Glasilo 16 April 2022

VELIKONOČNO VOŠČILO SLOVENSKIH ŠKOFOV ZA VELIKO NOČ 2022

Sveti Avguštin je zapisal, da je »Gospodovo vstajenje naše upanje«! Cerkveni učitelj je s to trditvijo želel krščansko občestvo okrepiti na poti vere v večno življenje in da ne bi ob spoprijemanju s trpljenjem, zlom in dejstvom smrti izgubili poguma in obupali.

Vprašanje upanja je še posebej na mestu v letošnjemčasu priprave na veliko noč, ki je zaznamovan z zlom vojne v Ukrajini in z vsemi posledicami, ki jih vojna prinaša za njene državljane, za Evropo in za ves svet. Vera v vstajenje in večno življenje, ki jo krepi velikonočno upanje, temelji na zgodovinskem dejstvu Kristusovega trpljenja in vstajenja od mrtvih. Gotovost, da bomo deležni neminljivega življenja, ne izhaja iz človeškega dognanja, temveč iz Božje obljube. Smrt nima zadnje besede! To oznanilo je bistvo evangelijskega sporočila in temelj verovanja. Kakor je bil obujen Gospod Jezus, bomo obujeni tudi mi. Sveti Pavel opozori na nevarnost dvoma o tej resničnosti in poudari: »Če pa Kristus ni bil obujen, je tudi naše oznanilo prazno in prazna tudi vaša vera.« In doda: »Če samo zaradi tega življenja zaupamo v Kristusa, smo od vseh ljudi najbolj pomilovanja vredni« (1 Kor 15,14.19).

Velikonočno jutro je glede prihodnosti človeštva prelomnica in začetek novega stanja. Jezus je vstal, da bi sam živel v nas in da bi v njem, to je z njegovo močjo in milostjo, bili že na tem svetu deležni Božjega življenja tudi mi. Slednje se bo v polnosti udejanjilo v večnosti. Ob zori velikonočnega jutrasta Peter in Janez našla grob prazen. Magdalena indruge žene so srečale vstalega Jezusa; ob lomljenju kruha sta ga spoznala tudi emavška učenca. VstaliGospod se je zvečer prikazal tudi apostolom v zgornji izbi, nato pa še drugim učencem v Galileji. Tudi mi smo ob premišljevanju evangeljskih poročil povabljeni, da Vstalega prepoznamo v konkretnih življenjskih okoliščinah, ga sprejmemo v svoja življenja kot sopotnika, ki ima z nami sočutje in nas vodi v polnost življenja. Škofje vabimo duhovnike, redovnice in redovnike ter vse kristjane, da ob spoznanju lastne krhkosti in ob spoprijemanju z rušenjem lažne gotovosti gradimo krščansko občestvo in svet na zanesljivem temelju upanja, ki je Vstali Kristus! Gospod je vstal in živi, živeli bomo tudi mi! Aleluja. Veselo veliko noč in naj bo Gospodov mir z Vamivsemi!

Msgr. dr. Andrej Saje, predsednik SŠK

Vstali Kristus naj podeli obilo blagoslova, miru, veselja, poguma, …  župnik Janez.

SVETE MAŠE V ŽUPNIJI IZLAKE IN ČEMŠENIK (od 17.4. do 24.4.2022)

Čemšenik Ob 8.00 + ZUPAN Franc (obl), ŠPANOVE
2. + KLOPČIČ Franc (obl)(Sp.Ržiše)
2. + JUVAN Franc, sin Franci
Izlake Ob 10.00 ZA POKOJNE SORODNIKE, DOBROTNIKE
Izlake-DOM Ob 15.00 Za duhovne, redovne, misijonske poklice
PON 18.4. Čemšenik Ob 8.30 + POLC;    2.+ ŠTEHARNIK Frančiška;
2. + KAJBIČ Leopold
Izlake Ob 10.00 +LAZAR Franc(obl), ŠEVERKAR Pavla
2. + SKRINJAR Marija
Sv. Lenart Ob 16.00 + ZA SOSESKO in MATKO Ivan
TOR 19.4. Izlake Ob 20.00 + SMRKOLJ Jože (7.dan);
SRE 20.4. Čemšenik Ob 18.00 + BOKAL Ivan (obl);    2. + PRIMANOVE
Izlake Ob 19.00 + PRAŠNIKAR Frančiška
ČET 21.4. Čemšenik Ob 18.00 + MATKO Ivan (7.dan)
Izlake Ob 19.00 PO NAMENU
PET 22.4 Čemšenik Ob 19.00 V ZAHVALO ZA ZDRAVJE
SOB 23.4. Čemšenik Ob 9.00 V ČAST SV DUHU za birmance in botre
Izlake Ob 11.00 V ČAST SV DUHU za birmance in botre
Izlake Ob 18.00 V ČAST SV. JURIJU ZA ŽUPNIJO
Čemšenik Ob 19.00 ZA DOMOVINO;    2.+ PIRNAT Jožefa (obl)
NED 24.4. Izlake Ob 7.00 ZA FARANE IZLAK in ČEMŠENIKA
Čemšenik Ob 8.30 + Jože NIMAC, sorodniki; NOVAK Stanislav (7.dan)
Izlake Ob 10.00 Starše SMRKOLJ, sorodnike

*Maša pri sv.Lenartu na velikonočni ponedeljek ob 16.00 (zaradi pogreba).

*Torek, 19.4. srečanje birmancev, botrov, staršev, z otroki vseh razredov z nadškofom Zoretom v Čemšeniku ob 17 h , na Izlakah ob 19 h.

*V torek srečanje ŽPS, ključarjev, članov pevskega zbora, animatorjev oratorija , … z nadškofom v Čemšeniku ob 18 h (verjetno že malo preje). Na Izlakah po sveti maši okoli 20.15 h v Jurijevem domu.

*Devetdnevnica – za birmance pri mašah Čemšenik, Izlake (sreda, četrtek)

*V torek, 19.4. ni verouka na Izlakah, veroučenci naj pridejo na srečanje z nadškofom ob 19.00 h.

*Birma je v Čemšeniku ob 9.00 h in na Izlakah ob 11.00

*V soboto, 23.4. je god farnega zavetnika na Izlakah, povabljeni k maši njemu v čast za župnijo.

*Za krst otroka, vse v dogovoru z župnikom.