Glasilo 16 April 2023

IZGUBLJENI SIN(OVI) prvi del

Evangelist Luka začenja svoje petnajsto poglavje z znamenito trilogijo o človeški izgubljenosti. Ta trilogija je sestavljena iz dveh krajših pripovedi in ene daljše; zgodba o izgubljeni ovci, izgubljenem kovancu in izgubljenem sinu. Ko pa preberemo ta del v enem od izvirnih rokopisov, bomo videli, da je videti nekoliko drugače kot v naših Biblijah. Rokopisi namreč ne vsebujejo naslovov, poglavij ali delitve na verze, to je bilo narejeno mnogo stoletij kasneje. Tako, ko beremo ta isti del v rokopisu, potem ne gre za zgodbo o izgubljeni ovci, dinarju in sinu, temveč za trilogijo o dobrem pastirju, ženi in očetu. Kako vemo, da te zgodbe govorijo o njih? Vemo, da se večina besedila nanaša na njih in ne na ovco, dinar in sina. Te tri zgodbe imajo štiri skupne teme, ki jih tvorijo celoto: –

• Nekaj se je izgubilo
  • Kar je izgubljeno, ima veliko vrednost
  • Kar je bilo izgubljeno, so iskali, dokler niso našli
  • Ko se je izgubljeno našlo, je bilo veliko veselje.

Koga v resnici predstavljajo ovca, kovanec in sin? Tedaj jim je povedal tole priliko: »Kdo izmed vas, ki ima sto ovc, pa izgubi eno od njih, ne pusti devetindevetdesetih v puščavi in gre za izgubljeno, dokler je ne najde? In ko jo najde, jo vesel zadene na rame. Ko pride domov, skliče prijatelje in sosede ter jim pravi: ›Veselite se z menoj, kajti našel sem ovco, ki se je izgubila.‹ Povem vam: Prav takó bo v nebesih večje veselje nad enim grešnikom, ki se spreobrne, kakor nad devetindevetdesetimi pravičnimi, ki ne potrebujejo spreobrnjenja.« (Lk 15:3-7). Ena od tradicionalnih razlag, ki sem jo pogosto slišal, je, da ovca predstavlja izgubljeno na svetu. Vendar pa ob natančnem branju besedila dejansko vidimo, da je bila ovca v obori in se je nato izgubila. Iz tega sklepamo, da izgubljena ovca predstavlja tiste, ki so bili v cerkvi in so jo zapustili. Posebej bodimo pozorni na odziv v Nebesih. Veliko veselje je, ko se eden od grešnikov spreobrne in stopi za Jezusom. »Ali: katera žena, ki ima deset drahem, če izgubi eno, ne prižge svetilke in ne pomete hiše ter skrbno ne išče, dokler je ne najde? in ko jo najde, skliče prijateljice in sosede ter pravi: ›Veselite se z menoj, kajti našla sem drahmo, ki sem jo izgubila.‹ Povem vam: Prav táko veselje bo vpričo Božjih angelov nad enim grešnikom, ki se spreobrne.« (Lk 15:8-10). V hiši se je izgubil kovanec (nekateri prevajajo srebrnik), hiša pa predstavlja Cerkev. Izgubljeni kovanec predstavlja najhujše stanje izgubljenosti. Ne ve, da je izgubljen, zato se ne želi vrniti. Ni najslabše biti izgubljen v svetu, najslabše je biti v cerkvi in biti izgubljen! Na primer, s prižnice lahko vidite veliko. Zelo pogosto lahko med pridiganjem vidimo nekatere vernike, ki namesto da bi poslušali, sedijo na svojih mobilnih telefonih … ali so z mislimi kje drugje. To so verniki, ki so s telesom tam, z dušo pa kdo ve kje.

SVETE MAŠE V ŽUPNIJI IZLAKE IN ČEMŠENIK (od 16.4. do 30.4.2023)

Čemšenik Ob 8.30 + NOVAK Stanislav (obl)
Izlake Ob 10.00 + PANČUR Franc, družina BRVAR
2. + RAZBORŠEK Jožefa (obl)
PON 17.4. Čemšenik Ob 18.00 + ZUPAN Franc (obl), ŠPANOVE;2.+ REMŠKAR Jože
TOR 18.4. Izlake Ob 18.00 + ŠTENDLER Marjana;  2.+ PODLOGAR Majda (7.dan)
2. + KRALJ Roman
Čemšenik Ob 19.00 + Zali TRINKAUS, Mici SKRINAR, starši BOKAL
2. + KOVAČ Jože;
SRE 19.4. Čemšenik Ob 19.00 + LAVRIN Sonja (30.dan);  2.+ KAJBIČ Stanislava
2.+ ZUPAN Alojzija
SOB 22.4. Čemšenik Ob 19.00 + KAJBIČ Jožef
NED 23.4. Izlake Ob 7.00 V ČAST SV.JURIJU in za FARANE IZLAK, ČEMŠENIKA
Čemšenik Ob 8.30 + ARH Marko
Izlake  Ob 10.00 + RAVNIKAR Albin (obl), Marija, JUVAN Pavla, Rudi
Sv.Miklavž Ob 15.00 + IZLAKAR Rudi
PON 24.4. Čemšenik Ob 18.00 + ARH Mihaela (obl); 2.+ NOVAK Stanislav
TOR 25.4. Podlipovica Ob 18.00 + BRVAR Janez (obl);  2.+ DOLINŠEK Alojz
2.+ Valentin, Terezija, vse pokojne GRADIŠKOVE
SRE 26.4. Podlipovica Ob 19.00 + starše ŠTENDLER, sorodnike;  2.+ PRAŠNIKAR Jožko
ČET 27.4. Sv.Lenart Ob 10.00 Za blagoslov pri delu, za varno delo na travnikih, gozdovih, poljih,
PET 28.4. Izlake Ob 7.30 PO NAMENU
SOB 29.4. Čemšenik Ob 19.00 + KRIVIC Robert;  2. + GOLČNIK Silva;  + KAJBIČ Leopold
Čemšenik Ob 8.30 + KRIVIC Robert;  2.+ KLOPČIČ Franc (obl);
2.+ Alojzija, Viktor BENKO
Šemnik Ob 10.00 + KNEZ Stanislava, Janez (obl), sorodnike;
2.+ JUVAN Štefan

*Pot Luči: na belo nedeljo (16.4.) ob 16 h izpred kapelice na Ravnah pri Mlinšah, medžupnijsko peš romanje na Zasavsko Sveto goro. Po poti se moli pot luči (14 postaj po Jezusovem vstajenju). Ob 18 h pa sledi maša na cilju.

*V soboto, 22.4. bo ob 19 h v Jurijevem domu na Izlakah LITERARNO HUMANITARNI VEČER, z gostom  Igor Gošte, ki bo predstavil pravkar izdano knjigo Zamegljeni čas. Povabljeni.

*V nedeljo, 23.4. je farno žegnanje na Izlakah. God sv. Jurija zavetnika župnije Izlake.

*V nedeljo, 23.4. je ob 15 h sv. maša pri sv. Miklavžu.

*Blagoslov traktorjev in štirikolesnikov bo 27.4. ob 10 h pri sv. Lenartu (Vrhe).

*V nedeljo, 30.4. je sveta maša ob 10 h v Šemniku.