Glasilo 31 Avgust 2021

Farno glasilo župnije Izlake in Čemšenik

ČISTIMO ZAVEST S KRISTUSOVO KRVJO

Povedali smo že, da je oko svetilka telesa. In Jezus nam govori, da bi morali paziti na svoj značaj kot na svoje oko. Oko je organ, ki se neprestano čisti. Povsod na našem telesu je lahko prah, le na očesu ne sme biti niti malo prahu. In s solzenjem izpiramo delčke, ki se znajdejo v očesu. Tako tudi človeška zavest čisti človeški značaj in ga usklajuje z božjimi pričakovanji. Zavedati se moramo, da ima človek grešno naravo. In mi kot ljudje se ne moremo naslanjat samo na svojo zavest, da bi zadostili božjim pričakovanjem. Svojo zavest bomo izpilili preko Božje besede. Ko beremo Božjo besedo, se naš um usklajuje z Božjo voljo. S tem dobimo bolj izostren čut za krivico, greh. In zavest bo izostrena, če jo oblikujemo preko vere in ljubezni. Karkoli, kar dela proti zavesti, ustvarja greh, ker umaže našo dušo. Zato apostol Pavel piše Timoteju Ohrani vero in dobro vest. Nekateri so to zavrgli in v veri doživeli brodolom (1 Tim 1,19).

Torej je naša vest tista, ki pomaga naši veri. Vedimo, da v tem časi teče sodba v Nebesih, ki se bo kmalu končala. In v presoji, ali bomo na strani pravičnih se bodo presojala naša dejanja, naše besede in naše misli! Mi pogosto »vemo« za koga, kako je z njim in radi hitro izrečemo sodbo. Ne sodite torej pred časom, preden pride Gospod, ki bo tudi osvetlil, kar je skrito v temi, in razkril namene src. Tedaj bo vsak prejel od Boga priznanje (1 Kor 4,5). Samo Bog vidi celotno sliko, tudi namene src, našo zavest, kar človek ne more videti. Verujem v vse, kar je zapisano v postavi in prerokih, in zaupam v Boga, da bodo vstali pravični in krivični, kakor pričakujejo tudi ti tukaj. Zato si tudi sam prizadevam, da bi imel vedno čisto vest pred Bogom in pred ljudmi (Apd 24,15-16). In to bi moralo biti naše vodilo v izgradnji naše zavesti.

Poleg čiste zavesti poznamo še slabo, otopelo in žigosano. Ker smo vsi grešniki in nismo dosegli Božjih pričakovanj imamo večinoma vsi slabo zavest. … saj so vsi grešili in so brez Božje slave … (Rim 3, 23). In samo z Božjo besedo lahko pridemo do čiste zavesti. Se spomnite, ko so Judje na trgu želeli kamnati prešuštnico? Jezus jih je vprašal »Kdor izmed vas je brez greha, naj prvi vrže kamen vanjo« (Jn 8,7). S tem, ko jih je Jezus vprašal, se je oglasila njihova zavest, saj so vsi bili grešni. Tudi Peter je zajokal, ko se je izpolnila Jezusova prerokba, da ga bo trikrat zatajil. Tudi Juda je vrnil srebrnike, za katere je izdal Jezusa in se je, ker je spoznal, kaj je naredil, na koncu ubil. Petrovo dejanje je spodbudilo njegovo zavest, da je pripovedoval Božjo besedo. Juda pa je spoznal, kaj je naredil, se zbal svojega dejanja in posledic. Ni se bil pripravljen pokesati svojih grehov in priznati, da mu je za grehe žal. Otopela zavest ni občutljiva na greh. Samo Jezusova kri lahko omehča našo zavest … koliko bolj bo kri Kristusa, ki je po večnem Duhu sam sebe brezmadežnega daroval Bogu, očistila našo vest mrtvih del, da bomo služili živemu Bogu (Heb 9,14). Verjetno ni nikomur cilj, da ima zavest omadeževano trdo, pokvarjeno, ampak, da je čista, občutljiva za greh. Sveti duh uporabi našo zavest, da nam pokaže na greh.

SVETE MAŠE V ŽUPNIJI IZLAKE IN ČEMŠENIK (od 1.8. do 8.8.2021)

Čemšenik Ob 8.30 + ALEKŠEČEVE, MINKOVČEVE
Izlake Ob 10.00 ZA NOVE DUHOVNE POKLICE
PON 2.8. Čemšenik Ob 19.00 + Ivana, Jože ŠERAK, sorodniki;
2.+ POLC Janez;   + ARH Slavka
TOR 3.8. Čemšenik Ob 19.00 +Franc, Marija, Blanka DRNOVŠEK (S.Jes.)
2. + IZLAKAR Rudi (obl)
Izlake Ob 20.00 + SKRINJAR Marija
SRE 4.8. Izlake Ob 18.00 + MIKLAVČIČ Lojze (obl);  2.+SMRKOLJ Vida
ČET 5.8. Izlake Ob 7.30 PO NAMENU
PET 6.8. Čemšenik Ob 18.00 V čast Materi Božji za zdravje, za družino
2. + REŽUNOVE;  + Franc ŠTRAJHAR
Izlake Ob 19.00 + ROTAR Jernej
SOB 7.8. Izlake Ob 18.00 + BUTARA Janko (obl), TURNŠEK Jernej, Marija;   2.+ PIKELJ Jože
Čemšenik Ob 19.00 + ZUPAN Viktor (obl);   2.+MACERL Ivana
Čemšenik Ob 8.30 + star.ZUPAN, ŠPANOVE, GROBLJAR Franc, Rafael;    2.+ GROBLJAR Albina
2. + NIMAC Jože (obl)
Izlake Ob 10.00 + Blaž JENKO(obl); 2.+PRAŠNIKAR Frančiška

*Hribi: Krn, Krnska jezera – v avgustu : 12.-14.8. (Prijave pri župniku – zaradi rezervacije prenočišča do torka 3.8.).

*ORATORIJ; Začnemo v ponedeljek, 2.8. Zbiranje ob 8.30 pri župnišču v Čemšeniku.

*V petek, 6.8. je prvi petek v mesecu, obhajanje bolnikov, starejših na domu. Če bi kdo želele, da mu prinesem JEZUSA, naj to sporoči.

*V petek, 6.8. ob 20 h je priprava na krst v župnišču na Izlakah, krščevanje v nedeljo, 8.8.