Glasilo 27 Julij 2021

Farno glasilo župnije Izlake in Čemšenik

POPOLNOST BOŽJE LJUBEZNI V NAS

V Svetem pismu imamo mnogo primerov »tip-antitip«. Kaj to pomeni? Poenostavljeno, dogodek, ki se je zgodil, ki je opisan v Svetem pismu, se bo ponovno zgodil v drugem obdobju. Vsi se spomnimo, da je Bog izvoljeni narod vodil po puščavi 40 let. Zakaj? Zakaj jih je toliko časa zadrževal v puščavi? Je mogoče Bog imel s tem kakšno zadoščenje? Nikakor! Nekaj se je zgodilo, da jih ni takoj popeljal v obljubljeno deželo. Če preberete drugo Mojzesovo knjigo 32 poglavje ugotovite, da so si postavili malik, »zlato tele«. Postavili so svojega boga. V nadaljevanju lahko beremo, da je Bog želel pogubiti svoj trdovratni narod, a ga je Mojzes pregovoril. Če bi Izraelski narod bil poslušen, bi ga Bog takoj popeljal v obljubljeno deželo. »Poslušajte moj glas, tako bom vaš Bog in vi boste moje ljudstvo. Hodite po vsej poti, ki vam jo zapovedujem, da vam bo dobro!« (Jer 7,23).

Vendar  Ne ravnajte se po zakonih svojih očetov, ne držite se njihovih navad in ne oskrunjajte se z njihovimi maliki! Jaz sem Gospod, vaš Bog. Po mojih zakonih se ravnajte, mojih odlokov se držite in jih izpolnjujte!  (Jer 20,18-19). Bog je želel svoj narod prečistiti. In posebej jim je naročil Moje sobote posvečujte, da bodo znamenje med menoj in vami in da spoznajo, da sem jaz Gospod, vaš Bog (Jer 20,20). Kot je Bog zadrževal izbrano ljudstvo v puščavi, da bi se duhovno prečistilo in bilo čvrsto v svoji veri, preden vstopi v obljubljeno deželo, tako Bog želi, da se tudi mi danes v svoji veri prečistimo, utrdimo Tu je stanovitnost svetih, ki se držijo Božjih zapovedi in Jezusove vere (Raz 14,12). Zato Jezus še ni prišel, Toda ali bo Sin človekov, ko pride, našel vero na zemlji? (Lk 18,8).

Bog želi popeljati v Nebo, v nebeški Jeruzalem vse človeštvo. Vendar grešna oseba v božji prisotnosti ne more obstati. Zato Bog »zavlačuje« s svojim prihodom, da bi mi imeli zadosti časa, da se spreobrnemo, da odvržemo svoje malike in prečistimo svojo vero, izročimo svoje grehe Jezusu in obstanemo v Njegovi pravičnosti. In kje ste vi? Ste podobni eni izmed desetih deklet, ki gredo nasproti Ženinu? Pričakujete Jezusov drugi prihod? Razodetje 14, 14-16 nam govori, da žetev bo dozorela in pred tem bo še izlitje poznega dežja, Svetega duha. Sveti duh bo dan tistim, ki so Mu poslušni. In potem sledi žetev. Jezus bo tisti trenutek vzel srp in požel. Nebesni Ženin čaka na žetev, kot nagrado za svoje delo in žrtev. Jezus želi, da se pomnoži v srcih ljudi, da naredi svoj značaj v nas.

A ne le v nas, Jezusov značaj se mora razmnožiti tudi drugim. To ne pomeni, da se odrečemo, da ne delamo tega in onega, ampak da se Jezusov značaj posreduje drugim preko našega vpliva. Vendar, kdor koli bi tako začel, bi ga običajno pospremili z besedami »Naj kar, saj ga bo minilo!« A Sad Duha pa je: ljubezen, veselje, mir, potrpežljivost, blágost, dobrotljivost, zvestoba, krotkost, samoobvladanje (Gal 5,22-23), kar pomeni, da se Kristusov značaj odraža v naših življenjih. V tistem pa, ki se drži njegove besede, je Božja ljubezen resnično postala popolna. Po tem spoznavamo, da smo v njem (1 Jn 2,5).

SVETE MAŠE V ŽUPNIJI IZLAKE IN ČEMŠENIK (od 4.7.2021 do 11.7.2021)

Čemšenik Ob 8.30 ZA BOŽJI BLAGOSLOV
2.+ ZUPAN Franc (obl, Antonija, ŠPANOVE
Izlake 0b 10.00 + PANČUR Franc (obl)
2. + HROVAT Alojz (obl)
PON 5.7. Čemšenik Ob 18.00 ZA DUHOVNE POKLICE;  2.+ NOVAK Ciril
2.+ GROBLJAR Franc Rafael
TOR 6.7. Izlake Ob 19.00 V ZAHVALO: 2. + PIKELJ Jože
2. + KOVAČ Žani (obl), Ivi, BERIČIČ Marija
SRE 7.7. Izlake Ob 7.30 PO NAMENU
ČET 8.7. Izlake Ob 19.00 + STAVEC Frančiška (30.dan);  2.+ JUVAN Pavla
PET 9.7. Izlake Ob 18.00 + LAMOVŠEK Milena (30.dan);
2 + PRAŠNIKAR Frančiška
Sv.Lenart Ob 20.00 Rado, Tone, Marjana MEDVEŠČEK, Albina GROBLJAR
SOB 10.7. Čemšenik Ob 19.00 + VODOPIUVČEVE, ZUPAN Janez; 2.+ KRELOVE
2. V DOBER NAMEN;  2.+ GROBLJAR Albina
NED 11.7. Izlake Ob 7.00 PO NAMENU
Čemšenik Ob 8.30 + PUSTOTNIK Ivana (obl), Alojz, družina
2. + ZUPAN Ivan (obl)(Sp.Znojile)
Podlipovica Ob 10.00 ZA FARANE IZLAK, ČEMŠENIKA

*V nedeljo, 4.7. ob 15h bo v Šentgotardu ZLATA MAŠA – g.Markuš Drago (Karel). Lepo povabljeni.

*V nedeljo, 4.7. ob 9h bo v Zagorju ZLATA MAŠA – g.Snoj Alojz. Lepo povabljeni.

*V nedeljo, 11.7. bo žegnanje v Podlipovici. Maše na Izlakah ne bo. Lepo povabljeni, da počastimo sv. Mohorja in Fortunata.

*V nedeljo, 11.7. ob 9h bo v Zagorju imel ponovitev nove maše g.Peter Čemažar, na Sveti planini ob 11 h.

*Počitnice v Piranu, za župnijske sodelavce, animatorje, ministrante, pevce,…(obeh župnij Izlake in Čemšenika) bodo od 11.7. do 17.7., prijavnice dobite pri župniku.

*ORATORIJ – v župnijah Čemšenik in Izlake BO od 2-5. avgusta, prijavite se čimpreje, prijavnice lahko dobite v cerkvi, v kapeli….. Animatorji se pripravljajo in vas pričakujejo.