Glasilo 41 Oktober 2022

KAJ NAM BOG GOVORI O NAŠEM SOSEDU?

Bistvo Božjega zakona, bistvo Desetih zapovedi, je ljubezen. »Ne preklinjaj gluhega in slepemu ne nastavljaj spotikalo, temveč se boj svojega Boga; jaz sem Gospod.« (3Mz 19:14). In »Vstani pred sivo glavo in spoštuj navzočnost starega človeka in reče: In boj se svojega Boga; jaz sem Gospod.« (3Mz 19:32). Omenjena svetopisemska verza kažeta, kako se bati Boga vpliva na način, kako se obnašamo do ljudi. Nikar ne izkoriščajte drug drugega! Boj se svojega Boga; kajti jaz sem Gospod, vaš Bog (3Mz 25:17).

Ali opazite da kadar se bojimo Boga ne tlačimo, ne zatiramo druge ljudi. Pismo govori še naprej »Ne jemlji obresti in ga ne odiraj, temveč boj se svojega Boga, da bo tvoj brat mogel živeti poleg tebe!« (3Mz 25:36). Ali veste kaj so obresti? To je ena vrsta koristi, to je finančno izkoriščanje ljudi. Torej, reče: »Ne jemlji obresti od drugega ali dobiček, ampak se boj svojega Boga; da tvoj brat lahko živi s teboj.« Poglejte 3Mz 25:43 Govori o sosedu. »Ne gospodari nad njim s krutostjo, ampak boj se svojega Boga.« Z drugimi besedami, kadar imamo strah pred Gospodom v svojem življenju, nas to vodi da se držimo Božjega zakona, da ljubimo ljudi.

Preberimo nekaj drugih verzov, ki kažejo kako pomembno je, da se bojimo Boga, da smo mu poslušni in delamo po Njegovi volji. Ponovljeni zakon 5Mz 5:29 opazite kako Bog odpira svoje srce Izraelu. On reče: »O, da bi le imeli takšno srce, da bi se me vse dni bali …« Opazite do česa pripelje strah. »… da bi se me vse dni bali in izpolnjevali vse moje zapovedi, da bi bilo vedno dobro njim in njihovim otrokom.« Kaj pomeni bati se Boga? To pomeni vedno izpolnjevali vse Njegove zapovedi. Poglejmo 5Mz 8:6 Berem vse te verze, da ne bi mislili da izbiram samo nekje nekatere verze. V Svetem pismu, sta izraza ‘strah pred Gospodom’ ali ‘Bojte se Boga’ povezana z izpolnjevanjem Božjih zapovedi, ločenostjo od zla, delanje dobrih del, ljubezen do sosedov. Z drugimi besedami, zelo tesno je povezano z Božjim svetim zakonom.

Ponovljeni zakon 5Mz 8:6 »Izpolnjujte torej zapovedi Gospoda, svojega Boga; hôdi po Njegovih poteh in se ga boj! Zapovedi so povezane s strahom pred Bogom, bati se Boga. Ponovljeni zakon 5Mz 10:12-13 (Zakon ljubezni in poslušnosti) »In sedaj, Izrael, kaj zahteva od tebe Gospod, tvoj Bog? Samo to, da se bojiš Gospoda, svojega Boga …« opazite vse te sinonime, sopomenke. »… da se bojiš Gospoda, svojega Boga, da hodiš po vseh Njegovih poteh, in da ga ljubiš in da služiš Gospodu, svojemu Bogu, z vsem srcem in z vso dušo, da izpolnjuješ Gospodove zapovedi in njegove zakone, ki ti jih danes zapovedujem v tvoje dobro.«

Ali ima bati se Boga kakršno koli povezavo z našim vsakdanjim življenjem, ja ali ne? Seveda, da ima. »Toda Gospoda dobrota je od vekomaj, do vekomaj za tiste, ki se ga bojijo, njegova pravičnost do otrok, otrok za tiste, ki se držijo njegove zaveze in se spominjajo njegovih ukazov, da bi jih izpolnjevali.«  (Ps 103:17-18) Ker bati se Boga je tukaj razloženo kot hoja z Njim, ljubezen do Njega, služenje Njemu in izpolnjevanje Njegovih zapovedi.

SVETE MAŠE V ŽUPNIJI IZLAKE IN ČEMŠENIK (od 16.10. do 23.10.2022)

Čemšenik Ob 8.30 +Pavla, Marija, Jože POLC
2. Za vse zakonce, v zahvalo, priprošnjo
Izlake Ob 10.00 + stare starše RAZPOTNIK, KLJUČEVŠEK
2. + Mirko ZOREC (obl);    + MLINARIČ Rezka
PON 17.10. Čemšenik Ob 18.00 + Frančiška, Jože KLOPČIČ (obl)
2.+ KAJBIČ Jožef;   + KAJBIČ Leopold
TOR 18.10 Izlake Ob 18.00 + Jože, starše LEBAR, starše REBOLJ, sorodniki
2. + NOVAK Nace;  + VIDRGAR Slavica
SRE 19.10 Podlipovica Ob 18.00 + Urška, starši BRVAR;  2.+ PRAŠNIKAR Jožko
Čemšenik Ob 19.00 + starše, Polde ROZINA;  2.+ NOVAK Stanislav
2. ZA ZDRAVJE
ČET 20.10. Podlipovica Ob 18.00 + GORIŠEK Anton, Pavla, sorodniki; 2.+ LEBAR Janez
PET 21.10. Izlake Ob 18.00 + ARH Otmar (obl);   2.+ SKRINJAR Marija;
2.+ SMRKOLJ Jože;  + KRALJ Roman
SOB 22.10. Čemšenik Ob 19.00 ZA ZDRAVJE;   2.+ KOVAČ Jože
Čemšenik Ob 8.30 + BENKOVE
Izlake Ob 10.00 + HRIBAR Marija, Janko, Janez
2. + URBANČIČ Anton (obl), Mici, RAVNIKAR

*V petek, 21.10. je srečanje bralcev beril naše dekanije v Šmartnem pri Litiji ob 19h. Gost Tadej Sadar.

*V soboto, 22.10. bo v Čemšeniku molitvenih 15 za župnijo, ob 18.45. Vabljeni.

*V nedeljo, 23.10 je MISIJONSKA NEDELJA, puščica pri vseh mašah je namenjena za MISIJONE, Boglonaj za vaš dar.

*V ponedeljek, 31.10. peš romanje na Višarje. Odhod avtobusa iz Izlak ob 5.30. Prijavite se župniku.

*ZA MOLITVE ZA RAJNE, že lahko darujete (za 2. november).

*Srečanje zakonskih jubilantov bo na Izlakah v nedeljo, 6.11. med 10 mašo. Zakonski jubilanti in ostali zakonci lepo povabljeni.

DOBRA DELA: RAVNIKAR Franci: 1M-nečakinja Lana; 1M- sestra Marina; 2M- družina Mrčun; 1M- Lupnčkovi; 1M- Peter Zupan iz Ržiš; 1M- bratranec Janez z Bojano; 1M- bratranec in sestrične iz Ržiš; 1M- zvonarji; 1M- Marko Vidergar; 2M- Natalija Ravnikar; dar za cerkev- Bokal Stanislav z družino; 2M- Roman Polc z družino; 1M- družina Kolenc; 1M- Marjana in Aleš; 2M in dar za cerkev- družina Kovač (Gamberk); dar za cerkev- družina Polc (Ržiše); 1M in dar za cerkev- Ivana Veteršek