Glasilo 23 Junij 2021

Farno glasilo župnije Izlake in Čemšenik

NEVERA

Za začetek bi navedel primer. Recimo, da je nekdo v morilskem pohodu ubil vašega otroka. Po nekem času najdejo to osebo in jo priprejo. Kakšni bi bili vaši občutki? Sam bi se verjetno pridružil razmišljanju mnogih, da bi se maščeval in takšno osebo pokončal. Seveda lahko vse prepustim pravosodnem sistemu in pravičnosti sodbe. Koliko krat beremo, kako se takšna pot konča. Obstaja še tretja možnost, da zločinca povabite k sebi domov in mu oprostite. Norost? Mnogi bi tako rekli. Vendar ravno to je naredil Bog Oče do nas. Jezus je umrl za nas, zaradi naših grehov, a Bog Oče sedaj  želi nas grešnike sprejeti k sebi, Bog Oče nam je oprostil za naše grehe, ki so zahtevali smrt Njegovega Sina. Bog Oče prav tako želi dati nam, to moč, da bi zmogli odpuščanja. Odpustiti ne pomeni stalno se spominjati nekih dogodkov.

Sicer pa zajemajte moč v Gospodu in sili njegove moči (Ef 6,10). Spomnite se apostola Pavla, ko so ga bičali in Petra, ki je bil v zaporu. Sta stresala gnev? Bodite drug do drugega dobrosrčni in usmiljeni ter drug drugemu odpuščajte, kakor je tudi vam Bog milostno odpustil v Kristusu (Ef 4,32). Zakaj to izpostavljam? Ker na koncu časov bosta dve skupine ljudi. Tisti, ki so za Kristusa in tisti, ki so proti Kristusu. Tisti, ki so proti Kristusu, so lahko tisti, ki zavestno ne sprejemajo Jezusa, kot svojega Odrešenika ali pa tisti, ki nima jo silo Božje moči. In Božja moč je tista, ki nam ob veri omogoča, da bomo lahko gledali v Jezusa ob Njegovem Drugem prihodu. Če obupuješ na dan preizkušnje, je tvoja moč majhna (Prg 24,10). Spomnimo se hudičevih skušnjav nad Jezusom v puščavi. Jezus se je v môči Duha vrnil v Galilejo in glas o njem se je razširil po vsej okolici (Lk 4,14).

Jezusova duhovna moč je ostala v Njem. Slaviti Boga, izpovedovanje grehov Bogu, osebna zahvalnost in aktivna molitev je opis vere, ki potrebuje moč. Če v sebi nimamo moči, ni vera nič. Lahko razglašamo, da verujemo, vendar brez moči naša vera nima pomena. Torej, da si kot kristjan sposoben oprostit drugemu. Praktičen primer pomena moči najdemo v Matejevem evangeliju, ko učenci niso mogli izgnati demone iz dečka, ki se je metal v ogenj. Jezus je odvrnil: »O neverni in pokvarjeni rod! Do kdaj bom pri vas? Do kdaj vas bom prenašal? Privedite mi ga sem!« Jezus mu je zapretil in demon je šel iz njega; deček pa je bil od tiste ure zdrav. Tedaj so se učenci približali Jezusu in mu na samem rekli: »Zakaj ga mi nismo mogli izgnati?« »Zato, ker imate malo vere,« jim je dejal (Mt 17,14-20).

V Boga Očeta so zagotovo verovali. Vendar od kod pomanjkanje vere pri učencih? Torej jim je manjkala Božja sila, ki pa so jo prej imeli. Spomnimo se odhoda na Goro Nebo. Jezus je s seboj vzel tri učence. Ostali so bili ob vznožju. Dajala jih je zavist, razočaranje, ljubosumnost oziroma greh, ki jih je odpeljal stran od Jezusa s tem so zgubili moč, ki jim jo je dal Kristus. Nevera ni popolno zavračanje Boga. Nevera je stanje, ko določeni grehi zagospodarijo v človeku, ko še vedno trdi, da veruje v Boga. Nevera odvzema Božjo silo. Samo en greh, ki ga gojimo v umu in srcu zadošča, da ostanemo brez Božje sile.

SVETE MAŠE V ŽUPNIJI IZLAKE IN ČEMŠENIK (od 6.6.2021 do 13.6.2021)

Čemšenik Ob 800 + KREŽE, DRNOVŠEK;   2. ZA ZDRAVJE
2. + TOMLOVE, JAKČEVE (obl)
2. + POLC Tilka (obl), Ludvik, Ančka, Janez
Izlake Ob 10.00 + ROTAR Jernej (30.dan)
2. + RAVNIKAR Marija, Albin
PON 7.6. Čemšenik Ob 18.00 + KREŽE Jože, Polda;  2. + POLC Janez
TOR 8.6. Izlake Ob 18.00 + SMRKOLJ Silva (obl);  2.+ PIKELJ Jože
Podlipovica Ob 19.00 + ROZINA Bernarda, starše PRAŠNIKAR
SRE 9.6 Čemšenik Ob 19.00 V čast MATERI BOŽJI za zdravje, družino
Sv. Primož Ob 20.00 V čast sv. Primožu za sosesko;
2. + GROBLJAR Franc Rafael, +GROBLJAR Albina
ČET 10.6. Čemšenik Ob 19.00 V DOBER NAMEN;  2. + MARČUN Anton
PET 11.6. Šemnik Ob 18.00 + HRIBAR Janez (obl), sorodniki; 2.+JUVAN Pavla
Čemšenik Ob 19.00  V ZAHVALO ZA ZDRAVJE;  2.+ ARH Slavka
2. + STRMLJAN Franc (obl), Vera
SOB 12.6. Izlake Ob 18.00 + SMRKOLJ Vida (7.dan);  2. + KOPOREC Štefan
Čemšenik Ob 19.00 + MACERL Marija, Janez
NED 13.6. Izlake Ob 7.00 ZA FARNE IZLAK, ČEMŠENIKA
Čemšenik Ob 8.30 ZA BOŽJE VARSTVO IN BLAGOSLOV
Izlake 0b 10.00 PO NAMENU

*V sredo, 9.6. se v Čemšeniku začne tridnevnica pred prvim svetim obhajilom, povezana s sveto mašo ob 19h. K prvemu svetemu obhajilu gre 7 otrok.

*V sredo, 9.6. goduje sv. Primož – maša njemu v čast ob 20h pri sv.Primožu, povabljeni.

*V Čemšeniku so se pričela dela, nadaljuje se podbetoniranje cerkve. Zahvala vsem, ki ste na različne načine že pomagali in prošnja za naprej.

*Obhajilo lahko prejmete tudi po maši (v nedeljo maša traja 30 min, med tednom 20 min).

DOBRA DELA: +ROTAR Jernej: dar za cerkev- Španov Frenk z družino; dar za cerkev- Golčnik Tone z družino; 1M- mladinska skupina; dar za cerkev- Kovič iz Negastrna; 1M in dar za cerkev- Mama Marinka, Teti in strici z družinami; 2M- pevci Izlaškega cerkvenega zbora; 1M in dar za cerkev- ata Branko in mama Malči; dar za cerkev- Jože in Slavka Arh; dar za cerkev- družina Jenko; 2M- Glažarjevi iz Smučidola; 1M in dar za cerkev- Vozel Andrej; 1M in dar za cerkev – Jože, Adela Ravnikar (Moravče); 2M- sosedje Boletovi; 2M- Martinčič Sebastijan, Martina