Glasilo 18 Maj 2021

Oznanila

DUHOVNI MALIKI

Človek na Boga hitro pozabi. Če smo do sebe odkriti, bomo hitro našli primer, ko smo najprej molili k Bogu za neko potrebo. Kasneje, ko se je vse dobro izteklo, pogosto pozabimo Božjo milost, ki nam je bila dana in se radi pohvalimo, kaj smo ustvarili. Zasluge pogosto pripisujemo sebi. Na Božjo milost preprosto pozabimo. Čeprav so namreč Boga spoznali, ga niso kot Boga slavili ali se mu zahvaljevali, marveč so postali v svojih mislih prazni in nespametno srce jim je otemnelo.  Domišljali so si, da so modri, pa so ponoreli in veličastvo neminljivega Boga zamenjali z upodobitvami minljivega človeka in ptic, četveronožcev in plazilcev (Rim 1,21-23). In Pismo pravi, da ne le, da Boga ne slavimo, ampak, da si v zameno postavljamo človeške minljive upodobitve. Pavel tukaj govori o malikovalstvu. Da ne? Poglejte na sebi ali okrog sebe. Razni znaki na verižicah, zapestnicah, kipci, lovilci sanj, razni drugi eksotični simboli? Mar ni to malikovalstvo? Ne delaj si rezane podobe in ničesar, kar bi imelo obliko tega, kar je zgoraj na nebu, spodaj na zemlji ali v vodah pod zemljo! Ne priklanjaj se jim in jim ne služi, kajti jaz, Gospod, tvoj Bog, sem ljubosumen Bog … (2 Mz 20,4-5).

Ni opravičila za izjave, da so se podobe postavljale zato, da bi si ljudje Boga in nebesna bitja lažje predstavljali. Bog je to izrecno prepovedal v drugi zapovedi. Zakaj? Eden od odgovorov je varljivost naših čutil. Pri naših aktivnostih se vse življenje zanašamo na naša čutila in jim zaupamo. Vendar v duhovnem svetu nam bodo v breme ali celo v padec. Srce je zvijačnejše od vsega in zahrbtno; kdo ga more doumeti? (Jer 17,9). Najbolj zvijačno je srce, celo od samega Hudiča. Zatemni nam um, da ne dojamemo, kdaj nas zavaja. Ker vse sprejemamo na osnovi izkušenj. Mnogo ljudi veruje samo na osnovi izkušenj. Vendar je vprašanje od kod je prišla ta izkušnja? Od Boga ali hudiča? Menite, da hudiča sploh ni, ker ga ni nihče videl, pa mnogi pogovorno vsakodnevno izgovarjajo njegovo ime? Menite, da hudič ne izkorišča naših izkušenj, da nima sposobnosti? Naše telo se želi prepustiti neki izkušnji in boste za to poiskali vsa opravičila v mislih, da se temu prepustite. Celo, če ta izkušnja prihaja od samega hudiča. Tako se opravičujemo in lažemo sami sebi. In vse to na osnovi izkušenj in našega srca.

Mnoge zakonske zveze, kariera, način življenja se opravičuje na ta način. V naših srcih so takrat postavljeni duhovni maliki. In za njih ne bomo iskali le izgovorov, celo molili bomo in prosili Boga, da nas blagoslovi v takšnem grehu! Molili bomo, da Bog blagoslovi naš malik! Od kod med vami boji in od kod prepiri? Ali ne od tod: iz naslad, ki se vojskujejo v delih vašega telesa? Želite, a nimate. Ubijate in zavidate, in vendar ne morete doseči. Prepirate se in bojujete, pa nimate, ker ne prosite. Prósite, pa ne prejemate, ker slabo prósite – namreč zato, da bi to porabili za svoje naslade (Jak 4,1-3). Ker molimo za slabo, za bolestne stvari. S tem Boga silimo, da bi bil soudeležen v našem grehu! Zato molitve nikakor ne morejo biti uslišane. Bog, prosim, pomagaj nam!

Pripravil: Štefan

SVETE MAŠE V ŽUPNIJI IZLAKE IN ČEMŠENIK (od 2.5.2021 do 9.5.2021)

NED 2.5. Izlake Ob 7.00 ZA FARANE IZLAK,ČEMŠENIKA
Čemšenik Ob 8.30 + POLC Janez;   2. + ŠERAK Jože, Ivanka
Izlake Ob 10.00 ZA ZDRAVO PAMET;  2.+ RAVNIKAR Marta (obl)
PON 3.5. Čemšenik Ob 18.00 ZA DUHOVNE POKLICE;

2.+ STRNIŠNIK Valentin

TOR 4.5. Izlake Ob 19.00 ZA ŽIVE in POKOJNE GASILCE
2. + VIDMAR Magda
SRE 5.5. Čemšenik Ob 19.00 V DOBER NAMEN (P);
ČET 6.5. Izlake Ob 19.00 + družina RAVNIKAR, KRALJ;  2.+TURNŠEK Jernej
PET 7.5. Čemšenik Ob 18.00 V čast Materi Božji za zdravje, družino
2. + MARČUN Anton
Izlake Ob 19.00 + BOŽIČ Jožef
SOB 8.5. Čemšenik Ob 19.00 + OCVIRK Jože; 2.+ GROBLJAR Franc Rafael
NED 9.5. Izlake Ob 7.00 ZA FARANE IZLAK,ČEMŠENIKA
Čemšenik  Ob 8.30 + BOKAL Jože (obl)
Izlake Ob 10.00 PO NAMENU
Sv.Lenart Ob 15.00 ZA SOSESKO

OBVESTILA

*Z 1.majem se začenjajo ŠMARNICE. Lepo povabljeni k šmarnicam. Šmarnice bodo povezane z mašo.

*Verouk od 1. do 6. razreda na Izlakah kakor je bilo prej, po urniku; prav tako verouk za razrede v ponedeljek v Čemšeniku.

*V torek, 4.5. goduje sv. Florijan, maša njemu v čast za žive in pokojne gasilce, gasilke na Izlakah v torek ob 19 h.

*Srečanje za starše prvoobhajancev bo na Izlakah v četrtek 6.5 ob 19.30 h v Jurijevem domu; srečanje staršev prvoobhajancev v Čemšeniku bo v sredo 5.5. ob 19.30 v župnišču v Čemšeniku.

*Petek prvi v mesecu, obhajanje starejših, bolnih na domu.

*Če bi kdo imel željo za krst otroka, naj pokliče župnika, da se dogovorimo.

*Glede prisotnosti pri maši, je zelo omejena, tako da raje spremljajte maše preko medijev za praznike, ob nedeljah, da ne bomo v prekršku. Hvala za sodelovanje.  Med tednom dobrodošli k sveti maši. (je manj ljudi)

*Obhajilo lahko prejmete tudi po maši (v nedeljo maša traja 30 min, med tednom 20 min).

*Svoj dar za župnijo lahko nakažete na spodnji račun. Hvala za Vašo skrb za župnijo. Bog Vam povrni.

TRR: SI56-0430-2000-2980-018

Za vas objavil:

marko.drobne@gmail.com | Spletna stran | Zadnje objave

Življenje je lepo, zato karkoli se ti zgodi, nikoli ne pozabi živeti!
Živeti je ena najbolj redkih stvari na tem svetu, saj večina ljudi samo obstaja. – Marcus Aurelius