Glasilo 22 Maj 2022

Farno glasilo

O PRISPODOBAH IN PRILIKAH

Žal živimo v takšnih časih, ko pomembne izjave ne moremo reči kar tako. Mnogi resnice ne prenesejo in pojavijo se zamere, sovraštva, jeza. Se pa dogaja, da zadev enostavno ne razumemo. Jezus se je takšnih situacij zavedal, zato je govoril v prispodobah ali s tujko parabolah, lahko bi rekli tudi v vzporednicah.

Vendar Jezus pravi: To sem vam govoril v prispodobah. Pride ura, ko vam ne bom več govoril v prispodobah, ampak vam bom o Očetu jasno oznanjal (Jn 16,25). Ko je bil na samem, so ga tisti, ki so bili skupaj z dvanajsterimi okrog njega, vprašali, kaj pomenijo prilike. In govoril jim je: »Vam je dana skrivnost Božjega kraljestva; tistim, ki so zunaj, pa se vse daje v prilikah, da gledajo, gledajo – pa ne vidijo, poslušajo, poslušajo – pa ne doumejo, da se ne spreobrnejo in se jim ne odpusti.« In govoril jim je: »Te prilike ne razumete? Kako boste potem doumeli vse prilike? Sejalec seje besedo. Ob poti, kjer se seje beseda, so tisti, ki sicer slišijo, toda brž pride satan in izruje vanje vsejano besedo. Posejani na kamnita tla so tisti, ki besedo z veseljem sprejmejo, takoj ko jo slišijo, a v sebi nimajo korenine, ampak so nestanovitni. Ko zaradi besede nastane stiska ali preganjanje, se takoj pohujšajo. Spet drugi so vsejani med trnje. To so tisti, ki besedo slišijo, toda posvetne skrbi, zapeljivost bogastva in poželenja po drugih stvareh se prikradejo vanje in jim zadušijo besedo, tako da postane nerodovitna. V dobro zemljo vsejani pa so tisti, ki besedo poslušajo, jo sprejmejo in obrodijo sad: eni trideseternega, drugi šestdeseternega in spet drugi stoternega.« (Mr 4,10-20).

Jezus je obsojal farizeje, saduceje in pismouke, ki so zavajali ljudi in jim nalagali zelo težka bremena. Toda gorje vam, pismouki in farizeji, hinavci, ker pred ljudmi zaklepate nebeško kraljestvo. Vi sami namreč ne vstopate, tistim, ki bi radi vstopili, pa ne dovolite vstopiti (Mt 23,13). Jezus je to vedel: Dokler sem bil z njimi, sem jih varoval v tvojem imenu, ki si mi ga dal. Obvaroval sem jih in nobeden izmed njih se ni pogubil, razen sina pogubljenja, da se izpolni Pismo (Jn 17, 12). Sin pogubljenja je Juda. In Jezus je obvaroval vseh enajst učencev, razen Jude. In vseh enajst učencev je vpisanih v Knjigo Življenja. Jaz sem prišel, da bi imeli življenje in ga imeli v obilju (Jn 10,10). Kdor jé moje meso in pije mojo kri, ima večno življenje in jaz ga bom obudil poslednji dan (Jn 6,54).

Seveda nas Jezus ne poziva h kanibalizmu. Jezus nam govori, da naj prosimo Boga Očeta, da bi v nas izgradil Jezusov značaj. Kdor jé moje meso in pije mojo kri, ostaja v meni in jaz v njem (Jn 6,56). In če imamo Jezusa v sebi ko umremo, imamo v sebi večno življenje. Tako dejansko nismo mrtvi za zmeraj, ampak nas bo poklical k življenju ob svojem Drugem prihodu. In Beseda je postala meso in se naselila med nami. Videli smo njeno veličastvo, veličastvo, ki ga ima od Očeta kot edinorojeni Sin, polna milosti in resnice (Jn 1,14). Janez je videl siromašnega človeka, skromnega, ljubeznivega, nežnega, z ogromno potrpljenja, ki trpi. Jezusov značaj moramo odsevati za zveličanje.

Pripravil: Štefan

SVETE MAŠE V ŽUPNIJI IZLAKE IN ČEMŠENIK (od 29.5. do 5.6.2022)

NED 29.5. Izlake Ob 7.00 ZA FARANE IZLAK, ČEMŠENIKA
Čemšenik Ob 8.30 + RAZBORŠEK Ivanka (obl);  2.+ BLAŽIČEVE
2.+ SEMEC Francka;  V DOBER NAMEN;
2.+ KOLENC Jože (obl);  + ZUPAN, RAVNIKAR, BOKAL
Izlake Ob 10.00 ZA ZDRAVJE (A);    2.+ PRAŠNIKAR Frančiška
Sv. Primož Ob 16.00 PO NAMENU IN ZA SOSESKO
PON 30.5 Šemnik Ob 18.00 V ZAHVALO SV. ANTONU
TOR 31.5. Šemnik Ob 19.00 + RAZPOTNIK Ivan (obl)
SRE 1.6. Izlake Ob 7.00 ZA ZDRAVJE
ČET 2.6. Čemšenik Ob 18.00 + STOJC Franc (Branko) (30.dan); 2.+ KAJBIČ Jožef
2.+ RAZBORŠEK Ivan;   + KAJBIČ Leopold
Izlake Ob 19.30 + ROTAR Jernej; 2.+SKRINJAR Marija; +SMRKOLJ Jože
PET 3.6. Čemšenik Ob 18.00 + KOVAČ Jože (7.dan);   2.+ NOVAK Stanislav
Izlake Ob 19.00 + starše Jože, Vida, sin Franci SMRKOLJ
2.+ PIKELJ Ivan (obl); + PIKELJ Jože
SOB 4.6 Čemšenik Ob 19.00 + Minka Lazar, Tonka Brodar (obl), Janez,TINČKOVI
2. + ROZINA Leopold;  + ŠTEHARNIK Frančiška
NED 5.6. Izlake Ob 7.00 ZA FARANE IZLAK, ČEMŠENIKA
Čemšenik Ob 8.30 + ZUPAN Jani (obl)(Brezje), ostali ŠPANOVI
Izlake Ob 10.00 + Jože RAZPOTNIK (obl);
2.+ GROŠELJ Frančiška, Anton (obl)
Izlake-DOM Ob 15.00 ZA NOVE DUHOVNE POKLICE

OBVESTILA

*Maša pri sv. Primožu bo v nedeljo, 29.5 ob 16 h. Vabljeni.

*18.junija 2022 Župnijska Karitas organizira romanje na Brezje. Po dveh letih covid se bomo udeležili organiziranega 54. srečanja bolnih invalidov in starejših. Prijave pri ZK Izlake na mobi 040 338 850 g. Kajbič in pri g. župniku. PROSIMO ZA HITRO PRIJAVO ZARADI  REZERVACIJE AVTOBUSA!

*Na prvi četrtek v mesecu (2.6.) molitev pred Najsvetejšim ob 19 h v župnijski cerkvi na Izlakah.

*Na prvi petek (3.6) obhajanje starejših, bolnikov na domu. Če kdo želi da mu prinesem Jezusa naj to sporoči.

*Na prvo nedeljo (5.6.) ofer, darovanje za cerkvene potrebe. Za vsak Vaš dar BOGLONAJ.

*Na prvo nedeljo (5.6.) maša ob 15 h v domu starejših občanov na Izlakah.

*Druženje obeh župnij bo pri sv. Primožu v nedeljo 19.6. z mašo ob 15h, po maši druženje, za hrano in pijačo poskrbljeno. Prispevek za odraslega 10 €. Dobrodošle prijave.

*Počitnice v Piranu za župnijske sodelavce, animatorje, ministrante, pevce,… Čemšenika in Izlak, bodo od 10.7. do 16.7. – prijavnice dobite pri župniku.

*ORATORIJ 2022 bo (od 31.7. do 4.8.) v Čemšeniku. Prijavnice na voljo. Izpolnite in vrnite v škatlo.

*Za krst otroka, vse v dogovoru z župnikom.

*Svoj dar za župnijo lahko nakažete na spodnji račun. Hvala za Vašo skrb za župnijo. Bog Vam povrni.

TRR: SI56-0430-2000-2980-018

Za vas objavil:

Spletna stran | Zadnje objave

Življenje je lepo, zato karkoli se ti zgodi, nikoli ne pozabi živeti!
Živeti je ena najbolj redkih stvari na tem svetu, saj večina ljudi samo obstaja. – Marcus Aurelius