Glasilo 23 Junij 2022

KAKO PREBIRATI SVETO PISMO?

Sveto pismo je sestavljeno iz 72 knjig in je od Boga dano navdihnjeno besedilo preko 40 prerokov. Besedilo iz ene knjige v Svetem pismu se navezuje na drugo knjigo, pri nekem drugem piscu. Tako je neka navedba vsaj še enkrat v Pismu navedena  nekje drugje. Zanimivo je, da so časovne razlike med pisci, ki navajajo iste dogodke lahko tudi stoletja narazen. Sveto pismo ni navadna knjiga, saj jo je preko navdihnjenih ljudi po Svetem duhu pisal Bog. Pismo ni suhoparno, dolgočasno, zastarelo ali pretežko, če jo pravilno beremo.

Ker je Sveto pismo nenavadna knjiga, jo je potrebno tudi drugače brati, kot navadno knjigo. Knjigo običajno začnemo brati na začetku in se pomikamo s stranmi proti koncu. Vendar je ta način bolj primeren za poznavalce Božje besede. Ko jo začetnik bere na ta način, lahko izgubi voljo do branja pri četrti ali peti Mojzesovi knjigi. Če se mu uspe prebiti skozi Mojzesovo petoknjižje, bodo nastale težave pri Jeremiji, Ezekielu ali Danielu oz. t.i. malih prerokih.

Najbolje je začeti z branjem najbolj enostavnimi knjigami. Priporoča se Evangelij po Marku, ki vam bo vzel eno uro. Vsebina je dinamična in zanimiva, v kateri boste spoznali osnove krščanske vere. Evangelij po Mateju je zelo podoben Markovem evangeliju, a je bolj podroben. Lukov evangelij je tretji po vrsti, ki se priporoča. Evangelist Luka je prvi zgodovinar, prav tako je bil zdravnik in zaradi tega ima njegov evangelij tudi humanistični pridih (milostljivi Samarijan, izgubljeni sin in siromašni Lazar). Lukov evangelij vam bo vzel okrog dve uri. Janezov evangelij je pisan 30 let po predhodnih evangelijih in mnogi so mnenja, da je to najlepši evangelij. Čeprav so se težave Cerkve in preganjanja že začele, je Janez napisal svoja najlepše spomine na Jezusa, da bi spodbudil Cerkev.

Ko preberete vse evangelije, boste naredili najboljši uvod v branje Pisma. Pripravljeni boste prebirati Apostolska dela, kjer vas čaka Lukova zgodovina prve Cerkve. Lahko pa se vrnete na začetek pisma na Prvo Mojzesovo knjigo. Potem imate več možnosti. Lahko se osredotočite na svetopisemske dogodke, ki jih je v Pismu 409. Če boste izbrali življenjepise, izberite Jožefa, nato Mojzesa in potem Jozua. Davidov življenjepis je najdaljši in ga najdemo v Prvi in Drugi Salomonovi knjigi ter v Prvi knjigi kraljev. O Salomonu boste izvedeli v Prvi knjigi kraljev. V nadaljevanju Prve knjige kraljev boste srečali Elijo in Elizeja kot njegovega naslednika.

Poleg Jezusovega življenjepisa je v Novi zavezi najpomembnejši življenjepis Pavla, ki se začne v Apostolskih delih 7,58 s kamnanjem Štefana. Za vernika je zagotovo pomembna tema molitev in vera, na katera vprašanja Sveto pismo daje odgovore. Verjetno najbolj zanimiva in skrivnostna tema so preroštva in kako so se preroštva izpolnila. Posebej zanimivo je, ko Pismo stoletja prej navede znanstvene trditve. Predvsem pa berite z iskreno molitvijo v srcu, da vas Bog vodi pri vašem branju. Odkrili boste, da je Sveto pismo tudi izvir žive vode. »Kdor pa bo bil od vode, ki mu bom jo jaz dal, …  bo voda … postala v njem izvir, ki teče v večno življenje” (Jn 4,14).

SVETE MAŠE V ŽUPNIJI IZLAKE IN ČEMŠENIK (od 5.6. do 12.6.2022)

Čemšenik Ob 8.30 + ZUPAN Jani (obl)(Brezje), ostali ŠPANOVI
Izlake Ob 10.00 + Jože RAZPOTNIK (obl);
2.+ GROŠELJ Frančiška, Anton (obl)
Izlake-DOM Ob 15.00 ZA NOVE DUHOVNE POKLICE
PON 6.6. Čemšenik Ob 18.00 PO NAMENU
Izlake Ob 19.00 ZA ZDRAVJE;   2.+ NOVAK Nace
TOR 7.6. Podlipovica Ob 18.00 + ROZINA Bernarda, PRAŠNIKAR;  2.+ LEBAR Janez
Čemšenik Ob 19.00 + POLC Tilka (ob), POLČEVE;  2.+ MATKO Ivan
SRE 8.6. Čemšenik Ob 18.00 + Polda, KREŽE;
Izlake Ob 19.00 + STAVEC Frančiška (obl) in za zdravje
ČET 9.6. Izlake Ob 18.00 + LAMOVŠEK Milena; 2.+ SMRKOLJ Silva (obl)
Sv.Primož Ob 19.00 V ČAST SV.PRIMOŽU ZA SOSESKO
PET 10.6. Čemšenik Ob 18.00 ZA MIR V UKRAJINI;  2.+ SEMEC Frančiška;
2.+ STOJC Branko; + RAZBORŠEK Ivan
2.+ Damjan DROBEŽ (obl), sorodniki, LAVRINOVI
Izlake Ob 19.00 + Bogomil JENKO, sorodniki;2.+PRAŠNIKAR Frančiška
2.+ VIDRGAR Slavica (30.dan
SOB 11.6. Čemšenik Ob 19.00 V ZAHVALO;   2. + KAJBIČ Jožef;  + KAJBIČ Leopold
2.+ ŠTEHARNIK Frančiška
Čemšenik Ob 8.30 + SEMEC Frančiška
Izlake Ob 10.00 + PEČKAJ Maja

*Na prvo nedeljo, 5.6. maša ob 15 h v domu starejših občanov na Izlakah.

*V sredo, 8.6. bo na Izlakah srečanje ŽPS ob 20h v župnišču.

*V četrtek, 9.6. ob 20h je srečanje Gospodarskega sveta na Izlakah ob 20h. Člani vabljeni.

*V soboto, 11.6. je srečanje ŽPS v Čemšeniku po sveti maši.

* V soboto, 11. 6.  ob 18. uri bo v dvorani Doma sv. Jurija lutkovna igrica, Žogica Nogica. V goste k nam prihaja Marionetno društvo Hrastnik. K ogledu so vabljeni otroci pa tudi odrasli. Ker bomo predstavo morali plačati, bodo dobrodošli prostovoljni prispevki.

*V nedeljo, 12.6. bo ob 19 h v dvorani sv.Jurija plesni večer. Vabljeni in dobrodošli. Info in prijava: Branka 031523132

*Druženje obeh župnij bo pri sv. Primožu v nedeljo 19.6. z mašo ob 15h, po maši druženje, za hrano in pijačo poskrbljeno. Prispevek za odraslega 10 €. Dobrodošle prijave

*Počitnice v Piranu, za župnijske sodelavce, animatorje, ministrante, pevce,… Čemšenika in Izlak, bodo od 10.7. do 16.7. – prijavnice dobite pri župniku.

*ORATORIJ 2022 bo (od 31.7. do 4.8.) v Čemšeniku. Prijavnice na voljo. Izpolnite in vrnite v škatlo.

*Za krst otroka, vse v dogovoru z župnikom.