Glasilo 21 Junij 2024

Farno glasilo

ZAKAJ JE BIL GREH DOPUŠČEN? (5)

To je bilo kakor nalašč za drugo Luciferjevo zahtevo, za izenačenje oblasti z Božjim Sinom. Toda angeli, ki so bili zvesti in pošteni, so ohranili modrost in pravičnost božanske odločitve ter si prizadevali uskladiti to moteno stanje z Božjo voljo. Kristus je bil Božji Sin; bil je eno z njim, še preden so bili v obstoj poklicani angeli. Zmeraj je bil ob Očetovi desnici. O njegovi nadvladi, ki je bila tako polna blagoslovov za vse, ki so se podvrgli njenemu prijaznemu nadzoru, torej ne gre dvomiti. Nebeško sozvočje ni bilo nikoli moteno, zakaj bi bilo potemtakem zdaj v nesoglasju? Zvesti angeli so videli samo strašne posledice tega odpadništva, zato so iskreno prosili prizadete angele, naj opustijo svoj namen ter se Bogu izkažejo zvesti z zvestobo njegovi vladavini. Bog je v veliki milosti in v skladnosti s svojim božanskim značajem dolgo prenašal Luciferja. Duh nezadovoljstva in nenaklonjenosti je bil v nebesih do sedaj neznan. Bil je nova prvina, tako tuja, skrivnostna in nerazložljiva. Tudi sam Lucifer v začetku ni poznal prave narave svojih čustev. Nekaj časa se je bal izraziti stvaritve in zamisli svojega uma, pa vendar jih ni opustil. Ni videl, kam to vodi. Da bi ga neskončna ljubezen in modrost prepričala o njegovih napakah, je naredila toliko truda, kolikor si ga lahko izmisli. Bilo mu je dokazano, da ni vzroka za njegovo nezadovoljstvo. Dano mu je bilo videti, kaj bi bile posledice vztrajanja v uporu. Lucifer je bil prepričan, da je v zmoti. Videl je, da je “Gospod pravičen na vseh svojih poteh in milostiv v vseh svojih delih”, (Ps 145,17) da so božanski zakoni pravični ter da naj bi jih kot take priznal pred vsemi nebesi. Če bi to naredil, bi lahko rešil sebe in mnoge angele. Ni še namreč popolnoma odvrgel svoje vdanosti Bogu. Čeprav je zapustil svoj položaj zaslanjajočega keruba, bi bil lahko ponovno postavljen v svojo službo, če bi se bil pripravljen vrniti k Bogu, priznati Stvarnikovo modrost in biti zadovoljen, da lahko zapolnjuje prostor, ki mu je bil dodeljen v velikem Božjem načrtu. Toda prišel je čas končne odločitve: ali se bo popolnoma podredil božanski nadvladi ali pa se odprto uprl. Skoraj bi se že odločil, da bi se vrnil, pa mu ošabnost ni dovolila. Zanj, ki je bil tako zelo spoštovan, bi bila prevelika žrtev priznati, da se je motil, da so bile njegove predstave napačne, in se podrediti oblasti, za katero se je trudil dokazati, da je nepravična. Sočuten Stvarnik se je s koprnečim usmiljenjem do Luciferja in njegovih sledilcev trudil potegniti jih iz brezna pogube, v katero bodo vsak čas padli. Toda njegovo milost so si napačno razlagali. Lucifer je kazal na Božje potrpljenje kot na dokaz svoje nadmočnosti, kot na znamenje, da je Kralj vesolja pripravljen sprejeti njegove pogoje. Izjavil je, da bodo angeli, če bodo trdno držali z njim, lahko pridobili vse, kar želijo. Vztrajno je branil svojo pot ter se popolnoma spustil v veliki boj proti svojemu Stvarniku. Tako je Lucifer, “nosilec luči”, deležnik Božje slave, spremljevalec njegovega prestola, s prestopkom postal Satan, nasprotnik Boga in svetih bitij ter uničevalec tistih, katere so mu nebesa zaupala v vodstvo in varstvo.

(se nadaljuje)

Pripravil: Štefan

SVETE MAŠE V ŽUPNIJI IZLAKE IN ČEMŠENIK (od 2.6. do 9.6.2024)

NED 2.6.. Izlake Ob 7.00 ZA FARANE IZLAK, ČEMŠENIKA
Čemšenik Ob 8.00 + Minka LAZAR, Tonka BRODAR (obl), sorodniki
Izlake Ob 10.00 + RAVNIKAR Albin, Marija (obl), ZAJC Silva (obl), JUVAN Pavla, Ivan
DOM-Izlake Ob 15.00 Za duhovne poklice
PON 3.6. Čemšenik Ob 18.00 + STRNIŠNIK Ivanka,  2. + FORTE Ljudmila, Alojz
TOR 4.6. Šemnik Ob 19.00 + RAZPOTNIK Ivan (obl);   2. + RAZPOTNIK Jožefa
SRE 5.6. Izlake Ob 7.00 PO NAMENU
ČET 6.6. Izlake Ob 19.00 + brata Jožeta, starše Jože, Pavla, stare starše
2. + družina STOJC, BRVAR;  + PIKELJ Ivan (obl)(Narof)
Podlipovica Ob 20.00 + Bernarda ROZINA, starše Olga, Leon PRAŠNIKAR
2. + IZLAKAR Ana
PET 7.6. Izlake Ob 19.00 + KRALJ Roman (obl);  2. + OBREZA Pavla
2. + VOZELJ VIDMAR Urška (obl), sorodnike
SOB 8.6. Čemšenik Ob 19.00 + KREŽE Polda (obl), sorodnike;  2.+ STRNIŠNIK Milan
2. + BOKAL Edi, starše in za zdravje
NED 9.6. Izlake Ob 7.00 ZA FARANE IZLAK, ČEMŠENIKA
Čemšenik Ob 8.30 + ALEKŠEVE, MINKOVČEVE;  2.+ ZUPAN Minka (Kranj)
2. + GOLČNIK Jože (obl), Silva, PLAZNIKOVI;
2. + POLC tilka (obl), POLČEVE
Izlake Ob 10.00 + LAMOVŠEK Milena;  2. + GRILJ Peter;  + BRVAR Evgen
Sv. Primož Ob 15.00 V čast sv. Primožu za sosesko

OBVESTILA

*V ponedeljek 3.6. priprava na Krst v Čemšeniku po maši (ob 18.30)

*V torek (4.6.) srečanje ŽPS na Izlakah ob 20 h v župnišču.

*V četrtek (6.6.) ob 18.30 molitev pred Najsvetejšim na Izlakah.

*V petek (7.6. )obhajanje bolnikov za 1. petek, obhajanje dopoldan tudi na Izlakah, ker grem popoldan na mašniško posvečenje v Pulo, kjer bo posvečen rojak iz Logatca.

*V nedeljo (9.6.) maša pri sv. Primožu  ob 15 h.

*V ponedeljek (24.6.) bo v Čemšeniku »VEČER NA VASI« s pričetkom ob 17.00. Srečelov bo, dobrodošli dobitki, kar se bo nabralo, bo za obnovo župnijske cerkve v Čemšeniku, tako so odločili organizatorji, za kar se v imenu župnije iskreno zahvaljujem. Povabljeni da si vzamete čas in pridete na to prireditev (ob 18 h kmečke igre, ob 20 h ansambel in ples…)

*Počitnikovanje otrok, mladine- Piran od 7.7. do 13.7.2024. Prijave pri župniku.

*Romanje k Patru Piju, k svetemu Miklavžu, ….  z brati kapucini od četrtek 29.8. do 3.9. se že zbira prijave, več informacij dobite pri župniku, ponovno se prijavite tudi tisti, ki ste že rekli pripravljenost za romanje.

*Za krst otroka, se obrnite na župnika, in se bomo dogovorili za datum krsta in za pripravo na krst.

*Svoj dar za župnijo lahko nakažete na spodnji račun. Hvala za Vašo skrb za župnijo. Bog Vam povrni.

TRR:SI56-0430-2000-2980-018

Za vas objavil:

Življenje je lepo, zato karkoli se ti zgodi, nikoli ne pozabi živeti!
Živeti je ena najbolj redkih stvari na tem svetu, saj večina ljudi samo obstaja. – Marcus Aurelius