Glasilo 37 September 2023

Farno glasilo

STARODAVNE PRESTOLNICE

Kot rezultat odkritij v začetku 20. stoletja se je ovrglo stališče, da je bil Abram nek primitiven nomad, ki je živel v neciviliziranem svetu. Sir Charles Leonard Wolley je v dvajsetih letih dvajsetega stoletja odkril Ur Kaldejski, ki je v času svojega obstoja bil zelo razvito mesto z večnadstropnimi zgradbami in naprednim izobraževalnim sistemom. Hiše navadnih prebivalcev Ura so bile boljše, kot današnje hiše revnih četrti Bagdada. Babilon je bil dva tisoč let pomembno središče Mezopotamije ozemlja med Evfratom in Tigrisom, ki ga danes poznamo pod imenom Irak. V svoji slavi so vladali Hamurabi in Nabuhodonozor. Babilon, biser kraljestev, ponosno slavo Kaldejcev, … (Iz 13:19) navaja tudi Sveto pismo. Grki so omenjali, da so se v Babilonu nahajali dva od sedmih čudes starega sveta. Arheološko najdišče, kjer se je začelo izkopavanje v začetku 20 stoletja je bilo bogato z lončenimi posodami in kamni s klinopisi, ki so govorili o slavi in moči Babilona med 626 in 539 leta p.n.š.. Najdeni so zapisi zmagovitih pohodov Nabuhodonozorja na Asirijo in Egipt in osvajanju Jude. Najdeni babilonski zapisi so v popolnem skladju z Božjo besedo. Eden od primerov je kamen in zapis: »Jaz sem Nabuhodonozor. Babilonski kralj, sin Nabopolazarja, kralja Babilona«. Poznavalci Božje besede bodo pomislili na naslednji tekst »Ali ni to veliki Babilon, ki sem ga v moči svojega bogastva in v slavo svojega veličastva jaz sezidal za kraljevo hišo?«(Dan 4:27). Odkritje je bil poseben udarec svetopisemskim kritikom, ki so Nabuhodonozorja in njegovega vnuka Baltazarja imenovali kot bajeslovna bitja. Nadaljnja izkopavanja so pripeljala do mesta Nimrod, katerega je postavil sam Nimrod. Izkopavanja so razkrila Ninive v bližini današnjega mesta Mosul. V Asurbanipalovi knjižnici je odkrito nekaj deset tisoč dokumentov pisanih v klinopisu. Tako so najdeni zapisi o Ahabu, Ezekielu in drugih. Najden je babilonski zapis o stvarjenju, ep o Gilgamešu in poetska zgodba o potopu, kot ga najdemo v Prvi Mojzesovi knjigi. Ko so odkopali mesto Ninive izgleda, kot da je mesto zapuščeno. Tako se je izpolnila še ena prerokba iz Svetega pisma Gorje krvoločni prestolnici, sama laž je v njej! Polna je nasilja, trganju ni konca! (Nah 3:1) Glej, proti tebi sem, govori Gospod nad vojskami, vzdignil ti bom krilo na obraz; pokazal bom narodom tvojo nagoto, kraljestvom tvojo sramoto. Vrgel bom nate ostudnosti, ognusil te bom in te postavil na ogled. Kdor te bo zagledal, se bo obrnil od tebe in rekel: »Ninive so razdejane, kdo jih bo objokoval? Od kod naj iščem tolažnike zate?« (Nah 3:5-7). Za tvoje razsutje ni olajšave, tvoja rana je huda. Vsi, ki bodo slišali o tebi, bodo z rokami ploskali nad teboj, kajti le nad kom se ni vselej znašala tvoja hudobija! (Nah 3:19). Nekoč so bile Ninive glavno mesto področja, ki se je raztezalo od Črnega morja do severnih delov Etiopije in od Arabije pa vse do Sredozemskega morja. Pa vendar kljub temu, da so zavzemali tako veliko področje, je bilo glavno mesto na koncu osamelo in v njem ni bilo nobenega, ki bi žaloval za mestom, kot navaja prerokba.

Pripravil: Štefan

SVETE MAŠE V ŽUPNIJI IZLAKE IN ČEMŠENIK (od 24.9. do 1.10.2023)

NED 24.9. Izlake Ob 7.00 ZA FARANE IZLAK, ČEMŠENIKA
Čemšenik Ob 8.30 + starše Kajbič Justi, Stanko, brate Stanko, Jože, Polde
Izlake Ob 10.00 + BREČKO Majda(obl), Branka Gizela KLANČIŠAR
PON 25.9. Čemšenik Ob 18.00 + Vida Pirnat(obl), Rozi, Franc;  2.+ STRNIŠNIK Milan
TOR 26.9. Izlake Ob 19.00 + IZLAKAR Ana (7.dan);  2.+ PODLOGAR Majda
SRE 27.9. Čemšenik Ob 18.00 + JERMAN Edvard (7.dan)
ČET 28.9. Podlipovica Ob 18.00 + KOS Žani (obl), Frančiška, starše GRABNAR
Čemšenik Ob 19.00 + Slavko, ostale KUDROVE;  2.+ ZUPAN Alojzija
PET 29.9. Čemšenik Ob 18.00 + PUSTOTNIK Marija, Mirko, Miro (obl);
2.+ LAVRIN Sonja
Izlake Ob 19.00 + starše JENKO Mihael, Julijana;
SOB 30.9. Čemšenik Ob 19.00 + KOVAČ Jože
NED 1.10. Izlake Ob 7.00 ZA FARANE IZLAK, ČEMŠENIKA
Čemšenik Ob 8.30 + GOLČNIK Silva
Izlake Ob 10.00 V DOBEN NAMEN;  2.+ KRALJ Roman
Izlake-DOM Ob 15.00 ZA DUHOVNE POKLICE

OBVESTILA

*V torek, 26.9 ob 20h bo v župnišču na Izlakah srečanje gospodarskega odbora župnije. Člani lepo povabljeni.

*V soboto, 30.9. srečanje mladine na Izlakah ob 20 h v župnišče. Mladi lepo povabljeni.

*V nedeljo, 1.10. je prva v mesecu– OFER, DAROVANJE za cerkvene potrebe.

V nedeljo, 1.10. je ob 15 h maša v domu starejših, za nove duhovne poklice

*V petek, 6. 10. 2023, bo koncert večjih pevskih zborov, med njimi otroški in mladinski zbor iz OŠ Ivana Kavčiča, BIG BAND Zagorje ter Zbor sv. Nikolaja Litija. Prispevki, ki bodo zbrani na tem koncertu, bodo namenjeni Podružnični šoli Šmartno ob Dreti. To šolo je voda porušila.

*Na ŽPS Čemšenik je bilo podan predlog, da bi obe župniji skupaj (Čemšenik, Izlake) skupaj poromale V MEDŽUGORJE (v postnem času – za tri dni čet-sob); Za prvomajske praznike v LURD; V jeseni pa v SAN GIOVANNI ROTONDO. Postavlja se vprašanje, koliko bi bilo interesa za posamezno romanje- da se lahko organizira. Sporočite župniku, članom ŽPS

*Za krst otroka, se obrnite na župnika, in se bomo dogovorili za datum krsta in za pripravo na krst.

*Svoj dar za župnijo lahko nakažete na spodnji račun. Hvala za Vašo skrb za župnijo. Bog Vam povrni.

TRR:SI56-0430-2000-2980-018

DOBRA DELA: +Razpotnik Jožefa: 3M- Marjanca, Marta, Bernard Razpotnik; 1M- cerkveni pevski zbor Izlake; 2M in dar za cerkev- sin Hans; 2M in dar za cerkev- brat Tone z družino; 2M in dar za cerkev- nečaka Tone in Andrej; 1M- nečak Janko z družino; 1M- Razpotnik Roman; 1M- Razpotnik Majda; 1M in dar za cerkev- Vozlovi iz Topolovca; 1M- družina Vozelj iz Vač; 1M- Tonja in Peter Razpotnik; 1M- Bernardka; 1M- Grižarjevi; 1M- Darinka Grčar; 1M- Rebolj Bernarda; 1M- Plenškovi;

Za vas objavil:

Spletna stran | Zadnje objave

Življenje je lepo, zato karkoli se ti zgodi, nikoli ne pozabi živeti!
Živeti je ena najbolj redkih stvari na tem svetu, saj večina ljudi samo obstaja. – Marcus Aurelius