Glasilo 6 Februar 2023

JEZUS NI RAZUMLJEN

Brez Svetega duha se ne moremo boriti proti samemu hudiču in njegovimi angeli.  V Janezovem evangeliju v 13.poglavju Jezus vzpostavi novi obred pranje nog in Gospodove večerje. Svoj govor nadaljuje o ločitvi s svojimi učenci in poudarja pomembnost Svetega duha. Otroci, le malo časa bom še z vami. Iskali me boste, in kakor sem rekel Judom, zdaj pravim tudi vam: Kamor grem jaz, vi ne morete priti. Novo zapoved vam dam, da se ljubite med seboj! Kakor sem vas jaz ljubil, tako se tudi vi ljubite med seboj! Po tem bodo vsi spoznali, da ste moji učenci, če boste med seboj imeli ljubezen. Simon Peter mu je rekel: »Gospod, kam odhajaš?« Jezus mu je odgovoril: »Kamor grem, zdaj ne moreš za menoj, prišel pa boš pozneje.« Jn 13:33-36. V zadnjih pol leta na zemeljskem življenju je Jezus govoril o svojem zadnjem vstopu v Jeruzalem, o sojenju, ki ga bo doživel s strani duhovnikov in farizejev, književnikov, vsi se bodo takrat združili. Govoril je o svojem križanju in svoji smrti. A kljub temu, kot da so to pozabili. Mogoče je boljša beseda, da niso želeli sprejeti tega, kar je Jezus govoril. Jezusova namera je bila, da jim govori o Svetem duhu, ki seveda ne bo prisoten fizično, kot Jezus, ampak, da Sveti duh vstopi v vsako osebo tako, kot je v vsaki osebi potrebno. Zaskrbljeni so bili. On govori o ‘Parakletosu’ o tistem, ki stoji za nekom. In Jezus spodbuja, da so učenci (in tudi mi) povezani s Svetim duhom. Jezus je razmišljal: »Kaj bo z učenci, če ostanejo takšni, kot so bili?« Veste, da so se prepirali, kdo je pomembnejši. Kako se bo objavljal Evangelij, če so med njimi razprtije in nesoglasja. Vendar mu Simon Peter reče: »Gospod kam odhajaš?« Jezus je bil razočaran, ko je gledal njihove razprtije in Simon Peter popolnoma zgreši z vprašanjem glede na tematiko. In potem Jezus odgovori »Vaše srce naj se ne vznemirja. Verujete v Boga, tudi vame verujte! V hiši mojega Očeta je veliko bivališč. Če bi ne bilo tako, ali bi vam rekel: Odhajam, da vam pripravim prostor? Ko odidem in vam pripravim prostor, bom spet prišel in vas vzel k sebi, da boste tudi vi tam, kjer sem jaz. In kamor jaz grem, poznate pot.« (Jn 14:1-4). Verjamem, da svetopisemski tekst poznate. Jezus obljublja svoj prihod. Jezus jim pravi, da vedo, kam gre in vedo, kako se pride tja preko obsodb, bičanja in križanja, grobnica bo konec te poti. Vendar Jezus, ko ga telesno ni na Zemlji ni odsoten, ampak je v nas v vsakem izmed nas. A Tomaž mu reče »Gospod, ne vemo, kam greš. Kako bi mogli poznati pot?« (Jn 14:5). Očitno učenci ne vedo, kaj jim Jezus govori. Jezus pravi: Če ste spoznali mene, boste  spoznali tudi mojega Očeta. Od zdaj ga poznate in videli ste ga (Jn 14:7). In Filip ga vpraša: »Gospod, pokaži nam Očeta in zadosti nam bo.« (Jn 14:8). Kot da nebi ničesar razumeli. In da bi bili poenoteni, lahko samo sila izven njih poenoti njihove razlike, da bi bili eno z Bogom. Če me boste kaj prosili v mojem imenu, bom jaz to storil. (Jn 14: 14). Jezus je poslal svojega namestnika Svetega duha med nas, po katerem Jezus deluje v nas in zagotavlja. In glejte: jaz sem z vami vse dni do konca sveta (Mt 28:20).

SVETE MAŠE V ŽUPNIJI IZLAKE IN ČEMŠENIK (od 5.2.. do 12.2.2023)

NED 5.2. Izlake Ob 7.00 + DRNOVŠEK Marija (obl), RAMŠLOVE
Čemšenik Ob 8.30 ZA FARANE ČEMŠENIKA, IZLAK;
2.+ OBREZA Karolina, Pavel;  + KOVAČ Jože
2.+ JUVAN Franc(obl), JUVANOVE, HUMAR Ivanka
Izlake Ob 10.00 + GOLČNIK Anton, Ančka (obl)
2.+ starše Jože, Tilka ISKRA
DOM Ob 15.00 Za duhovne poklice
PON 6.2. Izlake Ob 7.30 PO NAMENU
TOR 7.2. Čemšenik Ob 19.00 + JUG Marija (obl); 2.+ MIKELJ Dani (obl)
2.+ RAVNIKAR Franci
SRE 8.2. Izlake Ob 7.30 + KUSTER Franc (župnik)(obl)
Čemšenik Ob 19.00 + LAVRIH Janez(obl); LAVRIHOVE;
ČET 9.2. Izlake Ob 18.00 + KOVAČ Ivi (obl), Žani, BERIČIČ Marija
2. + VIDRGAR Slavica;  + URBANČIČ Dionizij
Čemšenik Ob 19.00 + Ivan MATKO (obl), sin Ivan;
PET 10.2. Izlake Ob 7.30 PO NAMENU
SOB 11.2.. Podlipovica Ob 18.00 + ARH Branko (obl), Ivan, sorodniki; 2.+ LEBAR Janez
2.+ GRABNAR Karolina; + PRAŠNIKAR Jožko
Čemšenik Ob 19.00 + KAJBIČ Leopold;  2.+ KAJBIČ Jožef
Čemšenik Ob 8.30 + ZUPAN Branko (obl), Ivana, Franc
2. + ŠERAK Ivana (obl)
Izlake  Ob 10.00 + SMRKOLJ Jože;  2.+ TURŠEK Pavle (obl)

DOBRA DELA: + REMŠKAR JOŽEF:1M+dar za cerkev- Sin Jože z družino; 2M+dar za cerkev- žena Mili; dar za cerkev- Razborškovi iz Kotredeža; Društvo vaških žena Čemšenik; Pirnatovi; družina Uranič; Stane Fakin; Srečo, Anita in Diana; Andrej in Marjeta Novak; Milan Ferme z družino; Dušan in Branka iz Vin; Martina Bokal;  Stane in Sonja Drolc; nečakinja Romana z družino; Mija in Tona z družino; Benko Bogdana, Polde in Janez; Šimnovi; Simon Novak; Jakovčanovi iz Jakov dola; Ofarjevi; družina Razboršek iz Dobrljeva; Dušan, Cveta Martinčič; Vanja Guček z družino; Blaž Uranič; Anita, Matjaž Ostrež; družina Strmljan; Tinčkovi; Stane Bokal z družino; Janez, Ani Drobež; Primanovi; Minkovčevi; Doroteja Smrkolj; Dani, Vesna Kajbič; družina Matko Stane; Bojan in Sonja Obreza; Marjana Arh; Stane in Helena; Alenka Klopčič in Blaž Ostrež; Edi Novak iz Izlak, Marko in Stanka Polc; Španovi iz Brezja; Jelševarjevi iz Zabreznika; Jože, Zdenka Benko; sestra Mili; Smerkoljevi iz Učaka; družina Polc iz Brezja; Juvanovi iz Brezja; Poldi Kajbič z družino; Nevenka Matko; France in Marija Vidergar; družina Strnad; Franci in Fani Štrajhar; Zdenka Trdin, Silva Zupan, Marjana Teršek, Mojca Baš; Teja Rozina; Vlado Štendlar, Darja Zupan, Ferme Leopold mlajši z družino, Marta in Ivo Globokar; Danilo Medvešek (Trbovlje); nečakinja Milena z družino; Lindič Sonja z družino; Mira Zajc z družino (Orehovica); Ida Eržen; Matko Tine z družino;