Glasilo 19 Maj 2024

Farno glasilo

ZAKAJ JE BIL GREH DOPUŠČEN? (3)

Toda Bog, ki je želel, da bi vsa njegova bitja imela svobodno voljo, ni pustil nikogar nezavarovanega pred osupljivim izkrivljanjem dejstev, s katerimi je poskušal opravičiti upor. Pred začetkom velikega boja so morali vsi dobiti jasno predstavo, kaj želi tisti, čigar modrost in dobrota sta bili zanje vir veselja. Kralj vesolja je pred sabo zbral nebeške vojske, da bi pred njimi podal resnično stanje svojega Sina ter prikazal odnos, ki ga je vzdrževal z vsemi ustvarjenimi bitji. Božji Sin je delil Očetov prestol in slava večne, samoobstojne edinosti je obdajala oba. Okoli prestola se je zbrala nešteta množica svetih angelov – “milijard milijarde in tisoči tisočev” (Raz 5,11) – najbolj vzvišeni angeli kot služabniki in podložniki. Veselili so se v svetlobi, ki je padala nanje od navzočnosti njihovega Božanstva. Pred zbranimi nebeškimi prebivalci je Kralj oznanil, da nihče razen Kristusa, edinorojenega Boga, ne more popolnoma dojeti njegovih načrtov, in njemu je zaupano izvrševanje mogočnih nasvetov njegove volje. Božji Sin je izpolnil Očetovo voljo pri stvarjenju vse nebeške vojske; in njemu so bili kakor tudi Bogu dolžni izkazovati spoštovanje in zvestobo. Kristus bo še vedno uporabljal božansko moč v stvarjenju zemlje in njenih prebivalcev. Toda v vsem tem ne bo iskal moči ali poviševanja zase nasprotno z Božjim načrtom; temveč bo poviševal Očetovo slavo in izvršil njegove načrte blaginje in ljubezni. Angeli so veselo priznali Kristusovo vrhovno oblast in se pripognili pred njim ter mu izkazovali ljubezen in češčenje. Tudi Lucifer se je pripognil z njimi, toda v njegovem srcu je divjal čuden, silovit boj. Resnica, pravičnost in zvestoba so se borile proti zavisti in ljubosumnosti. Za nekaj časa se je zdelo, kakor da ga je vpliv svetih angelov ponesel s seboj. Ko so ubrano odmevale hvalnice tisočih veselih glasov, je bil hudobni duh na videz premagan. Celotno telo je prežela neizrekljiva ljubezen, sodeloval je v sozvočju z brezgrešnimi častilci v ljubezni do Očeta in Sina. Toda ponovno ga je napolnila ošabnost lastne slave. Vrnila se je njegova želja po nadvladi in še enkrat je popustil zavisti do Kristusa. Visoke časti, ki so mu bile izkazovane, Lucifer ni cenil kot posebni Božji dar, in zatorej niso zbudile hvaležnosti do Stvarnika. Užival je v svoji bistrosti in poveličevanju ter hrepenel, da bi bil enak z Bogom. Nebeške vojske so ga ljubile in spoštovale, angeli so z veseljem izpolnjevali njegova povelja, saj je bil med vsemi najbolj obdarjen z modrostjo in slavo. Pa vendar je bil Božji Sin povišan nad njega kot eno z Očetom v moči in oblasti. Z Očetom se je posvetoval, medtem ko Lucifer ni mogel sodelovati v Božjih namerah. Ta mogočni angel se je spraševal: “Zakaj naj bi imel Kristus najvišjo oblast? Zakaj ga častijo bolj kakor mene?” Ko je Lucifer odšel iz neposredne Očetove navzočnosti, se je odpravil razširit duha nezadovoljstva med angele. Deloval je skrivnostno in za nekaj časa skrival svoj resnični namen pod krinko spoštovanja do Boga. Začel je podtikati dvome glede zakona, ki je vladal nebeškim bitjem.                                                                                               (se nadaljuje)

Pripravil: Štefan

SVETE MAŠE V ŽUPNIJI IZLAKE IN ČEMŠENIK (od 19.5.. do 26.5.2024)

NED 19.5. Izlake Ob 7.00 ZA FARANE IZLAK, ČEMŠENIKA
Čemšenik Ob 8.30 + ALEKŠEVE, MINKOVČEVE;  2. + GOLČNIK Silva
Izlake Ob 10.00 ZA PRVOOBHAJANCE IZLAK, ČEMŠENIKA
PON 20.5. Čemšenik Ob 18.00 + Karel, Alojzija (obl) KALOVŠEK;  2.+ ARH Albin
2. + ŠTEHARNIK Martin (obl), KOVAČEVI
Izlake Ob 19.00 + SEVLJAK Janez (obl);   2. + OBREZA Pavla
TOR 21.5. Izlake Ob 19.00 + BUTJA Frančiška (30.dan);
2. + PRAŠNIKAR Frančiška (obl)
SRE 22.5. Čemšenik Ob 18.00 + ZUPAN Alojzija (obl);  2. + RAZBORŠEK Jožef
Izlake Ob 19.00 + ROZINA Karolina (30.dan):  2.+ KRALJ Roman
ČET 23.5. Čemšenik Ob 19.00 + DROLC Ivan, Joži (obl);   2. + LAZAR Jožef (7.dan)
PET 24.5. Čemšenik Ob 18.00 + KOVAČ Jože (obl);   2. + KUDER Franc; +KUDER Kati
Izlake Ob 19.00 + Franci, star. SMRKOLJ; Filip, star. POVIRK
2. + MACERL Frančiška
SOB 25.4. Šemnik Ob 17.00 + Barbara (obl), Leopold KNEZ
Čemšenik Ob 19.00 + BLAŽIČEVE, oče Franjo, mama Angela, Franjo
NED 26.5. Izlake Ob 7.00 ZA FARANE IZLAK, ČEMŠENIKA
Čemšenik Ob 8.30 + VRAN Milan (obl), sorodniki;
2. + ZUPAN Ivana (obl), Franc, Branko
Izlake Ob 10.00 + BRVAR Evgen (obl), Štefka;   2. + GRILJ Peter
2. + starše SMRKOLJ, sorodnike

OBVESTILA

*V torek (21.5.) je v Ljubljani Škofijski gimnaziji »RITEM SRCA« festival sodobne krščanske glasbe. Povabljeni.

*V sredo 22.5. je priprava na krst na Izlakah ob 20 h v župnišču.

*Počitnikovanje otrok, mladine- Piran od 7.7. do 13.7.2024. Prijave pri župniku.

*Romanje k Patru Piju, k svetemu Miklavžu, ….  z brati kapucini od četrtek 29.8. do 3.9. se že zbira prijave, več informacij dobite pri župniku, ponovno se prijavite tudi tisti, ki ste že rekli pripravljenost za romanje.

*Za krst otroka, se obrnite na župnika, in se bomo dogovorili za datum krsta in za pripravo na krst.

*Svoj dar za župnijo lahko nakažete na spodnji račun. Hvala za Vašo skrb za župnijo. Bog Vam povrni.

TRR:SI56-0430-2000-2980-018

DOBRA DELA: +Arh Albin: 2M in dar- sin Bine z družino; dar- vnukinja Vanja; dar- vnukinja Anja; dar- svakinja  Marjana z družino; 1M in dar- sosedje Bokalovi; 1M in dar- Kajbič Polde z družino; 1M in dar- sestra Dani; 1M in dar- nečakinja Vesna; 1M in dar- nečakinja Dani Turnšek z družino; 2M in dar- Marija in Ivica Arh; dar- Bokal Stane; 1M in dar- sosedje Senica, Ocvirk, družina Pirnat; 1M- Grahkovi iz Ržiš; 1M- Klopčič Marjan z družino; 1M in dar- Škrabar Jože, Brigita; dar- Vetršek Mili, Jože; dar- Kajbič Jože; dar Kajbič Milan

Za vas objavil:

Življenje je lepo, zato karkoli se ti zgodi, nikoli ne pozabi živeti!
Živeti je ena najbolj redkih stvari na tem svetu, saj večina ljudi samo obstaja. – Marcus Aurelius