Glasilo 17 April 2023

IZGUBLJENI SIN(OVI) drugi del

Izgubljeni sin je simbol tistih, ki so izgubljeni v družini. Sin ni glavni akter, ampak Oče. Pogosto rečemo, da to ni zgodba o izgubljenem sinu, ampak o dveh izgubljenih sinovih. Kako je oče vedel, da ima dva izgubljena sinova? Seveda je bil prvi trenutek, ko se je zavedel, ko je mlajši zaprosil za delitev premoženja. V tistem času v Palestini je oče kot glava družine svoje premoženje razdelil šele pred smrtjo. Najstarejši bi dobil 2/3 premoženja, mlajši pa 1/3. V tej pripovedi vidimo, da mlajši sin sprašuje po posesti in namesto da bi se starejši sin upiral, molči. Z drugimi besedami, razume se s svojim mlajšim bratom. Ko je mlajši sin prosil za posest, je bilo, kot da bi rekel očetu: Želim si, da te nebi bilo več, da bi bil mrtev. Besedilo nam pove, da je oče brez besed razdelil premoženje. Pogosto slišimo s prižnice, da se je mlajši sin spreobrnil, ko je bil pri prašičih in ni imel kaj jesti. Besedilo nato pravi: ‘in ko pride k sebi’. Vendar se v grškem jeziku izraz ‘prišel k sebi’ ne nanaša na duhovno spreobrnjenje, ampak na intelektualno spreobrnjenje. Ko nekdo duhovno pride k sebi, prizna svoje grehe in se nad njimi bridko zjoče. ‘Kesanje pomeni obžalovanje zaradi greha in odvračanje od njega. Ne bomo se odpovedali grehu, če ne vidimo njegove hudobije, dokler greha ne preziramo v svojem srcu, ne bo prišlo do prave spremembe. Mlajši sin doživi le intelektualno spreobrnitev. Prišel je v situacijo, ko je lahko jasno sklepal, da se moti in da bi mu bilo v tistem trenutku veliko bolje v očetovem domu. Potem reče: ‘Vstal bom in šel k očetu’. Zanimivo je, da ne pravi, da bom šel in bom suženj v hiši svojega Očeta (ker so celo sužnji imeli boljše življenje od njega), ampak pravi: ..’sprejmite me kot enega svojih najemnikov’ (verz 17) . Kdo so bili sužnji in kdo najemniki? Sužnji so bili v lasti svojih gospodarjev in niso imeli svoje neodvisnosti. Imeli so ga plačanci. Prišli bi, ko bi jih poklicali, opravili delo, prejeli plačilo in se vrnili k svoji neodvisnosti. Mlajši sin še vedno želi živeti, kot hoče, neodvisno od očeta. Prav tukaj vidimo, da je duhovno spreobrnjenje mlajšega sina napredujoče. Iz besedila sklepamo, da je mlajšemu sinu, kjer je doživel duhovno spreobrnjenje, strlo srce, ko je zagledal svojega Očeta teči proti njemu. Stari ljudje ne tečejo. Še posebej ne takrat v Palestini. Očetje so bili glave družine in drugi so prihajali k njim. Besedilo nam pove: ‘In ko je bil še daleč, ga je zagledal njegov oče’ (verz 20). Kar pomeni, da je oče trpel in nestrpno čakal, da se njegov sin vrne. Izgubila sta se tako starejši kot mlajši sin. Razlika je v tem, da je mlajši zmogel pogum oditi. Kako enostavno je oditi od Boga, kako težko se je vrniti. Kot vidimo ta pripoved ne govori o izgubljenih sinovih, to je zgodba o njihovem ljubečem Očetu. Ob tem bi vas spomnil na Rembrandtovo sliko »Izgubljeni sin«, ki jo je avtor naslikal pred koncem svojega življenja. Poznavalci pravijo, da je to eno od njegovih najbolj zrelih del, ki ga je naslikal. Za Rembrandta velja, da slika s temnimi ozadji in kar je pomembno izpostavi z osvetlitvijo na sliki. Omenjena slika  ima mnogo sporočil, ki se jih bomo dotaknili naslednjič.

SVETE MAŠE V ŽUPNIJI IZLAKE IN ČEMŠENIK (od 30.4. do 7.5.2023)

Čemšenik Ob 8.30 + KRIVIC Robert;  2.+ KLOPČIČ Franc (obl);
2.+ Alojzija, Viktor BENKO
Šemnik Ob 10.00 + KNEZ Stanislava, Janez (obl), sorodnike;
2.+ JUVAN Štefan
PON 1.5. Čemšenik Ob 8.30 + KOVAČ Jože;  2.+ KAJBIČ Stanislava
Izlake Ob 10.00 + KRALJ Roman;  2.+ SMRKOLJ Jože
TOR 2.5. Izlake Ob 19.00 + ROTAR Jernej (obl);  2.+ DRNOVŠEK Marija
SRE 3.5. Čemšenik Ob 17.00 + ZUPAN Alojzija
Izlake Ob 19.00 .+ URBANČIČ Dionizij
ČET 4.5. Čemšenik Ob 17.00 + LAVRIN Sonja
Izlake Ob 19.00 ZA ŽIVE IN POKOJNE GASILCE
PET 5.5. Čemšenik Ob 17.00 + ZUPAN Stanislav (30.dan)
Izlake Ob 19.00 + PODLOGAR Majda (30.dan)
SOB 6.5. Čemšenik Ob 10.00 + Janez POLC, TINČKOVI in za prvoobhajance
Čemšenik Ob 19.00 + MINKOVČEVE, ALEKŠEVE
Čemšenik Ob 8.30 + Franc, Francka POLC
Izlake  Ob 10.00 ZA PRVOOBHAJANCE (v cerkvi)
DOM Ob 15.00 ZA DUHOVNE POKLICE

*Začetek ŠMARNIC. Šmarnice bodo, kjer bo maša, lepo povabljeni k šmarnicam.

*V torek (2.5.) bo na Izlakah ob 19.30 sestanek za starše prvoobhajancev (za Izlake).

*V sredo, četrtek, petek tridnevnica za prvoobhajance kot priprava na prvo sveto obhajilo.

*Molitev pred Najsvetejšim bo izjemoma v sredo (3.5.) ob 18.30 na Izlakah.

*V četrtek je god svetega Florijana, zavetnika gasilcev, maša za žive in pokojne gasilce ob 19h.

*prvi petek (5.5.) obhajanje bolnikov in starejših na domu. Če kdo želi da mu prinesem Jezusa naj to sporoči.

*V soboto 6.5. je prvo sveto obhajilo v Čemšeniku ob 10 h. K prvemu obhajilu gredo 4 otroci.

*V nedeljo 7.5. je prvo sveto obhajilo na Izlakah ob 10 h v cerkvi. K prvemu obhajilu gre 8 otrok.

*Prva nedelja v mesecu- darovanje (ofer) za cerkvene potrebe. Za vsak VAŠ dar BOGLONAJ.

*V nedeljo (7.5.) je maša v Domu starejših na Izlakah ob 15 h.

DOBRA DELA: +Štendler Marija (Marjana): dar za cerkev- Arh Jože, Slavka; 1M- sodelavci Karitas; +Zupan Alojzija: 2M- hčerka Viktorija z družino; 2M- Hčerka Nataša z družino; 2M- hčerka Ksenja z družino; 2M- hčerka Irena z družino; 2M- nečak Tonček z družino; 1M- Grabnar Anica, Janez; 1M in dar za cerkev- Matek Tone; 1M in dar za cerkev- nečakinja Alenka z družino; 1M- nečak Zvonko z družino; 1M- sestra Fani; 1m in dar za cerkev- brat Lojze Hrastavec; 1M in dar za cerkev- sestra Milka in Tone; 1M- Marta in Ivo Globokar; 1M in dar za cerkev- vnukinja Tamara in Kristjan.