Glasilo 40 Oktober 2022

SE BOGA BOJIMO ALI NE?

Kaj pomeni, da se Boga ne bojimo? To pomeni biti zloben, hudoben, krivičen. Kaj pomeni, da se Boga bojimo? To pomeni biti pravičen. Dnevi pravičnih so podaljšani, dnevi hudobnih pa ne. Toda mi poznamo veliko hudobnih ljudi, ki so živeli ali živijo zelo dolgo. Ja, toda ali bodo večno živeli? Kadar Sveto pismo pravi, da bodo pravični dolgo živeli, ne govori samo o tistem kratkem obdobju človeške zgodovine, govori o večnem življenju.

Poglejmo v Pismo Rimljanom 3:10-18. Apostol Pavel opisuje žalosten opis grešnosti človeškega rodu. Ni pravičnega, niti enega, ni razumnega, ni ga, ki bi iskal Boga. Vsi so zablodili, vsi skupaj so se izpridili; ni ga, ki bi delal dobro, ni ga, niti enega. Odprt grob je njihovo grlo, s svojimi jeziki pletejo zvijače, gadji strup je pod njihovimi ustnicami, njihova usta so polna kletev in grenkobe Hitre so njihove noge, da bi prelili kri, uničenje in beda je na njihovih potih. Poti miru niso spoznali, ni strahu Božjega pred njihovimi očmi (Rim 3:10-18). Zakaj imamo spisek vseh teh krivičnih del? Česa ljudje nimajo? Nimajo Gospodovega strahu pred očmi.

Naj vas vprašam: Mislite da sporočilo prvega angela (se še spomnimo? ? Govori o pomembnosti biti poslušen Bogu in poslušnosti tistemu kar On reče v svojem Svetem zakonu (»Bojte se Boga in izkažite mu čast, kajti prišla je ura njegove sodbe. Molíte njega, ki je naredil nebo in zemljo, morje in izvirke vodá!« Raz 14,7)? Vsekakor. Ko je bilo danih Deset zapovedi, je Bog rekel nekaj zelo zanimivega Izraelu. Poglejmo Ponovljeni zakon 5Mz 4:10-13 (Razodetje na Horebu). Tukaj se Mojzes spominja o vsem, kar se je zgodilo na gori Horeb, ko mu je Bog dal Zakon (Deset božjih zapovedi). »Še posebej na dan, ko si stal pred Gospodom, svojim Bogom, na Horebu. Ko ti je Gospod rekel: ‘Zberi Mi ljudstvo in dal jim bom slišati moje besede’ …« Ker je Bog izgovoril Deset zapovedi. »… da se me naučijo …« Kaj? Ko je Bog izgovoril Deset zapovedi, česa se je moral Izrael naučiti? Da se ga bojijo. Reče: »… ‘dal jim bom da slišijo moje besede, da se me naučijo bati vse dni, ki jih preživijo na zemlji, in da to naučijo svoje otroke’,«

Ali je v Desetih Božjih zapovedih kaj, kar ljudi uči, naj se bojijo Boga? Ali moramo učiti svoje otroke načel Desetih zapovedi? Seveda. Verz 11: »tedaj ste se približali in stali pod goro; gora pa je gorela v ognju vse do srede neba, in bilo je zatemnjeno od oblakov in goste teme. In Gospod vam je govoril iz srede ognja: glas besed ste slišali, niste pa videli nobene podobe, le glas ste slišali. In oznanil vam je svojo zavezo, ki vam jo je ukazal izpolnjevati, tistih deset zapovedi, in zapisal jih je na dve kamniti plošči.« Opazite da Bog daje zapovedi in reče Izraelu: ‘Te zapovedi vas bodo naučile, da se me bojite, vi pa morate naučiti svoje otroke teh zapovedi, da se me tudi vaši otroci bojijo.’ Ali veste da strah Gospodov vključuje način kako ravnamo z ljudmi, kako se obnašamo do ljudi, spremembe v načinu obnašanja in ravnanja z drugimi ljudmi? Postajamo prijazni in nežni do slabotnih in manj srečnih. Glavno načelo Desetih zapovedi je ljubezen. Ali ni tako?

SVETE MAŠE V ŽUPNIJI IZLAKE IN ČEMŠENIK (od 9.10. do 16.10.2022)

Čemšenik Ob 8.30 + JUVAN Franc, sin Franci (obl)
Izlake Ob 10.00 + TURNŠEK Leopolda (obl)
PON 10.10. Čemšenik Ob 18.00 PO NAMENU
TOR 11.10. Izlake Ob 18.00 + URBANIJA Simon (30.dan), starše, sorodnike
2.+ ERJAVEC Pavla, SMRKOLJ Ivan, GROŠLJEVE
Čemšenik Ob 19.00 ZA USPEŠNO OPERACIJO
SRE 12.10. Čemšenik Ob 18.00 + OCVIRK Jože(obl);  2.+DROLC Ivana
2. + ŠTEHARNIK Frančiška
Izlake Ob 19.00 + SKRINJAR Marinka (obl)
ČET 13.10. Podlipovica Ob 19.00 + ŠTENDLER Friderik in v dober namen
2. + GRABNAR Karolina (30.dan);  +LEBAR Janez
2.+ PRAŠNIKAR Jožko
PET 14.10 Čemšenik Ob 19.00 + GROBLJAR Franc Rafael, ZA ZDRAVJE (S)
2. + ROZINA Leopold;  + MATKO Ivan
SOB 15.10 Čemšenik Ob 19.00 V ZAHVALO;   2.+ RAVNIKAR Franci
2.+  Fani ŠTEHARNIK, mama Frančiška TREBUŠAK
Čemšenik Ob 8.30 +Pavla, Marija, Jože POLC
2. Za vse zakonce, v zahvalo, priprošnjo
Izlake Ob 10.00 + stare starše RAZPOTNIK, KLJUČEVŠEK
2. + Mirko ZOREC (obl);    + MLINARIČ Rezka

*V sredo, 12.10. je srečanje ŽPS na Izlakah ob 20 h, člani lepo povabljeni.

*V četrtek, 13.10 je v Čemšeniku ob 17 h kulturna prireditev z družabnim srečanjem v počastitev 60 letnice podružnične šole Čemšenik, na igrišču športnega društva Čemšenik. Lepo povabljeni.

*V nedeljo, 16.10 je v Čemšeniku srečanje zakonskih jubilantov in drugih zakoncev pri sveti maši ob 8.30. v Čemšeniku. Zakonci lepo povabljeni.

*V petek, 21.10. je srečanje bralcev beril naše dekanije v Šmartnem pri Litiji ob 19h. Gost Tadej Sadar.

*V ponedeljek, 31.10. peš romanje na Višarje. Odhod avtobusa iz Izlak ob 5.30. Prijavite se župniku.