Glasilo 4 Januar 2023

SVETI DUH, DUHEC ALI BOŽJA OSEBA

Pogosto v pogovoru opažam, da nimamo pravega razumevanja o Svetem duhu. Pogosto se lahko srečamo z učenji, da je Sveti duh samo »podaljšek« Boga Očeta in Boga Sina. Seveda bi se s tem odrekli našega Boga, Troedinosti našega božanstva. Kdor pa preklinja Svetega Duha, vekomaj ne bo dosegel odpuščanja, ampak ga bo greh večno bremenil (Mr 3:29). Drugače povedano, če zavržemo Svetega Duha ne moremo v večno življenje, zavržemo večnost. Če ne priznavamo osebnosti Svetega Duha ne priznavamo Boga. In od vsega samega začetka je Troedino božanstvo. Prvi zapis je takoj na začetku Božje besede. Zemlja pa je bila pusta in prazna, tema se je razprostirala nad globinami in duh Božji je vel nad vodami (1 Mz 1:2). Sveti Duh je od vekomaj, kot Bog Oče in Sin. Tisti, ki berete Sveto pismo lahko zaznate, da prvih dvatisoč let je bilo obdobje Boga Očeta, do dogodka na gori Morija, ko je bil Abraham pozvan, da žrtvuje Izaka. Od tega dogodka pa do Jezusovega vnebohoda naslednjih dvatisoč let je bilo obdobje Boga Sina, Jezusa Kristusa. Seveda ni bil ves čas v telesni obliki in utelesil se je na koncu zemeljskega obdobja. Od Jezusovega obdobja na Zemlji, pa lahko beremo naslednje Toda govorim vam resnico: za vas je bolje, da grem; kajti če ne grem, Tolažnik ne bo prišel k vam; če pa odidem, vam ga bom poslal (Jn 16:7). Od Jezusovega vnebohoda nam je Jezus poslal svojega namestnika na zemljo in je tudi sedaj z nami, če mu po svobodni volji omogočimo, da lahko deluje v nas samih. Če bi se seveda zoperstavili Svetemu Duhu bi v prispodobi delovalo tako, kot da sedimo na veji, ki jo žagamo. Sveti Duh ima božanske lastnosti: ▪ je vseveden (1 Kor 2:10-12) ▪ je vsemočen (Job 33:4), ▪ je vseprisoten (Ps 139:7-10), ▪ je večen (Heb 9:14), ▪ je svet (Mt 12:32), ▪ je ljubezen (Gal 5:22), ▪ je resničen (Jn 14:17). Sveti Duh dela božanska dela: ▪ je pri stvarjenju (1 Mz 1:2), ▪ pri rojstvu Jezusa Kristusa (Mt 1:20), ▪ navdihuje Božjo besedo (2 Pt 1:21), ▪ sodeluje pri spreobrnitvi (Tit 3:5), ▪ daje duhovne darove po svoji volji (1 Kor 12:11), ▪ posreduje za človeka (Rim 8:26). Seveda pa je Sveti Duh tudi oseba: ▪ ima razum – vse preiskuje (1 Kor 2:11), ▪ ima razum-Oče pozna misli Duha (Rim 8:27), ▪ ima čustva (Ef 4:30), ▪ ima svojo voljo (Apd 13:2), ▪ potrebno ga je poslušati (Apd 10:19-21), ▪ lahko se mu zoperstavljamo (Apd 7:51), ▪ lahko ga preklinjamo (Mt 12:31), ▪ lahko mu lažemo (Apd 5:3). Priporočam, da zadnjih treh alinej ne preskušate. Iz napisanega po Božji besedi vidimo, da je Sveti Duh oseba, ki ima božanske lastnosti in dela božanska dela. Jezus je napovedal, da bo izprosil pri Očetu, da bo poslal Svetega Duha. Jezusa so lahko slišali samo tisti, ki so bili v neposredni bližini. Tolažnik pa, Sveti Duh, ki ga bo Oče poslal v mojem imenu, on vas bo učil vsega in spomnil vsega, kar sem vam povedal (Jn 14:26). Na ta način je Božji Sin v molitvi dostopen vsakemu. V molitvi lahko vzpostavimo odnos z Bogom po Svetem Duhu, da Bog lahko po Svetem Duhu deluje. Zato ga prosimo, da deluje v naših življenjih, nas vodi in usmerja v naših odločitvah. Amen.

SVETE MAŠE V ŽUPNIJI IZLAKE IN ČEMŠENIK (od 22.1. do 29.1.2023)

Čemšenik Ob 8.30 + starše Anton Angela KUDER, Anton, Leon
Izlake Ob 10.00 + RAZPOTNIK Nežka, Peter, Irena, HROVAT Lojze
Sv.Primož Ob 14.00 V čast sv. Antonu za zdravje živali
PON 23.1. Čemšenik Ob 18.00 + Vencelj ZUPAN;   2.+ RAVNIKAR Franci
TOR 24.1. Šemnik Ob 18.00 V DOBER NAMEN
SRE 25.1. Čemšenik Ob 19.00 + KUDER Frančiška (obl);   2.+ KOVAČ Jože
ČET 26.1. Šemnik Ob 19.00 ZA DUŠE V VICAH
PET 27.1. Čemšenik Ob 19.00 + LAZAR Franc (obl), Minka; TINČKOVI;
2. + REMŠKAR Jože (7.dan);  + DROLC Ivana;
SOB 28.1. Čemšenik Ob 19.00 + ŠTEHARNIK Frančiška (obl), Martin
Čemšenik Ob 8.30 V DOBER NAMEN;  2.+ GOLČNIK Silva
Izlake Ob 10.00 + KLOPČIČ Milan (obl)

*V nedeljo 22.1. pa pri sv. Primožu ob 14 h maša in nato licitacija krač, mesnin. Dobrodošli.

*Svetopisemski maraton, začne se v soboto 21.1. in konča v četrtek 26.1. Za sodelovanje pri svetopisemskem maratonu, prijava, informacije pri Martini Martinčič.

*V Soboto (28.1.) bo v Čemšeniku molitvenih 15 za župnijo. Začetek ob 18.45 h . Lepo povabljeni.

*Umrl je župnik Kozjek Maks (Zasavska Sveta gora), kdaj bo pogreb se sporoči.

DOBRA DELA: +Drnovšek Marija: 1M- Nezia Adamlje; 1M- Vidrgarji iz Izlak; 2M- sosedje Razpotnik; 2M- družina Hribšek iz Gozda; 1M- družina Holzar iz Kamnika; ,2M- sestrična Cepak Duška iz Cepkov; dar za cerkev- domači. +Lavrin Rudolf: 2M- sestra Mira z družino; dar za cerkev- Ferlič Joži;

Spreobrni se in veruj evangeliju

Jezus Na moje čelo zarisuješ znamenje svojega odrešilnega križa: Spreobrni se in veruj evangeliju. Kako se lahko obrnem stran od greha, če se ne obrnem k tebi? Ti govoriš, dvigaš svojo roko, dotikaš se mojega uma in me kličeš po imenu: Znova se spreobrnil Gospodu svojemu Bogu. Ti dnevi tvoje naklonjenosti nam prinašajo blagoslov, ko greš mimo mene in svojega ljudstva. Obrni se k nam, Gospod, in mi se bomo spreobrnili k tebi.