Glasilo 38 September 2022

HUMUS

Ali veste da Božji strah, strah do Boga, ne bo vplival samo na način kako uporabljamo Njegovo ime, temveč bo vplival tudi na način kako Ga častimo, način slavljenja? Priznajte Gospodu slavo Njegovega imena, prinesite jedilno daritev in stopite predenj! Padite na kolena pred Gospodom v svetem okrasju, trepetaj pred njim, vsa zemlja! Zares, trden je svet, ne bo omahnil (1 Krn 16,29-30). Ali veste, kako je Izrael slavil Boga v Svetopisemskem času? Prihajali so v ponižnosti. Sveto pismo pravzaprav pravi, da ko so se prišli srečat z Bogom, njihova prva reakcija je bila, da so se priklonili do zemlje, do tal iz spoštovanja do Boga. Vsi Izraelovi sinovi so videli, kako sta se ogenj in Gospodovo veličastvo spustila na tempelj; pokleknili so na tlak, se priklonili z obrazom do tal ter molili in hvalili Gospoda, »ker je dober, ker na veke traja njegova dobrota« (2Krn 7:3). Vsebina govori o odprtju Salomonovega templja, ki se narobe imenuje, ker je to Božji tempelj, Salomon ga je zgradil. Ali opazite, da slavljenje Boga vključuje ponižnost. Ne moremo biti vroči, razgaljeni, v službi moramo pokazati spoštovanje. Opazimo, da so se priklonili s čelom do tal pred Velikim Bogom. Vsaka velika oseba v Svetem pismu, ki se je srečala z Bogom, je bila čisto iz sebe ob Njegovi prisotnosti v izkušnji slavljenja.

V Izaija Iz6 je opisano: Izaiji je dovoljeno, da vidi Božji tempelj v nebesih. Slišal je serafe, kako pojejo in stebri templja so se tresli, angeli pa so peli: »Svet, svet, svet je Gospod nad vojskami, vsa zemlja je polna njegovega veličastva!« Podboji vrat so se stresali od glasu vzklikajočih in svetišče je bilo polno dima. Tedaj sem rekel: »Gorje mi, izgubljen sem, ker sem mož z nečistimi ustnicami, prebivam sredi ljudstva z nečistimi ustnicami in so moje oči videle kralja, Gospoda nad vojskami!« Tedaj je priletel k meni eden izmed serafov in v svoji roki držal žerjavico, ki jo je bil s kleščami vzel z oltarja. Dotaknil se je mojih ustnic in rekel: »Glej, tole se je dotaknilo tvojih ustnic, tvoja krivda je izbrisana, tvoj greh je odpuščen.« (Iz 6: 3-7)

Ko je ugotovil, da je nihče je Bog od njega naredil nekaj, ker je Bog rekel angelu da se dotakne njegovih ustnic in njegov greh je bil odpuščen, ker je ponižno prišel slaviti Boga. Ko se je Mojzes srečal z Bogom pri gorečem grmu in odkril da je Bog v gorečem grmu, Sveto pismo pravi, da se je priklonil do zemlje (do tal). Z drugimi besedami, izkazal je spoštovanje v Božji prisotnosti. Ko se je Jezus srečal s Petrom po vstajenju, mu je Peter rekel: ‘Pojdi od mene, ker sem grešen človek.’  Pravzaprav, ali veste, od kod izvira beseda ponižnost? Beseda ponižnost prihaja od latinske besede humus. Veste, kaj je humus? Zemlja, prah. Ponižnost pomeni, da razumemo, da smo prah, iz česa nas je Bog naredil. On nas je naredil iz prahu. Z drugimi besedami, kadar pridemo pred Boga mi razumemo, da smo prah. Seveda pa smo v Božjih očeh zelo dragocen prah. Boga moramo slaviti v ponižnosti, ne z raztresenim, vročim duhom. »Prestraši jih, Gospod, naj narodi spoznajo, da so samo ljudje.« (Ps 9:20). In ko imamo strah, Gospod v nas ustvari ponižnost.

SVETE MAŠE V ŽUPNIJI IZLAKE IN ČEMŠENIK (od 25.9. do 2.10.2022)

Čemšenik Ob 8.30 + starše Justi, Stanko KAJBIČ, brate
Izlake Ob 10.00 ZA ZDRAVJE
Sv. Miklavž Ob15.00 ZA ZDRAVJE
PON 26.9. Čemšenik Ob 18.00 + RAZBORŠEK Ivan;   2.+ RAVNIKAR Franci
TOR 27.9. Šemnik Ob 18.00 ZA DUHOVNe, REDOVNE POKLICE
SRE 28.9. Čemšenik Ob 19.00 + Slavko KUDER, KUDROVE; 2.+ DROLC Ivana
ČET 29.9. Podlipovica Ob 18.00 + Žani (obl), Frančiška KOS; 2.+ LEBAR Janez
2.+ PRAŠNIKAR Jožko
Izlake Ob 19.00 + star Mihael, Julijana JENKO;
2.+ SKRINJAR Marija;  + SMRKOLJ Jože
PET 30.9. Čemšenik Ob 18.00 + ARH Janko (obl);  2.+ ŠTEHARNIK Frančiška
SOB 1.10. Čemšenik Ob 19.00 + MATKO Marija (obl, sin Ivan
NED 2.10 Izlake Ob 7.00 ZA FARANE IZLAK, ČEMŠENIKA
Čemšenik Ob 8.30 + CESTNIK Franc, Frančiška (Vrhe)
Izlake Ob 10.00 +starše Janez PREBIL, Tanja BEBAR
2.+ JUVAN Pavla, Rudi
Izlake- DOM Ob 15. ZA DUHOVNE REDOVNE POKLICE:

*V torek, 27.9. priprava na krst na Izlakah ob 19 v župnišču. Krst v nedeljo 2.10. med 10 sveto mašo.

* To soboto, 1.10. 2022, ob 18. uri bodo otroci Veroučne in Osnovne šole s cerkvenim mladinskim zborom odigrali otrokom in odraslim, igrico po pravljici MUCA COPATARICA. Prostovoljni prispevki bodo namenjeni organizaciji naslednje prireditve.

*V Čemšeniku, v soboto, 1.10. po večerni maši srečanje ŽPS.

*Nedelja, 2.10. prva nedelja v mesecu, darovanje, ofer za cerkvene potrebe. Za vsak Vaš dar BOGLONAJ.

*Maša v Domu starejših občanov na Izlakah v nedeljo, 2.10. ob 15 h.