovo župnijske cerkve v Čemšeniku.

*V ponedeljek, 24.10. v Čemšeniku ni verouka- zaradi pogreba.

*V ponedeljek, 31.10. peš romanje na Višarje. Odhod avtobusa iz Izlak ob 5.30. Prijavite se župniku.

*Na praznik VSEH SVETIH, (1.11) bodo maše: ob 7 h na Izlakah; ob 8.30 v Čemšeniku; ob 10 h Podlipovica (po maši blagoslov pokopališča); ob 13.30 v Čemšeniku, po maši blagoslov pokopališča; ob 15 h na Izlakah, po maši blagoslov pokopališča – okoli cerkve, nato novo pokopališče; Ob 17 h molitev za rajne v Čemšeniku.

*ZA MOLITVE ZA RAJNE, že lahko darujete (za 2. november); Na Izlakah molitev za rajne ob 17 h nato sveta maša; v Čemšeniku molitev ob 19 h, nato sveta maša.

*Srečanje zakonskih jubilantov bo na Izlakah v nedeljo 6.11. med 10 mašo. Zakonski jubilanti in ostali zakonci lepo povabljeni.

DOBRA DELA: + Drolc Ivana: 1M- Skrinjarjevi iz Razpotja; dar za cerkev- Muzetovi iz Medije; 1M- družina Kurnik; dar za cerkev- Stane Bokal z družino; 1M- Volčkovi iz Kolovrata; dar za cerkev- nečakinja Lojzka; 1M- nečakinja Stanka Križnik; 1M- nečakinja Marija Veteršek; 1M- Slavica Fakin; 1m in dar za cerkev- družina Ropas (Vransko); 2M in dar za cerkev- sosedje; 1M- soseda Fani Bokal; 2M- Jože Škrabar z družino; 1M- Burkeljc Fani (Zagorje)