Glasilo 1 Januar 2022

Oznanila

BODIMO KRISTJANI!

Preteklo leto bomo različno opisovali. Čeprav želimo pozabiti slabo in se spomniti le dobrega, nas prevevajo mešani občutki. Vendar Bog nam govori Sin moj, pazi na moje besede, nagni svoje uho k mojim izrekom. Naj ti ne uidejo izpred oči, hrani jih v svojem srcu. Kajti življenje so temu, ki jih najde, zdravje celemu njegovemu telesu (Prg 4,20-21). Besede, ki jih sicer v kakšni drugi obliki izgovarjamo ob voščilih in lepih željah. Vendar so le želje. Ampak, ko nam govori Bog, ki je Resnica, ki je Večnost, potem to niso želje, prijazna nasmihanja. To je resnica in stvarnost, ki nam jo želi Bog Oče podati. Posebej nam polaga na srce Z vso skrbjo varuj svoje srce, kajti iz njega izvira življenje (Prg 4, 23).

Časi so negotovi, nepredvidljivi in vsakdanji pritiski vedno večji. In ko nam govori, da varujemo svoje srce, nam govori, da varujemo svoje misli, da nas tema greha ne zasužnjuje, da se ne predajamo aroganci, sebičnosti. Če hoče kdo iti za menoj, naj se odpove sebi in vzame svoj križ ter hodi za menoj. Kdor namreč hoče rešiti svoje življenje, ga bo izgubil; kdor pa izgubi svoje življenje zaradi mene, ga bo našel. Kajti kaj koristi človeku, če si ves svet pridobi, svoje življenje pa zapravi? Ali kaj bo dal človek v zameno za svoje življenje? (Mt 16, 20-26).

Govorili smo že, da je smisel krščanskega življenja večno življenje. Zato se moramo odreči teme, odreči se moramo greha, ki ga mi ljudje udejanjimo. Kako? S preklinjanjem, laganjem, sovraštvom, spletkarjenjem, ubijanjem. Šest reči sovraži Gospod, sedem se jih gnusi njegovi duši: prevzetne oči, lažniv jezik in roke, ki prelivajo nedolžno kri, srce, ki kuje zle naklepe, noge, ki se spuščajo v tek za hudobijo, kriva priča, ki govori laži, in kdor seje prepire med brate (Prg 6,16-19). Vse to in posebej še zadnje je gnusoba Gospodu.

Cilj Božje besede je ljubezen. In če tako predstavljamo Boga in Njegovo Besedo drugim, nas bodo ljudje razumeli. Bog je namreč svet tako vzljubil, da je dal svojega edinorojenega Sina, da bi se nihče, kdor vanj veruje, ne pogubil, ampak bi imel večno življenje (Jn 3,16). Razumeli, da je Bog ljubezen. »Ljubezen je imeti rad nekoga tako, kot na tistega človeka gleda Bog«, je rekel Dostojevski. Mi nismo poklicani, da ljudi obsojamo. Kjer je ljubezen, tam je Bog. Nihče nima večje ljubezni, kakor je ta, da dá življenje za svoje prijatelje (Jn 15, 13). Imate takšno ljubezen do svojih »prijateljev«? Predvsem se med seboj goreče ljubite, ker ljubezen pokrije množico grehov (1 Pt 4,8).

Če je goreča ljubezen v nas, nam grehi ne pridejo do živega. Bog pa izkazuje svojo ljubezen do nas s tem, da je Kristus umrl za nas, ko smo bili še grešniki (Rim 5,8). Je Bog pokazal, kako nas ljubi? Novo zapoved vam dam, da se ljubite med seboj! Kakor sem vas jaz ljubil, tako se tudi vi ljubite med seboj! Po tem bodo vsi spoznali, da ste moji učenci, če boste med seboj imeli ljubezen (Jn 13, 34-35). S tem Jezus ni razveljavil zapovedi in postavo, ampak jo je postavil še višje. Za zdaj pa ostanejo vera, upanje, ljubezen, to troje. In največja od teh je ljubezen (1 Kor 13,13). Vsem nam želim, da bi bili KRISTJANI!

SVETE MAŠE V ŽUPNIJI IZLAKE IN ČEMŠENIK (od 2.1 do 9.1.2022)

Čemšenik Ob 8.30 + ALEKŠEVE, MINKOVČEVE
2. + POLC Janez (obl);   2. ZA ZDRAVJE
Izlake Ob 10.00 + PRAŠNIKAR Frančiška
PON 3.1. Čemšenik Ob 18.00 + BOKAL, ROBAVS;  2.+ MARČUN Anton
Šemnik Ob 19.00 ZA ZDRAVJE
TOR 4.1. Podlipovica Ob 18.00 +ARH Zorka, IZLAKAR Mirko (obl), sorodniki
SRE 5.1. Podlipovica Ob 19.00 + LEBAR Luka (obl), Tanja;  2.+ PRAŠNIKAR Milan
ČET 6.1. Čemšenik Ob 18.00 + ARH Marko, sorodnike, družine ARH, GRABNER
2. + FAKIN Marjana (obl)
Izlake Ob 19.00 + PIKELJ Ivan , starši PIKELJ
PET 7.1. Čemšenik Ob 18.00 + sodelavke;   2.+ MACERL Ivana
Izlake Ob 19.00 + PODLOGAR Mitja;  2.+ LAVRIN Ivan, Minka
SOB 8.1 Čemšenik Ob 19.00 + RAVNIKAR (Ržiše), vse pozabljene
Čemšenik Ob 8.30 + BENKO Franc (obl), sorodnike BENKO
Izlake Ob 10.00 + PIKELJ Jože (star.) (obl)

*V sredo, 5.1. je tretji sveti večer, pokadimo, pokropimo in na vrata napišemo 20 G+M+B 22, (Bog blagoslovi hišo), povabljeni tudi k daru za misijone- kot trikraljevska akcija.

*V četrtek, 6.1. je praznik Gospodovega razglašenja – Sveti trije kralji. Veroukarji k sveti maši prinesete hranilnike iz adventnega koledarja . Koledniška maša v Čemšeniku.

*V petek je prvi v mesecu- obhajanje starejših, bolnikov na domu . Če bi še kdo želel, da mu prinesem Jezusa, naj to sporoči.

*V petek, 7.1. mladinsko srečanje na Izlakah ob 20 h.

*V soboto, 8.1. je ŽPS v Čemšeniku po večerni maši. Lepo povabljeni.

*V sredo, 12.1. je ŽPS na Izlakah ob 20.00 h. Lepo povabljeni.

*Licitacija krač in drugih mesnin: V nedeljo, 16.1. pri sv. Miklavžu ob 15h; V nedeljo 23.1. pri sv. Primožu ob 15h. Povabljeni k darovanju krač, drugih mesnin in k licitaciji.