Glasilo 39 Oktober 2021

Glasilo

ALI LAHKO GREH PODEDUJEMO?

Verjetno je kdo izmed vas pripomnil, da človek ne more imeti Jezusovega brezgrešnega značaja, ker je človek že od samega začetka obstoja človeštva, od prastaršev v grehu. Poglejmo primer: v raju ni bilo letnih časov. Potem, ko sta Adam in Eva zaradi neposlušnosti storila greh, je začelo odpadati listje, in še danes vsake jeseni odpada z listavcev. Ali je drevo v raju naredilo greh, da je začelo odpadati listje z njega?  Zagotovo ne. Listje odpada, kot posledica greha. Še en primer: pri znancu si sposodite avto, ki ima uničen ležaj na kolesu. Ali se vam je s tem že zgodila prometna nezgoda, ali obstaja večja verjetnost, da se vam nezgoda lahko pripeti? Dokler se z avtomobilom ne odpeljete, še ni nobene nezgode. Možnost za nezgodo je večja, če se peljete s takšnim avtomobilom. Prenesimo to na greh. Nihče, ki je preizkušan, naj ne govori: »Bog me skuša.« Boga namreč zlo ne more skušati in sam ne skuša nikogar (Jak 1,13).

Bog nikakor nikogar ne preskuša z zlom, ker zlo v Božji bližini ne more obstati. Ampak Vsakogar skuša njegovo lastno poželenje, ki ga vleče in zavaja. Nato poželenje spočne, rojeva greh, storjeni greh pa porodi smrt (Jak 1,14-15). Torej ko se naša volja združi z željo telesa se pojavi greh, ki lahko pelje v smrt. Če nimamo takšne volje kljub želji telesa, ne naredimo greha. In zato naša grešna narava ni že nastali greh. Je pa verjetnost,  da bomo greh naredili. In ko se je Jezus utelesil na zemlji, je imel grešno naravo v telesu, ni pa bila takšna Njegova volja, zato ni naredil nobenega greha. In če se ozremo na prastarše. Ali je Adam imel pred padcem v greh padlo naravo? Ne, imel je popolno naravo. S padcem v greh, se je njegova popolna narava spremenila v padlo naravo. In ko je Jezus oblekel takšno padlo naravo z Njegovo utelesitvijo na zemlji, nam je pokazal, da smo lahko deležni božanske narav.

Po njiju nam je podaril tiste dragocene in največje obljube, da bi po teh postali deležni božanske narave in ubežali pred svetno, poželjivo pokvarjenostjo (2 Pt 1,4). In božanska narava pomeni imeti Svetega Duha. Pravim torej: žívite v Duhu in nikakor ne boste stregli poželenju mesa (Gal 5,16). Mislite, da Jezus v puščavi, ko je postil štirideset dni, ni bil lačen? Seveda je, in proti koncu ga je še skušal Hudič, ko mu je rekel »Če si Božji Sin, reci temu kamnu, naj postane kruh.« (Lk 4,3). Jezus bi to lahko zlahka naredil, vendar bi s tem človek na zemlji bil pogubljen za zmeraj. Tisti, ki pripadajo Kristusu Jezusu, so križali svoje meso s strastmi in poželenji vred (Gal 5,24).

Naša grešna narava je posledica greha in vodi k grehu. Jezus pa nas opozarja, naj križamo svoje meso s strastmi in poželenji. Nam Jezus pravi, naj se damo pribiti na križ? Nikakor! Izročimo svoje strasti in poželenja Jezusu. Kaj s tem mislim? Primer: Zaradi utrujenosti sem vsak dan popil po štiri velike šalice močne kave. Pomislil sem, »Ali jaz res ne morem preživeti dneva brez kave?« Molil sem k Jezusu s prošnjo, da mi odvzame to slabo navado. Naslednji dan sem imel glavobol in od takrat kave ne pijem že več kot pol leta. Vse zmorem v njem, ki mi daje moč (Fil 4,13). Sam ne zmorem ničesar!

SVETE MAŠE V ŽUPNIJI IZLAKE IN ČEMŠENIK (od 3.10. do 10.10.2021)

NED

3.10. Izlake Ob 7.00 + OCEPEK Marija (obl), Ivan; ŠTRAJHAR Berta, Milan
Čemšenik Ob 8.30 + CESTNIK Franc, Frančiška
2. + LAZAR (Dobrljevo)
Izlake Ob 10.00 ZA FARANE IZLAK, ČEMŠENIKA
PON 4.10. Čemšenik Ob 18.00 + JUVAN Franc, JUVANOVE;

2.+ GROBLJAR Albina

Izlake Ob 19.00 + BEBAR Tanja;  2.+ KUSTER Franc (župnik)
2.+ starše, Janez PREBIL
TOR 5.10. Podlipovica Ob 19.00 + LIPOVŠEK Mihael (obl), Marija
SRE 6.10. Izlake Ob 19.00 + Stane KRAMAR, starše, Mirko PUC, sorodniki
2. + GROŠELJ Andrej (7.dan);  + JUVAN Pavla
ČET 7.10. Čemšenik Ob 18.00 + LAZAR Ivan, KOŠNIKOVI; + MARČUN Anton
PET 8.10. Čemšenik Ob 18.00 V ZAHVALO;    2.+ MACERL Ivanka
Podlipovica Ob 19.00 + ULE Draga, Jože, sorodniki
SOB 9.10 Čemšenik Ob 19.00 V DOBER NAMEN;   2.+ ZUPAN Vencel
NED 10.10 Izlake Ob 7.00 ZA FARANE IZLAK, ČEMŠENIKA
Čemšenik Ob 8.30 V DOBER NAMEN;  2.+ RAZBORŠEK Ivan
Izlake Ob 10.00 + Stare starše RAZPOTNIK, KLJUČEVŠEK
2. + TURNŠEK Leopolda (obl)

*V nedeljo, 3.10, prva v mesecu, ofer, darovanje za cerkvene potrebe. Za vsak dar BOGLONAJ.

*V torek, 5.10 je ob 20 h srečanje članov ŽPS v Čemšeniku, lepo povabljeni.

*V sredo, 6.10. je ob 20h srečanje članov ŽPS na Izlakah v Jurijevem domu, lepo povabljeni.

*Mesec oktober je posvečen posebej rožnemu vencu, povabljeni, da se vzame čas za to čudovito molitev, tako v družini, kot posamezno.

*KRST – Po dogovoru, pokličite župnika.

DOBRA DELA: +Smrkolj Vida: dar za cerkev- hčerka Marta;  1M- sodelavke Karitas; 1M- Ida, Milena, Ivanka, Pavla; 1M- Krhlikarjevi; dar za cerkev- Arh Jože, Slavka; 1m in dar za cerkev- Košnikovi;  1m- družina Ravnikar (Sp.Izlake);  1M in dar za cerkev – Ribčevi; dar za cerkev – Prašnikar Jože (podlipovica);  1M- Šuligaj Marjan, Karla;  1M- Smrkolj Marjan;  dar za cerkev – Arh Milena