Glasilo 21 Maj 2023

BO JEZUS PRIŠEL DRUGIČ NA ZEMLJO?

Prejšnji teden smo med drugim omenili, da je prisotnost Svetega duha bila že od samega začetka Zemlja pa je bila pusta in prazna, tema se je razprostirala nad globinami in duh Božji je vel nad vodami (1 Mz 1:2). In Bog je človeštvu pošiljal preroke. Poglejmo, kaj pravi sporočilo po preroku Ezekiel Dam vam novo srce in novega duha denem v vašo notranjost. Odstranim kamnito srce iz vašega telesa in vam dam meseno srce. Svojega duha denem v vašo notranjost in storim, da se boste ravnali po mojih zakonih, se držali mojih odlokov in jih izpolnjevali. Prebivali boste v deželi, ki sem jo dal vašim očetom, in boste moje ljudstvo in jaz bom vaš Bog (Ezk 36:27-28). Bog je pripravil vse za svoj narod. Vendar vemo, ko se človek odloči za nekaj, kako to izgleda. Se spomnimo Mojzesa, ko je bil na gori Sion 40 dni? Kaj je naredilo izraelsko ljudstvo? Že so si naredili malike in častili zlato tele. Zato preko preroka Ezekiela Bog govori, »Če me bo moj narod poslušal, če bom jaz v njih, bodo po moji volji.« Po preroku Joelu nam govori Razlil bom svojega duha na vse meso in prerokovali bodo vaši sinovi in vaše hčere, vaši starčki bodo sanjali sanje, vaši mladeniči bodo gledali videnja. Tudi na hlapce in dekle bom v tistih dneh razlil svojega duha. Dajal bom čudežna znamenja na nebu in na zemlji, kri in ogenj in stebre dima. Sonce se bo spremenilo v temo in luna v kri, preden pride Gospodov dan, veliki in strašni (Joel 3:1-3). Tako je Bog po preroku opisal, kaj se bo dogajalo pred drugim Jezusovim prihodom. Kot že vemo, bo Jezus takrat prišel z razsodbo za vsakega od nas, ali bomo obstali pravični, ali pa bomo krivični. Vendar pred tem bo Bog razlil Svetega duha na vse nas. In to bo zadnji trenutek, ko se bo lahko človek odločal posamično ali se bo oprijel Boga ali ne. Zato je najpomembnejše naslednje Jaz vas krščujem v vodi za spreobrnjenje; toda on, ki pride za menoj, je močnejši od mene in jaz nisem vreden, da bi mu nosil sandale. On vas bo krstil v Svetem Duhu in ognju (Mt 3:11). To, kar je Janez Krstnik omenil, je v Pismu povedano še na petih mestih, vsak evangelist omenja to obljubo. Za Boga Očeta in za Jezusa Kristusa je pomembno, da smo krščeni v Svetem Duhu. Tudi apostolom je bilo rečeno, da bodo nedolgo potem, ko bodo čakali v Jeruzalemu na Očetovo obljubo »o kateri ste slišali od mene; zakaj Janez je krščeval v vodi, vi pa boste v nekaj dneh krščeni v Svetem Duhu« (Apd 1:4-5). O tem je Jezus govoril kot nekaj najpomembnejšega. Vendar ga učenci niso razumeli »Gospod, ali boš v tem času obnovil izraelsko kraljestvo?« (Apd 1:6). Učenci so želeli zvedeti, kdaj bo Jezus ponovno prišel na zemljo. Vendar ni naše, da vemo, kdaj se bo to zgodilo. Tudi mi se moramo vprašati, ali bomo pripravljeni za Drugi Jezusov prihod? »Ni vaša stvar, da bi vedeli za čase in trenutke, ki jih je Oče določil v svoji oblasti. Toda prejeli boste moč, ko bo Sveti Duh prišel nad vas, in boste moje priče v Jeruzalemu in po vsej Judeji in Samariji ter do skrajnih mej sveta.« (Apd 1:7-8). Jezusu je pomembno, da je resnica o Njegovem prihodu vsem oznanjena in ne, kdaj bo prišel.

SVETE MAŠE V ŽUPNIJI IZLAKE IN ČEMŠENIK (od 28.5. do 4.6.2023)

NED 28.5. Izlake Ob 7.00 ZA FARANE IZLAK, ČEMŠENIKA,
Čemšenik Ob 8.30 + Jože (obl), Ivana ŠERAK; 2.+ KOLENC Jože (obl), sorod.
2 .+ VRAN Milan (obl),sorodnike;
2. + BRIGELJ Franc (obl), Ljudmila
Izlake Ob 10.00 + KLJUČEVŠEK Jože (obl)
PON 29.5. Čemšenik Ob 18.00 + PRIMANOVE, Vlasta RIBIČ;  2.+ STRNIŠNIK Milan(7.d)
Izlake Ob 19.00 + JUVAN Štefan;  2.+ KRALJ Roman
TOR 30.5. Šemnik Ob 19.00 + BALOH Franc, sorodniki
Čemšenik Ob 20.00 + Angelca, Vinko Cencelj;  2.+ DRNOVŠEK Ferdinand
SRE 31.5. Šemnik Ob 19.00 + RAZPOTNIK Ivan (obl)
ČET 1.6. Šemnik Ob 18.00 + JUVAN Majda (obl)
Izlake Ob 19.00 + SMRKOLJ Jože
PET 2.6 Čemšenik Ob 18.00 + KAJBIČ Stanislava
Izlake Ob 19.00 + starše Jože, Vida sin Franc SMRKOLJ, sorodniki
2. ZA ZDRAVJE (U)
SOB 3.6. Čemšenik Ob 19.00 + KLOPČIČ Štefan, ALEKŠEVE:
NED 4.6. Izlake Ob 7.00 ZA FARANE IZLAK, ČEMŠENIKA,
Čemšenik Ob 8.30 + ROBAVS, sorodniki;   2.+ Golčnik Silva
Izlake Ob 10.00 + RAZPOTNIK Jože (obl);   2.+ BRVAR Evgen (obl), Štefka
2.+ PIKELJ Ivan (obl)
DOM Ob 15.00 ZA DUHOVNE POKLICE

*V ponedeljek 29.5. je binkoštni ponedeljek, Marija Mati Cerkve, povabljeni k sveti maši.

*Molitev pred Najsvetejšim v četrtek 1.6. ob 18.30 na Izlakah.

*1. petek (2.6.) obhajanje bolnikov, starejših na domu. Če bi kdo želel, da mu prinesem JEZUSA, naj to sporoči.

*Nedelja 4.6. prva v mesecu, ofer, darovanje za cerkev. Za vsak VAŠ dar BOGLONAJ.

*Srečanje dekanijskih ministrantov v soboto 17.6. – prijava ministrantov do 30.5. pri župniku.

*Počitnikovanje ministrantov, cerkvenih pevcev (mlajših), animatorjev v Piranu od 9.7.- 15.7. Info., in prijava pri župniku.

*ORATORIJ 2023 bo od 30.7. do 3.7. prijavnice so že na voljo, prijavite se čimpreje.

*Hribi- Karavanke od 7.8. do 9. (10). 8. Informacije pri župniku. (zaradi rezervacije prenočišč).

*Romanje v SVETO DEŽELO, od 23.-31.10 2023, informacije, prijave pri župniku (prijava do 4.6.2023), za ta termin je veliko povpraševanje. Rezervirano je nekaj mest.