Glasilo 42 Oktober 2021

Glasilo

V FARIZEJEVI HIŠI

Jezus je prišel v soboto na obed v hišo pomembnega farizeja. Vemo, da ni prišel tja, da bi dobil kakšne dobrine, materialne koristi ali privilegije. Spomnimo se Ne potrebujejo zdravnika zdravi, ampak bolni (Mt 9,12). In Božja Beseda pravi, da se je pred Jezusom znašel človek, ki je imel vodenico (zastajala mu je voda v telesu). Jezus je nagovoril učitelje postave in farizeje: »Ali je dovoljeno v soboto zdraviti ali ne?« Oni pa so molčali (Lk 14,3-4). Govorili smo že, da so Judje po vrnitvi iz suženjstva v Babilonu zaradi svoje oddaljitve od Boga naredili množico nepotrebnih in napačnih predpisov, da nebi nikoli več prekršili Gospodovega dne. Pogosto se napačno misli, da je to judovska sobota. Vendar Bog je izbral soboto kot svoj dan že od Stvarjenja naprej.

In če se vrnemo na vsebino, Jezus ozdravi bolnega in ga odslovi, ter nadaljuje »Komu izmed vas bo sin ali vol padel v vodnjak in ga ne bo takoj, na sobotni dan, potegnil ven?« (Lk 14,5). Farizeji in pismouki so bili tiho, ker so vedeli, da zaradi tradicije, zaradi predpisov, ki so si jih sami postavili, niso v soboto smeli delati ničesar. Jezus je na podobno situacijo spomnil še nekje »Hinavci! Ali ne odveže vsak od vas v soboto svojega vola ali osla od jasli in ga žene napajat?« (Lk 13,15). Z drugimi besedami nam Jezus pravi, da čeprav je sobota Gospodov dan, ko naj se vzdržimo svojega dela, da naj delamo dobro ne samo sebi, ampak tudi drugim.

V istem poglavju je še ena prilika. Na bližjem vzhodu velika slavja, kot je npr. poroka običajno ne potekajo ves dan. Slavje se začne zvečer z večerjo, ko se zmrači. »Neki človek je priredil veliko večerjo in jih je mnogo povabil nanjo. Ko je bil čas za večerjo, je poslal svojega služabnika povabljenim povedat, naj pridejo, ker je že vse pripravljeno. Vsi pa so se začeli v en glas opravičevati. Prvi mu je rekel: ›Njivo sem kupil in si jo moram iti ogledat; prosim te, imej me za opravičenega!‹ Drugi je dejal: ›Pet jarmov volov sem kupil in jih grem preizkusit; prosim te, imej me za opravičenega!‹ Spet drugi mu je rekel: ›Oženil sem se in zato ne morem priti.‹ Služabnik se je vrnil in to sporočil svojemu gospodarju. Tedaj se je hišni gospodar razsrdil in dejal svojemu služabniku: ›Pojdi brž na mestne ceste in ulice in pripelji sem uboge in pohabljene, slepe in hrome.‹ Služabnik je rekel gospodarju: ›Gospod, zgodilo se je, kar si naročil, in še je prostor.‹ Tedaj je gospodar rekel služabniku: ›Pojdi na pota in vzdolž ograj in prisili ljudi, naj vstopijo, da se napolni moja hiša. Kajti povem vam: Nobeden izmed onih povabljenih mož ne bo okusil moje večerje.‹« (Lk 14,15-24).

Prilika govori o Jezusu, ki nam pripravlja Jagnjetovo večerjo, na katero smo povabljeni. Mnogi se opravičujejo z nesmiselnimi odgovori. Kdo bo ponoči šel ogledovat njivo, ki jo je kupil, da je ni dobro pogledal podnevi, ali preskusit vola? Prilika tudi pravi, da ne smemo pred naš odnos z Bogom postaviti nikogar, niti svojih najbližjih ne. Bog si prizadeva nas pripeljati v Nebo, a vse je odvisno od tega, ali bomo imeli Jezusov značaj ali ne. Veliko je namreč poklicanih, a malo izvoljenih (Mt 22,14).

SVETE MAŠE V ŽUPNIJI IZLAKE IN ČEMŠENIK (od 24.10. do 31.10.2021)

NED

24.10. Izlake Ob 7.00 ZA FARANE IZLAK, ČEMŠENIKA
Čemšenik Ob 8.30 + POLC Franc, Francka;
2.+ KAJBIČ Ana, Nuša, Marija
Izlake Ob 10.00 + ARH Otmar (obl)
PON 25.10. Čemšenik Ob 18.00 + PRIMANOVI, RIBIČ Vlasta
2. + POLC Pavla (7.dan);  2.+ RAZBORŠEK Ivan
TOR 26.10. Izlake Ob 7.30 PO NAMENU
SRE 27.10. Izlake Ob 19.00 + PRAŠNIKAR Frančiška
ČET 28.10 Čemšenik Ob 19.00 +  ZUPAN Franc, ŠPANOVI;  2.+ ARH Slavka
PET 29.10. Čemšenik Ob 18.00 + BOKAL Edi (obl), starše;  2.+ POLC Janez
Izlake Ob 19.00 + FORTE Lojze, starše, brata, sestra
2. + SKRINJAR Marija
SOB 30.10. Čemšenik Ob 19.00 + GROBLJAR Albina (obl), starše;
2. ZA BOŽJE VARSTVO
2. + GLOBOKAR Marija (30.dan)
Čemšenik Ob 8.30 + rodbina REMC
Izlake Ob 10.00 + FORTE Joža roj.Rozina

*V soboto, 30.10. pešromanje na VIŠARJE, zainteresirani, naj to sporočijo župniku, zaradi organizacije prevoza in drugih stvari, povezanih z romanjem. Odhod avtobusa iz Izlak (Medijske toplice) ob 6h. Na avtobusu je še nekaj prostih mest. Prijavite se čimprej.

*Mesec November se bliža, lahko že daste za molitev »Očenašev« za rajne (pokojne), ko se moli za vse rajne iz naših družin, sorodnikov, bližnjih, …

*Na praznik vseh svetih bodo maše na Izlakah ob 7 h; v Čemšeniku ob 8.30; Podlipovica ob 10 h in po maši blagoslov pokopališča; Čemšenik ob 13.30 – po maši blagoslov pokopališča; Izlake ob 15 h – po maši blagoslov pokopališča. Ob 17 h Čemšenik – molitev za rajne.

*Spomin vseh vernih rajnih (2.11.):  maša v Podlipovici ob 10h; molitev »OČENAŠEV« – Izlake ob 17h nato maša; molitev »OČENAŠEV« – Čemšenik ob 19h nato maša.

*KRST – Po dogovoru, pokličite župnika.