Glasilo 39 Oktober 2022

KRISTOCENTRIČNOST

Prepogosto postavljamo v ospredje sebe in svoje potrebe in ne Jezusa Kristusa. »Težko tistemu, ki se prepira s svojim Stvarnikom. Naj se glinena črepinja prepira med prstenimi, zemeljskimi črepinjami. Ali bo glina svojemu lončarju rekla: ‘Kaj delaš?’ ali delo tvojih rok: ‘ali nima rok!’« (Iz 45:9). Se spomnite zgodbe o Nebukadnezarju? O tistem velikem Babilonskem kralju? On je mislil, da je pomemben. Pravzaprav, Sveto pismo nam govori, da je nekega dne šel na balkon palače in rekel: ‘Ali ni to veliki Babilon, ki sem ga zgradil s svojimi močmi in za svojo slavo?’ In Bog reče: ‘Ali si ti?’ Nato mu je Bog v hipu odstranil razum in nenadoma Nabukadnezar ni bil nič boljši od zveri. On je bil nekaj, dokler mu je Bog dajal razum. Ko je Bog to odstranil, je postal nič. Na koncu Nabukadnezar pravi: ‘Sedaj slavim in poveličujem nebeškega Boga, saj lahko poniža tiste, ki imajo vzvišenega duha.’

Gospodov strah pomeni veliko ponižnost. Sveto pismo tudi pravi, strah pred Bogom pomeni duh zaupanja v Boga. Psalm 115:11 pravi: »Vi, ki se bojite Gospoda, v Gospoda zaupajte …« Tisti, ki se bojijo Boga, zaupajo Vanj. »… On je njihova pomoč in njihov ščit.« In seveda, vprašanje je: Kaj pomeni zaupati v Boga? Daleč najbolj razširjen pomen izraza ‘strah pred Gospodom’ ali ‘strah pred Bogom’ v Svetem pismu, opraviti z odzivanjem na prostovoljno poslušnost Bogu. Poslušnost je najvišja stopnja češčenja. To je prav tako tudi največja oblika strahu pred Gospodom. Sprašujete kako to? V Svetem pismu zasledimo verze, ki kažejo na ‘bati se Boga’, in vodijo do spremembe v načinu življenja, do voljne poslušnosti božjim zapovedim, da delamo tisto, kar nam Bog pravi, da bi morali delati. Na primer: Se spomnite, ko je Abraham prišel v mesto Gerara, tamkajšnji kralj je bil Abimelek. Abraham se je bal, da bi ga Abimelek ubil in vzel njegovo ženo Saro, ki naj bi bila zelo lepa, čeprav je takrat že bila starejša.

Poglejmo, kaj je Abraham rekel kot opravičenje za laganje ‘Ne, ona je moja sestra. ‘Ni rekel vse resnice, samo delno resnico z namenom, da prevara. »In pravi Abraham: ‘Mislil sem: sigurno ni Božjega strahu v tem mestu in me bodo ubili zaradi moje žene’.« (1Mz 20:11) Kaj se dogaja, če na nekem mestu ni strahu Gospodovega? Kaj ljudje delajo? Ljudje ubijajo. Z drugimi besedami, ko ni strahu do Boga, ni poslušnosti, vlada nasilje. Se spomnite, da je faraon rekel, kako je treba pobiti vse fantke? Vse mlade od dveh let. Dejstvo je, da hebrejske babice niso ubijale otroke. Zakaj ne? »Toda babici sta se bali Boga in nista storili, kakor jima je naročil egiptovski kralj, ampak sta pustili dečke živeti.« (2Mz 1:17) Z drugimi besedami, kjer obstaja strah do Boga, je vaše življenje sigurno. Kjer ni strahu do Boga, ljudje kršijo zapovedi: Ne ubijaj. Salomon je knjigo Pridigar napisal kot starec, ko se je vrnil k Bogu. Ljudem je pripovedoval, kakšno je življenje stran od Boga. »Ker se obsodba za greh ne izvrši hitro, ljudem pač narašča pogum, da delajo húdo…« Z drugimi besedami, samo zato, ker oseba ni takoj kaznovana za greh, » …so človeška srca naklonjena da delajo zlo.« (Prd 8:11-13)

SVETE MAŠE V ŽUPNIJI IZLAKE IN ČEMŠENIK (od 25.9. do 2.10.2022)

Čemšenik Ob 8.30 + starše Justi, Stanko KAJBIČ, brate
Izlake Ob 10.00 ZA ZDRAVJE
Sv. Miklavž Ob15.00 ZA ZDRAVJE
PON 26.9. Čemšenik Ob 18.00 + RAZBORŠEK Ivan;   2.+ RAVNIKAR Franci
TOR 27.9. Šemnik Ob 18.00 ZA DUHOVNe, REDOVNE POKLICE
SRE 28.9. Čemšenik Ob 19.00 + Slavko KUDER, KUDROVE; 2.+ DROLC Ivana
ČET 29.9. Podlipovica Ob 18.00 + Žani (obl), Frančiška KOS; 2.+ LEBAR Janez
2.+ PRAŠNIKAR Jožko
Izlake Ob 19.00 + star Mihael, Julijana JENKO;
2.+ SKRINJAR Marija;  + SMRKOLJ Jože
PET 30.9. Čemšenik Ob 18.00 + ARH Janko (obl);  2.+ ŠTEHARNIK Frančiška
SOB 1.10. Čemšenik Ob 19.00 + MATKO Marija (obl, sin Ivan
NED 2.10 Izlake Ob 7.00 ZA FARANE IZLAK, ČEMŠENIKA
Čemšenik Ob 8.30 + CESTNIK Franc, Frančiška (Vrhe)
Izlake Ob 10.00 +starše Janez PREBIL, Tanja BEBAR
2.+ JUVAN Pavla, Rudi
Izlake- DOM Ob 15. ZA DUHOVNE REDOVNE POKLICE:

*Maša v DOMU starejših na Izlakah v nedeljo 2.10. ob 15 h.

*V petek, 7.10. je prvi v mesecu-obhajanje bolnikov in starejših na domu. Če bi kdo želel, da mu prinesem JEZUSA naj to sporoči.

*V soboto, 8.10. srečanje mladine na Izlakah ob 20 h v Jurijevem dom.

*Srečanje zakonskih jubilantov v Čemšeniku v nedeljo 16.10 ob 8.30. Vabljeni.

*Srečanje za bralce beril naše dekanije v petek 21.10 ob 19h v Šmartnem pri Litiji.