Glasilo 14 Marec 2024

Farno glasilo

KAJ DRŽIŠ V ROKAH?

Vdove so jokale za Tabito, saj je njena smrt zanje skoraj pomenila smrt. Tabitina smrt je prizadela celotno skupnost. Slišali so, da je Peter v Lidi, in so ga poklicali. Ob tem se mi utrne vprašanje, zakaj so ga poklicali, ali so raziskali, da jo je mogoče obuditi? In zakaj se je Peter zganil, saj bi lahko rekel le: ‘Oprostite, pokopljite jo’. Besedilo pa pravi, da je brez besed vstal in začel hoditi. Tik pred tem je vstal Kristus, marsikaj se je zgodilo, to je trenutek, ko je v središču pozornosti Peter. To je še vedno obdobje, ko Peter opravlja pripravništvo. V 40. vrstici je Peter prosil vse, naj odidejo, tako kot Elija je ostal sam. Če prevedemo, kar je rekel Tabiti, bomo videli, da je rekel skoraj isto, razlika je le v eni črki od tega, kar je Jezus rekel Jairovi hčerki (botri Taliti). To je bil poseben trenutek v zgodovini prve Cerkve, ko je bil Gospod Jezus vzet v nebesa, ko so učenci ostali sami in ko jim je grozilo preganjanje. Tabitino vstajenje je bilo velika spodbuda za učence, da je ista moč, ki je bila pri Gospodu Jezusu, še naprej z njimi in da lahko računajo nanjo. To je bila tudi velika spodbuda za krščansko skupnost, ki je potrebovala upanje na vstajenje. Vstajenje upanja nam pove, da nič ne more ustaviti začetka dela Jezusa Kristusa – niti smrt. V cerkvi smo pogosto prepričani, da naš uspeh določajo posvetni kazalniki uspeha, če ne gradimo, pomeni umiranje. Dela nas opominjajo, kaj moramo storiti. Nismo poklicani graditi cerkva, to je Jezusova naloga. Poklicani smo, da delamo učence, a jih ne bomo mogli narediti, če sami ne bomo učenci. Morda bi danes marsikdo v cerkvi na glas zavpil: ‘Potrebujemo Tabito’, vendar potrebujemo Petra. Potrebujemo nekoga, ki bi nas spomnil na upanje na vstajenje, ki smo ga poklicani živeti. Nihče od nas ni fizično mrtev, morda še vedno trpimo za nekakšnim mrtvilom, ki nas dela brezupne, apatične, mrtvilo, zaradi katerega živimo v grenkobi in obupu. Morda so nekateri preobremenjeni z življenjskimi bremeni in jih skrbi, kako naprej. Nekateri so polni strahu in strahu, kaj se bo zgodilo jutri. Vstajenje Tabite nam daje upanje. Tisti, ki so jo objokovali, nam sporočajo, da moramo skupaj delati, moliti in sodelovati. Vera v Boga nas lahko obudi, če nam zmanjka moči. Zakaj Tabita? Ker je Tabita primer, kakšni smo lahko. Kar je njo naredilo učenko, nas dela danes. Poklicani smo skrbeti in delati predvsem za tiste, ki jih je svet zavrgel. Opazite potrebe, ki jih drugi ne vidijo. To je ena najpomembnejših evangeljskih oblik služenja, saj takšne ljudi Bog doseže skozi vas, ne more pa preko drugih. Frančišek Asiški je rekel slavni stavek: ‘Vedno oznanjajte evangelij, če je treba, uporabite besede‘. Nihče ne more narediti vsega, lahko pa vsak naredi nekaj. Ko je pred približno 3500 leti Bog vprašal Mojzesa, kaj imaš v roki, je ta odgovoril ‘palico’, Bog je z njim začel delati čudeže in Mojzesa naredil za največjega voditelja vseh časov. Bog je vprašal Tabito, ‘kaj držiš v rokah’, odgovorila je ‘iglo’ in Bog se je močno poveličal skozi njeno življenje. Tudi tebe Bog sprašuje, kar držiš v rokah, če mu dovoliš, bo po tvojih rokah poveličan, da boš v blagoslov drugim in sebi.

Pripravil: Štefan

SVETE MAŠE V ŽUPNIJI IZLAKE IN ČEMŠENIK (od 7.4. do 14.4.2024)

NED 7.4. Izlake Ob 7.00 + RAZPOTNIK Jožefa
Čemšenik Ob 8.30 ZA FARANE ČEMŠENIKA, IZLAK
Izlake Ob 10.00 + GRILJ Peter
DOM_Izlake Ob 15.00 Za duhovne poklice
PON 8.4. Čemšenik Ob 18.00 + RAZBORŠEK Pavel;   2. + FORTE Ljudmila, Alojz
TOR 9.4. Izlake Ob 19.00 + MACERL Frančiška (30.dan);  2.+ KRALJ Roman
SRE 10.4. Podlipovica Ob 18.00 ZA ZDRAVJE;   2.+ IZLAKAR Ana; + KLEMEN Marija
Izlake Ob 19.00 + JUVAN Marija (30.dan);  2.+ OBREZA Pavla
ČET 11.4. Izlake Ob 18.00 + SMRKOLJ Silva, Jože (obl); 2.+ starše PRATER
PET 12.4. Šemnik Ob 18.00 V čast SV.DUHU za pravo razsodnost pri sprejemanju zakonov
Čemšenik Ob 19.00 + MATKO Ivo (obl), ŠTRAJHARJEVE, MATKO;
SOB 13.4. Čemšenik Ob 19.00 + NOVAK Stanislav (obl), PRIMANOVE;
2.+ STRNIŠNIK Ivanka;  + FAKIN Jožef
NED 14.4. Izlake Ob 7.00 ZA FARANE IZLAK, ČEMŠENIKA
Čemšenik Ob 8.30 + Marija, Jože POLC, sorodnike;  2.+ GOLČNIK Silva
2.+ ZUPAN Alojzija
Izlake Ob 10.00 + PANČUR Franc, družina BRVAR
2. + RAZBORŠEK Jožefa (obl); + BRVAR Evgen
Šemnik Ob 15.00 + KNEZ Stanislava, Janez, sorodniki
Sv.Miklavž Ob 16.00 + IZLAKAR Rudi

OBVESTILA

*ZAHVALA vsem , ki ste na različne načine pomagali pri slovesnosti svete birme  v Čemšeniku in na Izlakah.

*Počitnikovanje otrok, mladine- Piran od 7.7. do 13.7.2024. Prijave pri župniku.

*Za krst otroka, se obrnite na župnika, in se bomo dogovorili za datum krsta in za pripravo na krst.

*Svoj dar za župnijo lahko nakažete na spodnji račun. Hvala za Vašo skrb za župnijo. Bog Vam povrni.

TRR:SI56-0430-2000-2980-018

DOBRA DELA: +KUDER Katerina: 2M+dar- Hčerka Vida z družino; 2M+dar- Hčerka Jana z družino; 2M+dar- hčerka Majda z družino; 1M+dar- Vnukinja Tatjana z družino; 1M+dar- vnuk Tomaž z družino; 1M+dar- vnukinja Katja in Grega; 1M+dar- vnukinja Anita z družino; 1M- vnuk Andrej; 1M+dar- vnuki Uroš, Urša, Urban; dar- Silva Ušeničnik; 1M+dar- brat Jože z družino; dar- Minkovčevi; dar- Pustoslemškovi iz Kaple; 1M+dar- Ana in Ivan Klinc; 1M+dar- Lojze Juvan; dar- Bogataj Metka z družino; dar- Zupančič Božo z družino; dar- Pustoslemškovi iz Šmatevža; dar- sodelavci FU Hrastnik; dar- Slavi Jordan z družino; dar- Frenk in Rozi Medvešek iz Znojil; 1M+dar- Janez in Marija Drnovšek; 4M+dar- Plaznikovi; 1M+dar- Zupanovi; dar- Šerak Andrej z družino;  1M- Proštovi; 1M+dar- Bokal Stane; dar- Bokal Andrej; 3M+dar- Juvan Mici z družino; dar- Ravnikar Branka; dar- Ravnikar Albin; 1M+dar- Bokal Jože z družino; 1M+dar- Novak Jožica; 1M+dar- Kolenc Ani; dar- Škrabar Jože

Za vas objavil:

Spletna stran | Zadnje objave

Življenje je lepo, zato karkoli se ti zgodi, nikoli ne pozabi živeti!
Živeti je ena najbolj redkih stvari na tem svetu, saj večina ljudi samo obstaja. – Marcus Aurelius