Glasilo 18 Maj 2023

IZGUBLJENI SIN(OVI) tretji del

Rembrandtova slika ‘Izgubljeni sin’ (vabim vas, da si jo ogledate na spletu), je verjetno najbolj znana Rembrandtova slika, ki jo je naslikal tik pred koncem življenja, zato velja za njegovo najbolj zrelo delo. Rembrandt večinoma slika s temnimi ozadji, osvetljuje dele, ki jih želi poudariti. Tako je tudi tokrat, luč pada na Očeta in na njegove roke, pa tudi na obraz starejšega sina, na katerem vidimo ljubosumje in obsojanje. Vsaka podrobnost Očeta, od izraza njegovega obraza, položaja telesa, barve njegove obleke in predvsem njegove roke, govori o Božji ljubezni do človeštva, ki obstaja od samega začetka in bo obstajala do konca. On je Oče, ki potrpežljivo čaka vsakega od svojih otrok v upanju, da se bodo vrnili k njemu in nanje položili roke z besedami: to je moj ljubljeni sin (hči). Te roke so zaščitniške, ne obsojajoče. Pri rokah je ena zanimivost, in sicer so različno pobarvane. Očetova leva roka je naslikana kot moška roka, močna, ki je simbol moči. Na drugi strani pa imamo očetovo desno roko, ki je naslikana kot ženska. Ženska roka je simbol nežnosti in čustev, simbol odpuščanja in sprejemanja. Zanimivo je, da je ženska roka predstavljena kot desna! Nikjer krščansko odpuščanje in sprejemanje s strani Boga ni tako ganljivo predstavljeno kot v tej pripovedi. Zgornji roki ustrezajo tudi stopala mlajšega sina. Njegova leva noga je bosa, kot da govori o dolgi in boleči poti nazaj k Očetu. Oče se tega zaveda in z desnico ščiti sinovo ranljivost. Medtem ko se zdi, da se njegova desna noga, na kateri je sandal, povezuje z očetovo levo moško roko, ki ga spodbuja in pravi ‘s tabo sem, lahko nadaljuješ’. Večina napisanih komentarjev in del predstavlja Boga kot vladarja, močnega in mogočnega. Toda Jezus je svojo službo usmeril predvsem v razkrivanje druge strani Boga, ki je pravzaprav bistvena, to je ljubezen. Ne sila in moč, ampak ljubezen, sprejemanje, zaščita in zdravljenje. Sprašujem se, sem mar mlajši sin izgubljen vsakič, ko iščem brezpogojno ljubezen tam, kjer je ni mogoče najti. Zakaj kar naprej ignoriram kraj, kjer je ljubezen vedno prisotna, in jo iščem nekje drugje? Zakaj kar naprej zapuščam dom, kjer so me imenovali Božji otrok, ljubljenec mojega Očeta?« Sem izgubljeni sin ali hči, vsakič, ko sprejmem darove, ki mi jih Oče nesebično daje, da naredim vtis na druge, namesto da bi poveličeval Njega, svoja darila odnesem drugam, kjer jih svet zelo pogosto izkoristi in razvrednoti…’ Ali sem starejši sin, ki z besedami napadajo svojega očeta, besede, ki so samopravične, samopomilovalne in ljubosumne, slišim globljo pritožbo. Zdi se, da ta pritožba izvira iz srca, ki misli in čuti, da nikoli ni prejelo tistega, kar bi moralo. Sprašujem se, ali lahko starejši sin v meni pride domov? Koga je Oče težje rešil, mlajšega ali starejšega sina? Ne vem, vem le, da je borba in bolečina Očeta prevelika in da še kar traja! Ste opazili, da je to zgodba, ki nima konca? Zdi se, kot da pripoved govori, da je od nas osebno odvisno, kako bomo svojo zgodbo končali. Molim, da bi nas po Svetem Duhu, Bog Oče pripeljal v varno zavetje našega Gospoda Jezusa Kristusa, Amen.

SVETE MAŠE V ŽUPNIJI IZLAKE IN ČEMŠENIK (od 30.4. do 7.5.2023)

NED 7.5.. Izlake Ob 7.00 ZA FARANE IZLAK, ČEMŠENIKA
Čemšenik Ob 8.30 + Franc, Francka POLC
Izlake Ob 10.00 ZA PRVOOBHAJANCE (v cerkvi)
DOM Ob 15.00 ZA DUHOVNE POKLICE
PON 8.5. Čemšenik Ob 18.00 + KLOPČIČ Janez (obl), JAKETOVE;  2.+ ARH Alojz (obl)
TOR 9.5. Podlipovica Ob 18.00 + ZAJC Ana, Ivan (obl), LAZARJEVE
SRE 10.5. Izlake Ob 19.00 + PRAŠNIKAR Jožko (obl), PRAŠNIKARJEVE
ČET 11.5. Podlipovica Ob 18.00 Za vse žrtve med in po II. svetovni vojni, za vse rajne umrle na cesti
PET 12.5. Čemšenik Ob 19.00 + Janez LAVRIN (obl), druž. GUNA; 2.+ REMŠKAR Jože
2. + ŠTEHARNIK Martin (obl), Frančiška;
SOB 13.5. Čemšenik Ob 19.00 + ZUPAN Vencelj (obl), sorodnike
2. + NOVAK Stanislav;
NED 14.5. Izlake Ob 7.00 ZA FARANE ČEMŠENIKA, IZLAK
Čemšenik Ob 8.30 + starše KUDER, KUDROVE;
2.+ ZUPAN Ivana (obl), Franc, Branko
Izlake Ob 10.00 + VIDRGAR Slavica (obl);  2.+ KLOPČIČ Milan
Sv.Lenart Ob 15.00 + GOLČNIK Silva; ZA SOSESKO

*V nedeljo, 7.5. je maša v Domu starejših na Izlakah ob 15 h.

*V torek, 9.5. bo ob 19h priprava na krst na Izlakah, krstna nedelja 14.5.

*V sredo, 10.5. je ŽPS na Izlakah ob 20 h v župnišču.

*V soboto, 13.5.  ob 19. uri bo v naši dvorani doma sv.Jurija koncert Zbora sv. Nikolaja iz Litije. ŽPS in organist Aleš Razpotnik vljudno vabita k res čim večji udeležbi. Prostovoljni prispevki bodo tokrat namenjeni zboru za potovanje na zborovsko tekmovanje v tujino. Domačini parkirajmo na parkirišču pred novim pokopališčem.

*V nedeljo, 14.5. bo 15 h sveta maša pri sv. Lenartu (Vrhe).

*Pešromanje iz Šentgotarda do Nove Štifte bo v soboto, 20.5. Začetek z sveto mašo v Šentgotardu ob 7h. Romarji lepo povabljeni.

DOBRA DELA: +ZUPAN Alojzija: 1M in dar za cerkev- Kajbič Ivan; 1M- Štrajharjevi; 1M- Matko Nevenka; 1M in dar za cerkev- Toni in Brane Grobljar z družino; 1M in dar za cerkev- Grobljar Marko z družino; 1M- sestrična Ivica in Stane (Dobrljevo); 1M- Pikelj Metka z družino; dar za cerkev- Cukjati Izidor z družino; 1M in dar za cerkev- Poldi Kajbič z družino; 1m in dar za cerkev- Juvanovi iz Brezja; 1M- cerkveni pevci; 1m in dar za cerkev- Grobljar Jože; 1M in dar za cerkev- Španovi (Jesenovo); dar za cerkev- Vozelj, Prošt (sosedje); dar za cerkev- Jelševar; 1M- Klopčičevi (Nazarje)